موضوعات
کیش

مناطق آزاد «آفت و مفسده» نیستند

نویسنده:
مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: زمانی که یک فرضیه از ابتدای شکل‌گیری پایه‌ای نادرست داشته باشد، همه تحلیل‌ها و نتایج آن نیز نادرست است.
1396/09/12
به گزارش مانا، «مرتضی بانک»، در واکنش به اظهار‌نظر برخی مسئولان و نمایندگان مجلس شورای اسلامی درباره مناطق آزاد در رسانه‌ها، گفت: وقتی یک فرضیه از ابتدای شکل‌گیری پایه‌ای نادرست داشته باشد، همه تحلیل‌ها و نتایج آن نیز نادرست است.
وی در مراسم امضای تفاهم‌نامه میان دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و صندوق نوآوری و شکوفایی، با تاکید بر اینکه مناطق آزاد نه‌تنها «آفت و مفسده نیستند»، بلکه به توسعه اقتصادی کشور نیز کمک می‌کنند، گفت: حمایت از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی، توسعه صادرات کالای تولیدی و صادرات مجدد، جذب سرمایه‌گذاری خارجی، حمایت از فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور، پیروی از سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، توسعه زیرساخت‌ها و فعالیت‌های عمرانی از اهداف مهم و برنامه‌های اولویت‌دار مناطق آزاد کشور است.
مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی افزود: از صاحب‌نظران، مسئولان و مدیران دستگاه‌های اجرایی و نمایندگان مجلس می‌خواهیم تحت‌تاثیر فضاهای تبلیغاتی درباره مناطق آزاد که عمدتا غیر مستند است، قرار نگیرند تا اطلاع‌رسانی دقیق و مناسب به آنها و مردم انجام شود و اقدامات مهم‌تر و ارزشمندتری را در مناطق آزاد نهادینه کنیم.
بانک ادامه داد: قطعا، نواقصی در بدنه و فعالیت‌های مناطق آزاد در کشور وجود دارد و کسی منکر آن نیست، اما برخی فضاسازی‌ها و تبلیغات منفی درباره عملکرد این مناطق نادرست و به دور از انصاف است.
وی ادامه داد: امکانات و بودجه‌های کلان در اختیار برخی رسانه‌ها قرار گرفته است که به جای دادن امید به مردم، یأس را به آنها القا می‌کند. در این مورد باید گفت: برخی سخنان و اظهارنظرها درباره مناطق آزاد در این رسانه‌ها با واقعیت همخوانی ندارد. مرتضی بانک انعقاد تفاهم‌نامه با عمده دستگاه‌ها و نهادهای مستقر در مناطق آزاد همچون آموزش‌وپرورش، محیط‌زیست، گمرک جمهوری اسلامی و صندوق نوآوری و شکوفایی را راهی برای افزایش سطح همکاری‌های سازمان‌های مناطق آزاد با این دستگاه‌ها دانست و تاکید کرد: سازمان‌های مناطق آزاد همواره اجرای دقیق تفاهم‌نامه‌ها و موافقت‌نامه‌ها را در دستور کار دارند.
همچنین مشاور رئیس‌جمهور درباره لزوم توجه بیشتر دولت به ظرفیت‌های بخش خصوصی، گفت: گسترش نیافتن فعالیت‌ها و واگذاری آنها به بخش خصوصی، پیشرفت و توسعه اقتصادی را با کندی مواجه ساخته و کشور را با هزینه‌های فراوانی روبه‌رو کرده است.
مرتضی بانک یکی از راهکارهای توسعه اقتصادی را توجه به ظرفیت‌های بخش خصوصی و مناطق آزاد دانست و گفت: تفاهم‌نامه مناطق آزاد و صندوق نوآوری و شکوفایی، با هدف کمک به بخش خصوصی و فعالان این حوزه، منعقد شده و این صندوق آمادگی مشارکت در سرمایه‌گذاری و ایجاد صندوق‌های خطرپذیر در مناطق آزاد را اعلام کرده است.
همچنین توجه به توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان در مناطق آزاد که در طول 4 سال گذشته روند خوبی داشته است، می‌تواند در کنار فعالیت‌های صندوق نوآوری و شکوفایی به افزایش توان فنی، مهندسی و تکنولوژی واحدهای فعال و صنعتی مناطق آزاد کشور کمک کند.
وی با اشاره به اینکه اکنون 261 واحد صنعتی دانش‌بنیان و فناور در مناطق آزاد در حال فعالیت هستند، گفت: با استفاده از ظرفیت‌های جدیدی که صندوق نوآوری و شکوفایی در مناطق آزاد ایجاد می‌کند، این تعداد شرکت در دولت دوازدهم می‌تواند افزایش داشته باشد.

تفاهم‌نامه مناطق آزاد با صندوق نوآوری و شکوفایی
ایجاد صندوق‌های پژوهش و فناوری سرمایه‌گذاری (صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیرvc) در مناطق آزاد تجاری صنعتی کشور و نیز حمایت از ایجاد صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر با مشارکت بخش خصوصی و صندوق نوآوری و شکوفایی(صندوق CVC) در مناطق آزاد از رویکردها و موضوعات اصلی و محوری این تفاهم‌نامه است.
برگزاری نشست‌های معرفی سرمایه‌گذاری جسورانه و صندوق‌های VC و CVC در مناطق آزاد تجاری صنعتی، اولویت‌بندی در انتخاب مناطق آزاد برای تشکیل صندوق‌های VC و CVC، تعامل با سازمان‌های مناطق آزاد به‌منظور تشکیل صندوق‌های VC و CVC در مناطق آزاد تجاری صنعتی، در اختیار نهادن اطلاعات مورد نیاز برای انجام بررسی‌های لازم در اجرای موضوع تفاهم‌نامه، ارائه خدمات مشاوره‌ای دائمی به مجریان هر یک از صندوق‌های VC و CVC به‌منظور رشد نیروی انسانی و تحقق کادرسازی و همکاری در نظارت دائمی بر عملکرد هر یک از صندوق‌ها از «تعهدات طرفین» در این تفاهم‌نامه است.
بر اساس این گزارش، مرتضی بانک، مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و بهزاد سلطانی، رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی، این تفاهم‌نامه همکاری را امضا کردند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code