موضوعات
کیش

مناطق آزاد؛ خوب‌های جایگزین

نویسنده: محمدعلی زم معاون فرهنگی دبیرخانه شورای‌عالی مناطق آزاد
ایران با تأخیر ١٥٠ ساله از آغاز تأسیس مناطق آزاد در جهان، اولین منطقه آزاد خود را تأسیس کرد و قانون چگونگی اداره مناطق آزاد و ویژه اقتصادی را در آغاز دهه ٧٠ به تصویب رساند...
1396/09/04
ایران با تأخیر ١٥٠ ساله از آغاز تأسیس مناطق آزاد در جهان، اولین منطقه آزاد خود را تأسیس کرد و قانون چگونگی اداره مناطق آزاد و ویژه اقتصادی را در آغاز دهه ٧٠ به تصویب رساند.
سرآمد اهداف تأسیس مناطق آزاد، پیشی‌گرفتن بر جریان «اقتصاد رایج» کشورهاست که به مرور زمان، فاقد خواص پیشبرنده و پیشتازانه می‌شوند. در جهان پر از منابع، امکانات، موانع و رقیب، ترویج فرهنگ «رشد و توسعه» موضوعی لحظه‌ای، مستمر و پایدار است؛ از این‌رو مناطق آزاد را دارای قوانین و مقرراتی می‌دانند که قابلیت انعطاف در چالش‌ها و پیچ‌ها و سرعت عبور اقتصادی از لابه‌لای موانع و رقبا را داشته باشد.
اما متأسفانه در ایران، به دلیل تعارضات دستگاه‌های دولتی و درک‌نکردن فرصت‌ها و مزیت‌های مناطق آزاد و نیز نبود مدیریت‌های کارآمد، تاکنون اجماعی جامع و عمومی‌ نسبت به کارکرد مثبت مناطق آزاد پدیدار نشده است. در 4 سال دولت تدبیر و امید که مناطق آزاد تاحدودی هدفمند و شفاف‌تر از گذشته عمل کرده‌اند، با‌ اینکه بدون بودجه دولتی بوده‌اند، توانسته‌اند ٧٥ درصد از درآمد خود را صرف توسعه جوامع محلی و زیرساخت‌های عمرانی کنند؛ درحالی‌که این عدد متأسفانه در بودجه ملی در سال‌های اخیر، فقط 5 تا 10 درصد را شامل شده است. در ستاد اقتصاد مقاومتی برای سال ٩٥ نیز مناطق آزاد موظف به افزایش 30 درصدی صادرات شده‌اند که این درصد را در پایان همین سال محقق کرده‌اند.
اگر همین 2 رقم را نشان متفاوت‌بودن امکان و شرایط رشد و پیشرفت این مناطق نسبت به اقتصاد کلان ملی بگیریم، کافی است بدانیم حرکت متمرکز و هدفمندتر، همراه با داشتن مدیریت‌های فکور، خلاق، لایق و شایسته می‌تواند مناطق آزاد را علمدار و پیشاهنگ رشد و بایسته توسعه ملی کند. این ضرورت در هنگامه‌ای که رهبری معظم انقلاب شرایط کشور را در «جنگ اقتصادی» تصویر و قلمداد کرده‌اند، باید ما را وادار كند با رفع اشکالات موجود از مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، ماشین جنگ اقتصادی ایران را اصلاح کنیم و تولید را بهبود بخشیم، صادرات را افزایش و واردات را کاهش دهیم و به جذب منابع مالی خارجی بپردازیم و به تکنولوژی‌های پیشرفته‌ای که در قبضه رقبای جهانی است، دست بیابیم. اصلی‌ترین اولویت در کنار کارآمد‌ کردن و نوسازی ماشین جنگ اقتصادی ایران، بازارافزایی و گستره میدان تقاضاسازی برای مصرف تولیدات ایرانی است.
به‌ نظر می‌رسد نزدیک‌ترین، دردسترس‌ترین و تحقق‌یافتنی‌ترین بازار پذیرش و افزایش صادرات کالاهای ایرانی، شناخت، تفاهم، تعامل و ورود به بازار حدود ١٣ کشور همسایه با حدود ٤٠٠ میلیون نفر جمعیت است که تاحدود بسیاری با فرهنگ و آداب و ادبیات ما آشنایی دارند. استقرار مناطق آزاد جدید در گستره مرزهای محروم کشور مانند ایلام، بوشهر، سیستان، اینچه‌برون، جاسک، اردبیل و کردستان، علاوه‌بر رفع محرومیت‌های مناطق، این مرزها را به پل ارتباطی تخصصی- اقتصادی ایران با کشورهای همسایه و روبه‌روی هریک از این مناطق مبدل خواهد کرد.
امیدواریم با رأی نمایندگان ملت به لایحه تأسیس مناطق آزاد، زمینه‌ای برای بهسازی اقتصاد و جایگزینی برای قاچاق و چاره‌ای برای برخی اقدامات بی‌رمق و پراکنده به‌ نام مبادلات مرزی، بازارچه‌های مرزی، کولبری‌ها و ته‌لنجی‌ها... فراهم شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code