موضوعات
کیش

ممّد نبودی ببینی...

نویسنده: احمد منصوری خبرنگار
دنیای قهرمانانه اش در ذهن ایرانی‌ها با آهنگ «ممد نبودی ببینی» غلام كویتی پور حك شده است...
1396/03/03
دنیای قهرمانانه اش در ذهن ایرانی‌ها با آهنگ «ممد نبودی ببینی» غلام كویتی پور حك شده است. این نوحه برای ایرانیان یادآور «محمد جهان‌آرا» و «خرمشهر» است. محمدعلی جهان آرا در سال ۱۳۳۳ در خانواده‌ای باایمان در خرمشهر دیده به جهان گشود. او همچون سایر اعضای خانواده، عشق فراوانی به خاندان عصمت و طهارت(ع) داشت.
جهان آرا از ۱۵ سالگی به صف مبارزه بر ضد طاغوت پیوست و در سال ۱۳۴۹ به عضویت گروه حزب‌الله خرمشهر درآمد و پابه‌پای افراد این گروه، برای براندازی رژیم پهلوی تلاش وسیعی كرد.
همزمان با شروع انقلاب اسلامی و آغاز تظاهرات در سراسر كشور، جوانان خرمشهری نیز فعالیت های خود را در این زمینه شروع كردند. در دوران پس از انقلاب جهان آرا، فرمانده سپاه خرمشهر بود كه در هفتم مهر ١٣٦٠ در پی سانحه سقوط هواپیما به شهادت رسید.
او رزمنده ای بود كه در دوران مقاومت، هیچ‌گاه ناامیدی از خودش نشان نداده بود. به طوری كه یكی از فرماندهان جنگ این گونه روزهای پراسترس، پر از توپ و تانك و پر از مقاومت را روایت می‌كند: «در بحبوحه جنگ و درگیری‌های خرمشهر شهید محمد جهان‌آرا ساختمان‌های بلند كنار رودخانه را انتخاب كرد و توپ ١٠٦ گذاشت تا از آن طریق تانك‌های دشمن را بزند. یك بار كه ما رزمنده‌ها برای دیدنشان به آنجا رفته بودیم، محمد گفت به خاطر شماها شلیك می‌كنم و بعد آتش سنگینی به روی دشمن ریخت و تعداد بسیاری را هلاك كرد و بسیاری هم فرار كردند. »
جهان آرا آن قدر شخصیت وزینی داشت  که بعداز شهادتش، امام خمینی(ره) پیامی صادر كردند: «اینان، خدمتگزار رشید و متعهدی بودند كه در انقلاب و پس از پیروزی انقلاب، با سرافرازی و شجاعت در راه هدف و در حال خدمت به میهن اسلامی به جوار رحمت حق تعالی شتافتند. شك نیست كه همه باید این راه را برویم و به سوی حق و سرنوشت خویش بشتابیم. پس چه سعادتی بالاتر از آن كه در حال جهاد با دشمنان اسلام و خدمت به حق و خلق و مجاهدت در راه هدف و شرف این راه طی شود و چه سعادتمند بودند این شهیدان كه دین خود را به اسلام و ملت شریف ایران ادا نموده و به جایگاه مجاهدین و شهدای اسلام شتافتند. »
«سید هدایت الله جهان آرا» پدر محمد كه پس از شهادت پسرش و پس از جنگ تحمیلی، یكی از راویان جنگ و از دغدغه‌مندان آبادی خرمشهر بود، در سال 94 دعوت حق را لبیك گفت تا در بزم اولیا و انبیا همنشین فرزند شهیدش شود.
حالا سه سالی می‌شود كه حاج هدایت‌الله به پسرش پیوسته است. سه سالی می‌شود كه دلتنگی‌اش برای «ممد»ش رفع شده و می‌تواند یك دل سیر پسرش را ببیند؛ پسری لایق و رشید كه 35 سال از شهادتش می‌گذرد، اما هنوز تمام مردم ایران وقتی نوای «ممد نبودی ببینی» را با آوای حزن‌دار كویتی پور می‌شنوند، اشك در چشمان‌شان حلقه می‌زند.؛ مردمی كه خیلی‌هاشان حتی یك لحظه ممد را ندیده اند، اما با جان و دل می‌شناسندش و دوستش دارند؛ پسری كه نبود تا آزادسازی خرمشهر را به چشم ببیند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code