موضوعات
کیش

ماجرای کشف هزاران جفت کفش قاچاق در مهرآباد

نویسنده:
به دنبال انتشار خبر کشف هزاران جفت کفش قاچاق در فرودگاه مهرآباد، مدیرکل گمرک ایران در جزیره کیش، توضیحاتی در این خصوص ارائه داد و اظهار کرد: این ۵۷۸ کارتن کفش به هیچ عنوان از جزیره کیش قاچاق نشده بلکه با کد رهگیری ۲۲۱۷۱۲۳۷ پس از گذراندن همه مراحل قانونی و پرداخت حق ورودی گمرکی به مبلغ 415 میلیون تومان در تاریخ ۹ اردیبهشت از گمرک ایران در منطقه آزاد کیش ترخیص شده است.
1396/03/29
به گزارش تسنیم، «مهدی اقبالی مقدم» با تاکید بر این‌که نظارت دقیق و مکانیزه امور گمرکی در جزیره کیش احتمال قاچاق کالا از گمرک این منطقه را به صفر رسانده است، گفت: ادعای امکان قاچاق کالا از جزیره کیش به دلیل ناآگاهی برخی افراد نسبت به روند دقیق روند مکانیزه گمرکی در این منطقه آزاد است.
اقبالی افزود: به هر کالا پس از ورود به گمرک یک کد رهگیری تعلق می‌گیرد و همه مراحل شمارش و تعیین انواع کالا با ذکر مشخصاتی از جمله رنگ و طرح و اندازه، ارزش گذاری و ارزیابی برای تعیین حق گمرکی و چگونگی تحویل این کالا به انبار منطقه آزاد کیش و سپس روند انتقال این کالا به سرزمین اصلی از طریق مسیر هوایی یا دریایی با شرح کامل جزئیات در سامانه گمرک ثبت می‌شود و قابل مشاهده و پیگیری است.
به گفته مدیر کل گمرک ایران در جزیره کیش، اظهار نامه ۹۱۲ کارتن کفش شامل کفش‌های بچه گانه، زنانه، مردانه در ۲ اردیبهشت تسلیم گمرک ایران شد که با احتساب سهم مناطق آزاد و اعمال کد تعرفه گمرکی ۶۴۰۲۹۹۰۰ مبلغ ۴۱۵ میلیون تومان حق گمرکی برای این کفش‌ها تعیین و توسط صاحب کالا پرداخت شد.
وی افزود: با توجه به حجم بالای بار، این ۹۱۲ کارتن با ۷ قبض انبار(بی جک) از گمرک منطقه آزاد خارج شدند که ۳۳۴ کارتن با ۲ قبض انبار جداگانه و توسط ۲ کامیون از مسیر دریایی به سرزمین اصلی حمل شدند. ۵۷۸ کارتن نیز با ۵ بی جک یا ۵ قبض انبار مجزا از گمرک منطقه آزاد به فردگاه انتقال داده شد و پس از طی روند کامل امور گمرکی 348 کارتن آن با پرواز ۹ اردیبهشت و ۲۳۰ کارتن با پرواز ۱۰ اردیبهشت از مسیر هوایی به فرودگاه مهرآباد حمل شدند.
به گفته مدیرکل گمرک ایران در جزیره کیش همه این مراحل با شرح کامل و شماره پروازها، خودروها و کامیون‌های حامل کارتن‌های کفش در سامانه گمرک ثبت می‌شود و قابل مشاهده و پیگیری است. اقبالی مقدم عنوان کرد: برای سازمان‌های ذی‌ربط و نظارتی از جمله گمرک فرودگاه مهرآباد، کد کاربری تعریف شده است تا در صورت لزوم بتوانند به روند تسلیم اظهارنامه، ترخیص و انتقال کالای مورد نظر به سرزمین اصلی دسترسی داشته باشند.
بر اساس این گزارش، سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز ریاست جمهوری پیش از این گفته بود: این محموله به صورت قاچاق و از طریق فرودگاه مهرآباد وارد کشور شده که در فرودگاه شناسایی و توقیف شد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code