موضوعات
کیش

قهرمانان در همین نزدیکی‌ هستند

نویسنده: امل درویش /خبرنگار همشهری
امروز چراغ خانه‌ها روشن است. سکوت شب برقرار است و تاریکی شب ترسناک نیست...
1395/07/04
امروز چراغ خانه‌ها روشن است. سکوت شب برقرار است و تاریکی شب ترسناک نیست. از صدای آژیرهای خطر و فرار به زیرزمین‌ها خبری نیست. سر و صدا در خیابان‌ها و تردد آدم‌ها و ماشین‌ها خبر از آزادی و امنیت می‌دهد. می‌توانی به لب ساحل کارون بروی، محو تماشای چین و شکنِ موج‌هایِ رقصنده با  باد بشوی، چشم‌ها را ببندی، نفسی عمیق بکشی و دیگر نگران شبیخون دشمنی که تا دیروز بیخ گوشمان بود، نباشی. اینها همه دستاوردهای دفاع مقدس و مدیون تلاش یازعی‌ها، سید صادق موسوی‌ها، نورانی‌ها، فهمیده ها، فروزنده‌ها و هزاران قهرمان گمنامی است که هراس به جان راه ندادند و تنها با سلاح ایمان و عزت نفس استقلال کشور و عزت ملت خویش را با دست‌های خالی و در شرایط بسیار سخت با شجاعت و آگاهانه حفظ کردند.  وقتی واقعه‌ یا حماسه‌ای عظیم اتفاق می‌افتد، بعد از آن نقش تعیین کننده افراد و عوامل مشخص می‌شود. حماسه عظیم دفاع مقدس در یاد ملت ایران بر قوت خود تا سال‌های سال باقی است و حماسه آفرینانش در خاطر ما تا همیشه جاودانه‌اند. کاش آن روز با یک شاخه گل یا گفتن یک سلام بر تو قهرمان و یا هر جمله محبت‌آمیز سرشار از سپاسگزاری‌ای که در توانم بود، از او تقدیر می‌کردم. او را می‌شناختم. آن شب در شلوغی مطب دندانپزشکی نشسته بودم و به حرکات آرامی که نشانگر متانتش بود، دقیق شده بودم. از سرخی رو به کبودی صورتش می‌شد فهمید که درد شدیدی را تحمل می‌کند. نوبت دکتر آن قدر دیر به دیر می‌رسید که به اندازه کافی وقت داشتم به رفتار اطرافیان با او توجه کنم. منشی دکتر همه را با یک طنین و به یک شکل صدا می‌زد. برای او من یا دیگری فرقی نمی‌کرد. برای من اما «او» فرق داشت؛ همان مرد موسپید با عینک ته استکانی که جثه اش کوچک بود و لباس‌های تنش معمولی. او شبیه بقیه آدم‌ها بود. شبیه قهرمان داستان‌ها قوی هیکل نبود. شاید به همین خاطر کسی او را نمی‌شناخت. می‌دانستم او چه کسی است؛ قهرمان داستان‌های جنگی. عکسش را کنار «محمد جهان‌آرا» دیده بودم، اما نه منشی مطب و نه پزشک و نه هیچ یک از آدم‌های حاضر در مطب او را نمی‌شناختند. اسمش در خاطرم نیست، اما او یکی از سرداران جنگ بود در طول بیش از هشت سال دفاع مقدس. یکی از قهرمانانِ من. کاش این شهامت را داشتم و نوبتم را به او می‌دادم تا در قبال حس خوب آزادی امروزم از او به سهم خودم تجلیل کرده باشم. هرچند می‌دانم نمی‌پذیرفت.

واقعیت جنگ را از ما بخواهید
قهرمانان زنده همین نزدیکی‌ها هستند و پذیرای آنان که تشنه دانستنند از جنگ، از آنچه گذشت و از آنچه نامش دفاع مقدس است. در این زمینه یکی از سرداران زمان دفاع مقدس به همشهری می‌گوید: این یک اشکال بزرگ است که تنها در هفته دفاع مقدس به یاد سرداران و رزمندگان بیفتیم و دفاع مقدس را بازآفرینی کنیم. سردار «حمزه صمصام سُخیراوی» می‌گوید: واقعیت‌های جنگ را باید از زبان رزمندگان بشنوید. آنچه در فیلم‌ها گفته می‌شود، تمام آن چیزی نیست که در جبهه جنگ روی داد. سردار سخیراوی می‌افزاید: در هر کشوری روزهای جنگ از مهم ترین روزهای تقویم و اتفاقات تاریخ آن کشور است. این سردار زمان دفاع مقدس تأکید می‌کند: جوانان باید درباره جنگ بیشتر بدانند. دانستن این واقعیت و انتقال آن روحیات، جوانان را از انحرافاتی که وجود دارد، می‌تواند مصونیت ببخشد.

با اخلاص پیروز شدیم
سخیراوی از رزمندگانی است که در 20 سالگی خود را برای نبردی سخت آماده کرد. «وقتی اخلاص در کاری باشد، سختی‌ها آسان می‎شود. رزمندگان ما با دست‌های خالی در مقابل دشمن با آن همه تجهیزات و مهندسی این گونه پیروز شدند. فقط با اخلاص».

دفاع مقدس ادامه دارد
امام جمعه موقت اهواز و نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری نیز بزرگداشت و تجلیل همیشگی از رزمندگان گمنام که کمتر نامی از آنها برده شده و سرداران زنده که با رشادت و دلاوری‌هایشان حماسه آفریدند را مهم می‌داند، اما معتقد است هفته دفاع مقدس را باید پررنگ تر و باشکوه تر برگزار کرد. زیرا هم یادآور حماسه هاست و هم فرصت مناسبی است که نسل‌ امروز با آرمان‌ها و حماسه‌های نسلی که ایثار و ایستادگی کرد، قهرمان پروری کرد و شهید داد، آشناترشود.آیت الله «محسن حیدری» در گفت و گو با همشهری تأکید می‌کند: دفاع مقدس را با تمام ابعاد باید درک کرد؛ چه حماسه‌هایی که توسط شهدا، رزمندگان و ایثارگران خلق شد و چه حماسه‌هایی که خانواده‌های شهدا به ویژه مادران شهدا در خلق آن نقش داشتند. مادرانی که با جان و دل جگرگوشه هایشان را راهی میدان نبرد کردند؛ نبردی که می‌دانستند در آن انتظار بازگشتی نیست. آیت الله حیدری اظهار می‌کند: دفاع مقدس امروز با حفظ باورها و ارزش‌های انقلابی و قدم نهادن در مسیر مصلحت اسلام و مسلمین تا همیشه پیروز میدان است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code