موضوعات
کیش

فرهنگ گستراندن سفره‌های افطاری در کیش

نویسنده:
امام جمعه کیش گفت: یکی از فرهنگ‌های خوب و ماندگار در جزیره کیش گستراندن سفره‌های افطاری در مساجد و بازارهای کیش است که در کشور بی‌نظیر و مثال زدنی است.
1396/03/29
حجت الاسلام «حسن علیدادی» در حاشیه افطاری جمعی از روزه داران در کیش در گفت وگو با ایرنا بر اهمیت درک شب‌های قدر تاکید کرد و گفت: در دهه سوم ماه مبارک رمضان قرار داریم و فرصتی است تا انسان برای دنیا و آخرت خود توشه بردارد و بهره لازم را از این ماه ببرد.
وی با بیان این‌که ماه مبارک رمضان پیام‌های متعددی دارد اظهار کرد: یکی از این پیام‌ها فرصت تلاوت قرآن است و خوشا به حال کسانی که توانستند در این روزها قرآن را تلاوت کنند. امام جمعه کیش گفت: شب‌های ماه مبارک رمضان فرصتی برای ذکر ، مناجات و تهجد در دل شب است که باید آن را قدر بدانیم. وی تاکید کرد: افرادی که به هر دلیل نتوانستند تا امروز از روزهای رمضان استفاده لازم را ببرند از روزهای پایانی و فرصت‌های باقیمانده استفاده کنند.
علیدادی جمع شدن خانواده‌ها در کنار یکدیگر بر سر سفره‌های افطاری را یکی دیگر از فرصت‌های خوب در ماه مبارک رمضان دانست و افزود: از فرهنگ‌ها و سنت‌های خوب اسلام افطاری دادن است که بر آن تاکید فراوانی نیز شده است. امام جمعه کیش گفت: در این سفره‌های ساده می‌توان صفا و صمیمیت و همدلی در میان مردم را دید، چراکه فقیر و غنی بر سر سفره‌ها جمع می‌شوند و یک نوع افطار می‌خورند.
امام جمعه کیش با قدردانی از همه کسانی که در این کار خداپسندانه تلاش می‌کنند، افزود:خداوند پاداش زیادی برای آنان منظور می‌کند.
علیدادی در مورد هزینه‌های سفره‌های افطاری گفت: شاید به ذهن برخی برسد که این سفره‌ها چرا و با چه هزینه‌هایی پهن می‌شود و چرا این هزینه‌ها در جای دیگر مصرف نمی‌شود. در پاسخ به این سوال باید گفت که در اسلام همه این موارد و اطعام فقرا و نیازمندان در جای خود دیده شده است و هیچ کدام جای دیگری را نخواهد گرفت. وی اظهار کرد: همان‌گونه که در اسلام رسیدگی به نیازمندان مورد توجه قرار گرفته، بر اطعام و اکرام روزه داران نیز تاکید شده است. علیدادی تاکید کرد: باید هر موردی را در جای خود مورد توجه قرار دهیم، هر عبادتی که خداوند متعال از ما خواسته در آن حکمتی وجود دارد و هیچ عبادتی جای دیگری را نخواهد گرفت.
امام جمعه کیش به گردشگرپذیر بودن و حضور میهمانان درجزیره کیش اشاره کرد و گفت: افرادی که به این شهر سفر می‌کنند مسافر هستند و باید برای آنان شرایطی فراهم شود که بتوانند با رعایت اخلاق از امکانات موجود در مراکز پذیرایی که به همین منظور برای آنان تعیین شده استفاده کنند.
علیدادی گفت: مسئولان این کار در منطقه نیز تدابیری اندیشیده اند. همان‌گونه که در سایر شهرهای کشور رستوران‌هایی به این منظور وجود دارد در کیش نیز در نقاط مختلف مراکزی در نظر گرفته شده تا مسافران برای تامین غذای خود با مشکل مواجه نشوند. امام جمعه کیش عنوان کرد: در سفره‌های افطاری که در جای جای جزیره کیش پهن است مسافران هم می‌توانند میهمان این خوان نعمت شوند و بسیاری ازگردشگران از این سنت حسنه در کیش رضایت دارند.
بر اساس این گزارش، هر سال در ماه مبارک رمضان همه بازارها، مساجد و حسینیه‌های جزیره کیش با پهن کردن سفره‌های ساده افطاری میزبان روزه‌داران هستند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code