موضوعات
کیش

عصرعاشورای استاد فرشچیان بر قاب نقاشی هنرمند کیش

نویسنده:
عصر عاشورای استاد «محمود فرشچیان» این بار بر قاب نقاشی «سحر مهدوی»، هنرمند جوان جزیره کیش، جای گرفت.
1396/08/20
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی کیش‌پرس، تابلوی زیبای عصر عاشورای استاد فرشچیان که از ماندگارترین آثار هنری مذهبی ایرانی است، توسط سحر مهدوی، هنرمند جزیره کیش، بار دیگر به تصویر کشیده شد.
بنابر این گزارش، این هنرمند جزیره کیش که علاوه‌بر نقاشی در ساخت مجسمه توسط سیم‌های مسی نیز ید طولایی دارد، از ترسیم این هنر زیبا خبرداد و اظهار کرد: این نقاشی به مناسبت اربعین و تنها با خودکار ترسیم شده است. به گفته این هنرمند، این نقاشی که نمادی از یاد و خاطره شهادت شهدای کربلا در عصر عاشوراست، دارای ابعاد 50 در 70 بوده و مدت 50 روز کار برده است.
وی علت انتخاب این اثر هنری و ماندگار ایرانی- مذهبی را یادآوری این روز جانگداز خواند و افزود: یادآوری صحنه غروب دلگیر عصر عاشورا و شهادت غریبانه امام حسین(ع) و یاران وفادارش مرا بر آن داشت تا دیگر بار این صحنه را نقاشی کنم. مهدوی حس نزدیکی غروب و عصر عاشورا به سال‌های دفاع مقدس و شهادت هزاران رزمنده دلاور ایران اسلامی را تجربه‌ای نو در این اثر عنوان کرد و افزود: هنگامی که در حال کار بودم، یاد غروب‌های غم‌انگیز دفاع مقدس و شهادت انسان‌های شجاع و دلیری می افتادم که به خاطر آموزه‌های دینی و حراست از خاک پاک کشور خود، جان برکف در میدان مبارزه حاضر شده بودند.
عصر عاشورا یکی از آثار نگارگری استاد فرشچیان است که در عاشورای سال 1355 به تصویر کشیده شده است. موضوع این اثر بازگشت مرکب بی‌سوار امام حسین(ع) به‌سوی خیمه‌ها در عصر عاشوراست. استاد فرشچیان این اثر را باکیفیت‌ترین اثر در میان تولیدات خود می‌داند. اثر استاد فرشچیان در سال 1369 به موزه آستان قدس رضوی اهدا شد.
وی آثار دیگری نیز درباره عاشورا دارد که از آن جمله « پرچمدار حق» درباره حضرت ابوالفضل عباس‌بن‌علی و «هدیه عشق» درباره حضرت علی اصغر در کربلاست.
فرشچیان خود درباره خلق اثر عصر عاشورا می‌گوید: 3 سال پیش از انقلاب، روز عاشورا، مادرم گفت: برو روضه گوش کن تا چند کلام حرف حساب بشنوی، گفتم: من حالا کار دارم بعد خواهم رفت، رفتم اتاق، اما خودم ناراحت شدم، حال عجیبی به من دست داد، قلم را برداشتم و تابلوی « عصر عاشورا» را شروع کردم. قلم را که برداشتم همین تابلو شد که الان هست. بدون هیچ تغییری، الان که بعد از 30 سال به این تابلو نگاه می‌کنم، می‌بینم اگر می‌خواستم این نقاشی را امروز بکشم، باز هم همین تابلو به وجود می‌آمد، بدون هیچ تغییر، یک چیزی دارد این تابلو که خود من هم گریه‌ام می‌گیرد. تفکر حاکم بر تابلو هم همان اصل حاکم بر تابلوی ضامن آهوست؛ یعنی همه خطوط مدور است و به وجود مبارک حضرت زینب(س) ختم می‌شد.
«سحر مهدوی»، هنرمند جوان جزیره کیش، متولد 1361 مجسمه‌ساز و نقاش، دارای مدرک تخصصی نقاشی و مجسمه‌سازی است که نمایشگاه‌های متعددی در تهران و جزیره کیش برگزار کرده است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code