موضوعات
کیش

ظرفیت کیش برای تبدیل شدن به قطب هنری کشور

نویسنده:
با توجه به استقبال مردمی و تمدید نمایشگاه آثار نقاشی هنرمندان جوان جزیره کیش «بهار اسکندری» که قرار بود تا ۲۰ آبان به مدت یک هفته در فرهنگسرای سنایی برگزار شود، در صورت توجه بیشتر به هنرمندان جزیره، بی‌تردید کیش می‌تواند قطب هنری کشور شود.
1396/08/24
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی کیش‌پرس، فرهنگسرای سنایی به‌عنوان یکی از حامیان هنرمندان از سوی معاونت فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش، در طول سال گذشته، نمایشگاه‌های فراوانی از آثار هنرمندان را در معرض دید علاقه‌مندان گذاشته است.
در جدیدترین نمایشگاه این فرهنگسرا، آثار هنرمند جوان و متبحر کیش بهار اسکندری که قرار بود از ۱۳ تا ۲۰ آبان برگزار شود به دلیل استقبال بالای کیشوندان تا ۲۷ آبان ۹۶ ادامه خواهد یافت.
اسکندری هنرمند اهل تهران و دانش‌آموخته رشته هنری گرافیک به مدت ۱۷ سال است که به همراه خانواده جزیره مرجانی کیش را برای سکونت برگزیده است.
این هنرمند نقاش که با ۲۴ اثر کوچک و بزرگ در فرهنگسرای سنایی، نمایشگاه خود را برپا کرده است، در مورد آثار نمایشگاه اظهار کرد: این نمایشگاه با ۲۴ اثر از رنگ روغن، آبرنگ، گواش، راپید و مداد رنگی که همه آنها به نوعی برخاسته از ذهن هستند، برگزار شده است.
وی افزود: در سبک‌های سه بعدی، رئال و مدرن کار می‌کنم اما بیشتر آثار ارائه‌شده در این نمایشگاه آثاری برگرفته از ذهن است، اگرچه ممکن است پیش‌زمینه اصلی برخی از کارها را قبلا در جایی دیده باشم، اما هنگام خلق اثر تنها از ذهن خود کمک گرفته‌ام.
اسکندری با اشاره به تابلوی کاریز گفت: این اثر با استفاده از یک عکس به عنوان نمونه که توسط خود من از کاریز گرفته شده ترسیم شده است و یکی از آثار مورد پسند بازدید کنندگان و نمادی از جزیره کیش است.
وی با بیان اینکه پیش از این نیز 3 نمایشگاه از آثار خود برگزار کرده است، افزود: یک نمایشگاه در تهران و 2 نمایشگاه دیگر در کیش برگزار کرده‌ام که در یک مقایسه می‌توان گفت نمایشگاه تهران با توجه به تفاوت جمعیتی، بازدید بسیاری داشت، اما در کیش نیز در این نمایشگاه نسبت به نمایشگاه‌های قبلی، با استقبال بالایی مواجه شده است، به همین دلیل نمایشگاه را به مدت یک هفته تمدید کردیم.
هنرمند جوان جزیره کیش با تشکر از مسئولان فرهنگسرای سنایی که این فرصت را در اختیار وی و دیگر هنرمندان جزیره کیش قرار داده‌‌اند تا آثار خود را به نمایش بگذارند، افزود: این نمایشگاه ابتدا قرار بود از ۱۳ تا ۲۰ آبان برگزار شود که به دلیل استقبال بالای کیشوندان تا یک هفته دیگر(۲۷ آبان) تمدید شد.
وی با بیان اینکه 2 اثر کاریز و شاهین وی در این نمایشگاه مورد علاقه بازدیدکنندگان قرار گرفته است، اضافه کرد: در این نمایشگاه 2 اثر از حضرت مریم(س) و حضرت مسیح(ع) وجود دارد که بسیار مورد توجه گردشگری که از این نمایشگاه بازدید کرده بود، قرار گرفت.
اسکندری ترجیح می‌دهد بیشتر آثار خود را با رنگ روغن ترسیم کند و تلاش می‌کند تا هر اثر را در کمترین زمان به پایان برساند، زیرا معتقد است حس مربوط به ترسیم آن اثر شاید در ساعات بعدی در وی وجود نداشته باشد.
 وی با بیان این مطلب افزود: بیشتر آثار را در یک روز و برخی کارها را هم در مدت زمان یکی دو ساعته تمام کرده‌ام؛ مانند تابلوی سر اسب که در یک کارگاه (ورک شاپ) در مدت برگزاری کارگاه کشیده شده است.
این هنرمند همچنین با اشاره به یک کار مینیاتور که با شروع نمایشگاه آغاز کرده و در مدت یک هفته اول نمایشگاه به پایان رسانده است، به اثر جدید خود اشاره کرد و افزود: اثری که روی آن کار می‌کنم سبکی جدید دارد و طرحی از پارک دلفین هاست که با رنگ روغن کار می‌شود و تاکنون در میان آثار خود کار نکرده‌ بودم.اسکندری با قدردانی از حمایت‌های سازمان منطقه آزاد کیش از هنرمندان جزیره، عنوان کرد: هنرمندان جزیره کیش مکانی برای برگزاری جلسات و برنامه‌های گروهی خود ندارند. آنها نیاز دارند که گاهی دور هم جمع شوند و به شور و مشورت بنشینند یا کارگاه‌های گروهی تشکیل دهند که انتظار می‌رود سازمان منطقه آزاد کیش با رویکرد مثبتی که در توجه به هنر و هنرمندان دارد در رفع این مشکل نیز آنان را یاری دهد.
وی همچنین با بیان اینکه برای انجام کارهای هنری نیاز به فضای کارگاهی خاصی است، افزود: با توجه به اینکه در جزیره کیش مکانی به‌صورت کارگاهی وجود ندارد که شرایط لازم برای انجام کارهای هنری داشته باشد، مجبوریم کارها را در خانه که بسیار فضای محدودی دارد یا در مکان‌هایی که شرایط لازم کارگاهی را ندارند، انجام دهیم.
این هنرمند با بیان اینکه فضای کارگاهی نیازمند تهویه ویژه، فضای کافی و امکانات خاص است، افزود: کار نقاشی با رنگ و موادی سر و کار دارد که دارای بوی تندی است و باید تهویه مطلوب داشته باشد یا نیاز به فضایی آرام دارد تا هنرمند ضمن متمرکز شدن روی موضوع، بتواند با آرامش به خلق اثر بپردازد. همچنین در کارهایی که تولید اثر همراه با سرو صداست، نیاز است تا این فضا برای ایجاد این اثر مناسب باشد.
وی دیگر درخواست خود از مسئولان را بهره‌گیری از توانمندی هنرمندان جزیره کیش در اجرای طرح‌ها و زیبا‌سازی فضای شهری بیان کرد.
اسکندری ادامه داد: در سال‌های قبل شاهد بودیم که در طراحی و زیباسازی فضای شهری، سفارش کار به هنرمندان خارج از جزیره کیش داده می‌شد؛ در حالی که ما هنرمندان متبحر بسیاری در رشته‌های مختلف هنری در جزیره کیش داریم که می‌توانند به زیباترین شکل و با کمترین هزینه و زمان به مسئولان در زیباسازی فضای شهری کمک کنند.
برخی کارهای این هنرمند جوان و جویای نام جزیره کیش که در ابعاد کوچکی نیز کار شده است، در معرض دید هنردوستان قرار دارد، کارهایی بسیار زیبا و ذهنی که به گفته این هنرمند تنها در یک یا دو ساعت به اتمام رسیده‌اند؛ طرح‌هایی که در عین سادگی، مملو از فضای هنری است. علاقه‌مندان به آثار هنری می‌توانند از نقاشی‌های زیبای این هنرمند جوان جزیره کیش تا ۲۷‌آبان ماه در 2 نوبت صبح و عصر در فرهنگسرای سنایی کیش بازدید کنند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code