موضوعات
کیش

صعود اجاره‌بها در رکود بازار مسکن

نویسنده:
در‌حالی‌که رکود بازار مسکن همچنان به‌عنوان یک چالش در کشور مطرح است، اجاره بهای مسکن با روندی افزایشی، تبدیل به یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های کیشوندان شده است.
1396/06/22
به گزارش همشهری، شرایط اقتصادی کشور و افت‌وخیزهایی که در بخش‌های مختلف وجود دارد، بازار مسکن را بی‌نصیب نگذاشته است.
آنچه امروز در جزیره کیش دیده می‌شود از یک ثبات نسبی در قیمت اجاره بهای مسکن حکایت می‌کند، اگرچه اجاره‌ها همچنان بالاست و تفاوت چندانی نسبت به گذشته نکرده است.
بازار مسکن در جزیره کیش با تغییر رویکرد از تجارت به گردشگری، شاهد تغییرات بسیاری بوده است، اما مهم‌تر این‌که نوسان در اجاره بها با رکود حاکم بر خرید و فروش یک سویه بوده و هرگز با کاهش روبه‌رو نبوده است.
جزیره کیش که در سال‌های اخیر، شاهد ساخت‌و‌سازهای بسیاری از برج‌ها و واحدهای مسکونی تا بازارها و هتل‌‌های بزرگ و چند‌ستاره بوده، دارای جمعیت ۳۰ هزار نفری است که البته به دلیل شناور بودن جمعیت، این رقم ثابت نیست.

نبود معیار برای افزایش اجاره‌بها
«صادق طاهری» که از ساکنان جزیره کیش که گرانی مسکن آه از نهاد وی برآورده است، درمورد وضعیت اجاره‌بهای مسکن در کیش گفت: همه درآمد من صرف اجاره مسکن می‌شود و برای گذران زندگی باید به درآمد همسرم تکیه کنم که آن هم نمی‌تواند پاسخگوی مشکلات زندگی و هزینه‌های سرسام‌آور جزیره باشد.
وی با اشاره به این‌که امروزه همه مردم با مشکل مسکن به گونه‌ای درگیر هستند، اظهار کرد: در جزیره کیش هیچ‌ معیار و سنجش عقلی برای گرانی و افزایش بهای اجاره مسکن نمی‌توان یافت.
طاهری افزود: شما فکر می‌کنید یک نفر در این جزیره چقدر باید درآمد داشته باشد تا بتواند یک سرپناه معمولی برای خود و خانواده‌اش تهیه کند؟!

رهن‌های 200 میلیون تومانی
این ساکن جزیره به قیمت اجاره‌بهای برج‌های مسکونی اشاره کرد و گفت: وقتی قیمت ارزان‌ترین خانه با متراژ ۴۰ متر حدود5 میلیون تومان پول پیش با یک میلیون و 200 هزار تومان اجاره باشد، عجیب نیست که برای یک واحد 2 خوابه در یکی از برج‌های کیش ۲۰۰ میلیون قیمت رهن پیشنهاد شود. اما من می‌خواهم بدانم در جزیره کیش چه کسانی در ماه بیش از ۱۰ میلیون درآمد دارند که می‌توانند چنین خانه‌هایی اجاره کنند؟
وی با اشاره به نرخ اجاره در برخی مناطق کیش، افزود: میانگین اجاره‌بها در صدف از 5 میلیون تومان پول پیش و یک‌ونیم میلیون تومان اجاره برای واحد یک خوابه 50 متری شروع می‌شود و به نسبت افزایش متراژ و عمر ساختمان افزایش می‌یابد.
به گفته این کیشوند، اجاره‌بها در برج‌های مسکونی از 10میلیون تومان پول پیش با اجاره‌های 3-4 میلیون تومانی برای واحدهای یک خوابه با متراژ 45 متر شروع می‌شود و بسته به شرایط ساختمان و تسهیلاتی مانند استخر، جکوزی، باشگاه ورزشی و خدمات دیگر افزایش می‌یابد.
بر این اساس، قیمت فروش نیز با همین شیوه در بخش‌های مختلف کیش متغیر است. به دلیل اینکه قیمت آپارتمان در کیش با پایتخت برابری می‌کند و در برخی موارد با نقاط شمال شهر تهران یکسان است، امکان خرید فقط برای اقشار مرفه یا متوسط رو به بالا مهیاست و اقشار متوسط جامعه اگر با اقساط بانک مسکن یا وام‌های مختلف نیز اقدام به خرید مسکن در کیش کنند، یک واحد در منطقه سفین و در متراژ پایین نصیبشان خواهد شد.

نارضایتی مشاوران املاک
با این حال، مشاوران املاک در جزیره کیش نیز از وضعیت کنونی اظهار نارضایتی می‌کنند، گروهی از فعالان اقتصادی کیش که برخی تصور می‌کنند دستی در افزایش اجاره بهای مسکن دارند.
«محمد رنجبر» یکی از مشاوران املاک جزیره کیش است و درمورد وضعیت اجاره‌بها و خرید‌و‌فروش مسکن در جزیره کیش به خبرنگار ما گفت: خرید‌و‌فروش این روزها رکودی سخت را تجربه می‌کند و فقط آپارتمان‌هایی که قیمت پایین دارند یا صاحبان آنها به هر دلیل مجبور به فروش مسکن خود هستند و به اجبار قیمت‌های پایین‌تری برای ملک خود درخواست می‌کنند، به فروش می‌رسد.
وی در پاسخ به این‌که در چه بخش از جزیره خرید و فروش مسکن رونق بیشتری دارد، اظهار کرد: در 3 فاز شهرک نوبنیاد امکان خرید و فروش بیشتر است، زیرا نوبنیاد منطقه‌ای نوساز است که با متراژهای متفاوت و با قیمت ارزان‌تری نسبت به منطقه صدف، دامون یا برج‌‌های مسکونی به فروش می‌رسد.
رنجبر با اشاره به این‌که قیمت مسکن در منطقه صدف به دلیل نزدیکی به مرکز شهر همواره بالاتر از منطقه سفین بوده است، افزود: کیفیت ساخت‌و‌ساز در جزیره کیش به دلیل اینکه توسط معاونت عمرانی سازمان منطقه آزاد کیش نظارت می‌شود، در همه بخش‌های جزیره از شرایط یکسانی برخوردار است.
وی ادامه داد: به دلیل شرایط اقتصادی که در کشور حاکم است، بازار مسکن درگیر رکود است، زیرا بخش‌های مختلف اقتصادی به گونه‌ای زنجیروار به هم متصل هستند.

رونق اجاره در مقایسه با خریدوفروش
به گفته رنجبر، اجاره مسکن نسبت به خرید‌و‌فروش شرایط بهتری دارد و مردم به اجبار هم که شده باید خانه‌های خود را با گذشت مدتی از اجاره، بسته به قراردادی که با موجر دارند، عوض و منزلی متناسب با درآمد و شرایط اقتصادی خود اجاره کنند.
رنجبر با تاکید بر این‌که در بخش اجاره هم جابه‌جایی‌ها کمتر شده، عنوان کرد: مستاجرها تلاش می‌کنند که به گونه‌ای با صاحب خانه‌ها کنار بیایند و صاحب‌خانه‌ها هم ترجیح می‌دهند در صورتی که مستاجر توان پرداخت اجاره را دارد با مستاجر کنار بیایند تا اینکه به دنبال مستاجر جدید باشند و هزینه مشاوره املاک را بپردازند.
وی با اشاره به این‌که واقعا قیمت املاک را مشاوران املاک تعیین نمی‌کنند، بلکه بسته به درخواست صاحب خانه‌ها، واحدهای آنان را اجاره می‌دهند، افزود: بسیاری از صاحبان منازل مسکونی کیش افراد متمولی هستند که چند واحد مسکونی در کیش خریده‌‌اند و انتظار دارند نسبت به سرمایه‌گذاری‌ای که کرده‌‌اند سود قابل‌توجهی عاید آنان شود؛ به‌همین‌دلیل گاهی منازل خود را اجاره نمی‌دهند، مگر به مبلغی که مورد نظر دارند.

مسکن، تابعی از شرایط اقتصادی کشور
«مسعود حامیان»، رئیس سابق اتحادیه املاک جزیره کیش، نیز در گفت‌وگو با خبرنگار ما با بیان این‌که شرایط مسکن در جزیره کیش متاثر از شرایط اقتصادی داخل کشور است، افزود: بی‌میلی به سرمایه‌گذاری در بازار مسکن، این بخش از اقتصاد را با رکود مواجه کرده است.
وی افزود: مردم به دلایل مختلف مانند بی‌اعتمادی به سرمایه‌گذاری در بخش‌های اقتصادی به‌ویژه مسکن، با وجود این‌که در روزهای اخیر بانک مرکزی اقدام به کاهش نرخ سودهای بانکی کرده است، ترجیح می‌دهند همچنان دارایی‌های خود را در بانک‌ها سرمایه‌گذاری کنند و به صورت روزشمار شاهد افزایش سرمایه‌های خود باشند تا در بخش‌هایی سرمایه‌گذاری کنند که هیچ اطمینانی به صعود و سقوط آن ندارند.
حامیان با تاکید بر این‌که کاهش سفر به دلیل هزینه‌های بالا و کاهش درآمدها موجب شده فعالان اقتصادی در بخش‌های مختلف با رکود در فعالیت‌های خود روبه‌رو باشند، اضافه کرد: به‌جرأت می‌توان گفت که تنظیم قراردادها در بنگاه‌‌ها نسبت به مدت مشابه در سال‌های گذشته، حدود 80 درصد کاهش یافته است. برای مثال اگر سال گذشته هر ماه 10 قرارداد بسته می‌شد، اکنون تعداد آ‌ن‌ها به 2 قرارداد کاهش یافته است.
وی اظهار کرد: با وجود این‌که درآمدها رشد آنچنانی نداشته و بازار خرید و فروش مسکن نیز راکد است، اما اجاره بهای مسکن در کیش همچنان بالاست. اگرچه شاید نسبت به سال گذشته افزایش چشمگیری نداشته‌ایم، اما بالا بودن اجاره بها برای بسیاری از مردم به‌ویژه اقشار کارمند و کارگر، دغدغه‌ای تمام‌نشدنی است.

خانه‌‌های خالی بدون تاثیر در اجاره بها
رئیس سابق اتحادیه املاک کیش با تاکید بر این‌که مشکلات اقتصادی در کیش بسیاری از مردم را به بازگشت به شهرهای خود مجبور می‌کند، ادامه داد: شاید بیش از 50 درصد خانه‌ها در کیش خالی از سکنه است که تاثیری در کاهش یا افزایش اجاره بهای منازل ندارد، زیرا بسیاری از این خانه‌ها به‌عنوان خانه دوم استفاده می‌شود و صاحبان این منازل شب‌‌های تعطیلات خود را در منازل شخصی می‌گذرانند.
بسیاری از کسانی که در جزیره کیش زندگی می‌کنند افرادی هستند با درآمدهای متوسط و کارگر که در سال‌های گذشته به سختی توانسته‌‌اند با وجود مشکلات فراوان در این جزیره زندگی کنند. این افراد که به‌نوعی رونق جزیره کیش به وجودشان بستگی دارد، هر روز بیشتر از روز قبل نگران وضعیت زندگی و اقامت در این جزیره مرجانی می‌شوند.
افزایش بی‌رویه قیمت در بازار مسکن به‌ویژه در بخش اجاره، می‌تواند صدمات جبران‌ناپذیری بر اقتصاد جزیره وارد کند. چه اینکه در صورت ناتوانی در پرداخت اجاره بهای مسکن بسیاری از این ساکنان باید عطای زندگی در کیش را به لقای آن ببخشند یا به صورت گروهی و چند خانوار در یک واحد مسکونی در متراژهای پایین زندگی کنند. ( شکلی از زندگی که اینک در جزیره کیش وجود دارد و مشکلات اجتماعی و فرهنگی بسیاری در پی خواهد داشت.)
با وجود اینکه «حسام عقبایی»، رئیس اتحادیه املاک کشور، در مصاحبه‌های اخیر خود به رونق نسبی در بازار مسکن اشاره کرده، اما مسکن در جزیره کیش، هنوز مزه شیرین رونق را احساس نکرده است.

مكث
خانه‌های خالی؛ سرمایه‌های نابودشونده
با توجه به رکود بازار مسکن و تقاضای فروش ملک از سوی بسیاری از سرمایه‌گذاران و انبوه‌سازان، قیمت‌های بالای پیشنهادی موجب می‌شود که نه‌تنها بسیاری از مردم امکان خانه‌دار شدن نداشته باشند، بلکه به مرور ساختمان‌های بدون سکنه دچار آسیب می‌شوند و عمر مفید خود را در تنهایی و سکوت طی می‌کنند. تنها ثمره این رخداد می‌تواند نابودی سرمایه‌های ملی باشد که به جای استفاده در سرمایه‌گذاری‌های تولیدی، در خواب سنگین انتظار فرو رفته‌‌اند تا شاید روزی به پول تبدیل شوند و صاحبان خود را شگفت‌زده و خشنود کنند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code