موضوعات
کیش

حمایت از تولید محصولات صادرات‌محور در قشم

نویسنده:
چهارمین شورای هماهنگی مدیران کل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان هرمزگان در منطقه آزاد قشم با تاکید رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد برای مشارکت تعاونگران استان هرمزگان در فعالیت‌های مختلف صنعتی و تولید محصولات صادرات‌محور در قشم برگزار شد.
1396/03/29
به گزارش روابط عمومی منطقه آزاد قشم «حمید رضا مومنی» در این نشست که با حضور مسئولان 12‌دستگاه اجرایی زیر مجموعه اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان هرمزگان در سالن ساختمان مرکزی این سازمان برگزار شد، گفت: از ابتدای انقلاب قرار بود سهم 30 درصدی برای بخش تعاون در فعالیت‌های اقتصادی لحاظ شود که متاسفانه این سهم به خوبی ایجاد نشد.
او اعلام کرد: مشکلات مربوط به تعاونگران را در آینده نزدیک و در سفر وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به منطقه آزاد قشم با هدف ورود هرچه بیشتر تعاونی‌ها به چرخه فعالیت‌های اقتصادی در این منطقه بررسی خواهیم کرد.
مومنی با اعلام این‌که اکنون نزدیک به 500 شرکت تعاونی در شهرستان قشم فعالیت می‌کنند، افزود: با وجود این تعداد تعاونی باید شاهد حضور پررنگ تر تعاونگران در بخش‌های تولیدی باشیم.
به گفته مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم، در حال حاضر نرخ بیکاری در نقاط مختلف جزیره قشم بین بین 5/5 تا 7 درصد است که با افزایش فعالیت‌های صنعتی این رقم باید کاهش پیدا کند.
او نیروی کارآزموده را از عوامل مهم جذب برای فعالیت‌های صنعتی منطقه آزاد قشم برشمرد و افزود: براساس سیاست‌های تبیین شده تفاهمنامه‌ای بین این سازمان با سازمان فنی و حرفه ای کشور برای آموزش 20‌هزار نیروی کار ماهر و نیمه ماهر منعقد شده و سال گذشته بیش از هزار نفر با گذراندن دوره‌های فنی و حرفه ای در بخش‌های مختلف صنعتی مشغول به کار شدند.
مومنی گفت: معتقدیم توسعه در منطقه آزاد قشم امکان پذیر نخواهد بود، مگر با عبور از مجرای جوامع محلی و آموزش نیروهای بومی در کنار توجه ویژه به بهداشت و سلامت و اشتغال پایدار آنان به صورت ویژه مد نظر ماست.
وی از صنایع پتروشیمی، نفت و گاز و پالایشگاه ها، چند نیروگاه 500 مگاواتی برق، صنایع فولاد، صنایع دریایی و شیلات، صنایع هوایی، کشاورزی صنعتی، گردشگری و... به عنوان مهم‌ترین بخش صنعتی جذب نیروی کارآزموده در قشم نام برد که به مرور زمان و تا چند سال آینده در این منطقه فعالیت خود را آغاز خواهند کرد.
رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم، بخش گردشگری جزیره قشم را در زمره موفق ترین فعالیت‌های کاری در این منطقه دانست و گفت: نیروهای بومی با استفاده از دوره‌های آموزشی سازمان منطقه آزاد و دریافت مجوز راه اندازی کاشانه‌های مهمان هم اینک با شماری از کشورهای اروپایی، آسیایی و آفریقایی از طریق فناوری روز در جذب توریست فعالیت می‌کنند. او بازگشت دوباره ژئوپارک قشم به لیست ژئوپارک‌های جهانی را موفقیتی ملی برای کشورمان دانست و افزود: جهانی شدن ژئوپارک قشم در افزایش سفر گردشگران خارجی به جزیره تاثیرگذار خواهد بود و خوشبختانه نگاه گردشگران داخلی به قشم هم به میزان زیادی از خرید به سمت گردشگری تغییر یافته است.
مومنی اظهارامیدواری کرد که در سال جاری با برنامه ریزی‌های صورت گرفته و فعالیت‌های پیش رو در منطقه آزاد قشم بیش از 20 هزار فرصت شغلی در جزیره ایجاد شود.
وی باردیگر بر آمادگی سازمان منطقه آزاد قشم برای مشارکت و همکاری با زیر مجموعه‌های اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان هرمزگان در فعالیت‌هایی که همسو با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و توجه ویژه به تولید محصولات صادرات محور و اشتغال برنامه ریزی شده باشد، تاکید کرد.
بنا بر این گزارش، مدیركل اداره تعاون كار و رفاه اجتماعی استان هرمزگان در ابتدای این نشست، طی سخنانی گفت: جمعیتی نزدیک به 90 درصد مردم استان هرمزگان در بخش‌های مختلف زیرمجموعه‌های این اداره کل عضو هستند.
«محمد علی سلیمی» از تعاونی‌ها به عنوان مهم‌ترین بخش مرتبط با فعالیت‌های اقتصادی در استان هرمزگان نام برد و افزود: دولت طرح‌های خوبی را برای امسال در سراسر کشور از جمله استان هرمزگان آغاز کرده است.
وی از طرح کارورزی فارغ التحصیلان دانشگاهی و طرح آموزش مهارت ملی در کارگاه‌ها برای افراد فارغ التحصیل پایین‌تر از دانشگاهی را مهم‌ترین برنامه ایجاد اشتغال در هرمزگان نام برد.
در این نشست همچنین مقرر شد بانک اطلاعات کاملی از نیروی انسانی جویای کار و همچنین فرصت‌های شغلی که با توسعه صنایع و تجارت در منطقه آزاد قشم ایجاد می‌شود، راه اندازی شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code