موضوعات
کیش

حمایت از تولید برای ایجاد ۲۰هزار فرصت شغلی در قشم

نویسنده:
رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم با تأکید بر اهمیت نقش مناطق آزاد در توسعه فعالیت‌های صنعتی براساس چشم انداز ایران 1404 و تأکید مقام معظم رهبری بر حرکت در مسیر اقتصاد مقاومتی و حمایت از صنعتگران داخلی، جلب سرمایه‌گذاران خارجی، تولید صادرات محور و ایجاد اشتغال پایدار و همچنین سیاستگذاری‌های دولت برای صنعتی کردن مناطق آزاد، برنامه‌های این سازمان را با صنعتگران جزیره قشم درمیان گذاشت.
1396/04/13
به گزارش روابط عمومی منطقه آزاد قشم «حمید رضا مومنی» در جمع فعالان صنعتی این جزیره با تأکید بر اهمیت ایجاد زیرساخت‌ها برای جلب سرمایه گذاری در قشم گفت: آب، برق، راه، اتوبان، بندر، اسکله و فرودگاه مهم‌ترین بخش‌های زیرساختی لازم برای  فعالیت‌های سرمایه گذاری است.
وی اعلام کرد: بخش مهی از زیرساخت‌های مورد نیاز فعالیت‌های صنعتی قشم همچون توسعه راه‌ها، اتوبان، بنادر، اسکله‌ها و توسعه فرودگاهی در دولت تدبیر و امید شکل گرفته و این کار همچنان درحال توسعه است.

تلاش برای صنعتی کردن قشم
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم گفت: صنعتی کردن قشم و حمایت از فعالان اقتصادی و صنعتی براساس سیاست‌های دولت تدبیر و امید از برنامه‌های اصلی سازمان منطقه آزاد به عنوان نماینده دولت تدبیر و امید است.
وی ادامه داد: در دولت یازدهم حمایت از صنعتگران واقعی در این منطقه را با برنامه ریزی دقیق در دستور کار قرار دادیم تا از ورود افراد سودجو در این عرصه جلوگیری شود.
مومنی گفت: سال 96 سالی بسیار مهم و جدی در حوزه توسعه صنعتی قشم است و امیدواریم با رفع مشکلاتی که در سطح ملی با آن مواجه هستیم شاهد تقویت فعالیت‌های صنعتی و تولید و افزایش بیش از پیش صادرات از قشم به نقاط مختلف جهان باشیم.

سیاست جذب 20 هزار نیروی کار در قشم
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم به برنامه جذب 20 هزار نیروی کار تا پایان سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال اشاره کرد و افزود: برای مدیریت نیروی کار مرکزی در اداره کار سازمان منطقه آزاد قشم ایجاد شده تا به شناسایی جویندگان کار در سرتاسر جزیره و همچنین متقاضیان کار  خارج از این منطقه اقدام کند.
وی گفت: آموزش نیروهای جویای کار را با توجه به نیاز فعالان صنعتی و براساس تفاهم نامه ای که با سازمان فنی و حرفه ای کشور داریم، آغاز کرده ایم.
مومنی بیان کرد: نرخ بیکاری در قشم اکنون 6/5 درصد است و با برنامه ریزی انجام شده در تلاشیم این نرخ رابه 5 درصد برسانیم و این در شرایطی است که در بعضی از شهرستان‌های استان هرمزگان نرخ بیکاری بیش از 18 درصد است.

 قطب شیلات ایران
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم از قشم به عنوان قطب مهم شیلات ایران نام برد و افزود: سهم 84 هزار تُنی این منطقه در تولید ماهی در قفس در مقایسه با سیاست تولید 200 هزار تُن ماهی در قفس کل کشور در برنامه ششم توسعه موید این حقیقت است.
مومنی گفت: ایجاد زنجیره تولید از تولید بچه ماهی گرفته تا پرورش ماهی و بازاریابی محصولات تولیدی در قشم با کمک سازمان منطقه آزاد به صاحبان سرمایه پیش‌بینی شده است.  وی بیان کرد: در بخش تولید و پرورش میگو نیز اقدامات بسیار مهمی با همت مردم بومی این منطقه از سال گذشته با واگذاری 2 هزار هکتار فضای مورد نیاز در غرب جزیره آغاز شده است. مومنی گفت: اکنون کار پرورش میگو در 30 استخر این محدوده در غرب جزیره قشم با برداشت 7/5تن درحالی شروع شده است که میانگین کشور در برداشت میگو در هر هکتار 3/5 تُن است. او اضافه کرد: اکنون 4کارخانه تولید پودر ماهی و 2 کارخانه تولید خوراک آبزیان در قشم فعال است و یک شرکت فرانسوی نیز با همتای ایرانی‌اش در حال تولید پرورش ماهی است.

ژئوپارک قشم؛ برندی بین المللی
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم از بازگشت دوباره ژئوپارک قشم به فهرست ژئوپارک‌های جهانی به عنوان موقعیتی مهم نام برد و افزود: نام قشم به واسطه این پدیده مهم زمین شناختی به یک برند بین المللی در حوزه گردشگری تبدیل شده و از این فرصت باید برای توسعه گردشگری با هدف تقویت اقتصاد مردم منطقه بهره‌برداری کنیم.
مومنی از ژئوپارک قشم به عنوان یک ظرفیت بسیار ارزشمند برای معرفی این منطقه نام برد و گفت: از این ظرفیت بین المللی باید در زمینه جذب توریست و توسعه فعالیت‌های اقتصادی به بهترین نحو بهره‌برداری کنیم.
به گفته او، براساس آمارهای رسمی شاهد تغییر رویکرد سفرمسافران به جزیره قشم هستیم، به طوری که سایت‌های کم نظیر حوزه گردشگری این منطقه مورد توجه ویژه هموطنانمان در سفر به این جزیره قرار گرفته است.

حمایت از واحدهای تولیدی جزیره
رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم گفت: براساس برنامه ریزی‌های انجام شده در نظر داریم کالاهایی که در بازار قشم عرضه می‌شود توسط واحدهای درون جزیره تولید و به خریداران عرضه شوند.
وی ادامه داد: تولید لوازم آرایشی و بهداشتی و پوشاک در صدر این برنامه‌ها قرار دارد، به طوری که اکنون 4 واحد تولید لوازم بهداشتی و آرایشی در کنار چندین کارگاه تولید و دوخت پوشاک در شهرک صنعتی تولای قشم در حال تجهیز و آماده سازی‌اند.

سرمایه گذاری در بخش پتروشیمی، پالایشگاه و فولاد
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم بیان کرد: اکنون 4پروژه پتروشیمی در نقاط مختلف این جزیره تعریف شده که سرمایه گذارهای 3پروژه مشخص و زمین مورد نظر آن هم واگذار شده است و امید می‌رود پس از بهره‌برداری تا 6 میلیون تن محصول در این حوزه تولید شود..
او اضافه کرد: همچنین بهره برداری از  4پالایشگاه نفت سنگین و فوق سنگین با ظرفیت 180 هزار بشکه در دستور کار است که اکنون یک پالایشگاه با ظرفیت 20 هزار بشکه در حال بهره‌برداری است.
مومنی عنوان کرد: تولید فولاد در قشم یکی دیگر از برنامه‌های سازمان منطقه آزاد است و کنسرسیومی داخلی برای تولید 3/2میلیون تن فولاد تشکیل شده است. وی از طرح‌های حوزه کشاورزی نوین، ذخیره سازی نفت، تولید آب و برق همزمان، ایجاد فیبر نوری در سرتاسر جزیره، تقویت امکانات مخابراتی و افزایش اماکن اقامتی به ویژه ساخت هتل‌های 4 و 5 ستاره به عنوان دیگر اقداماتی نام برد که براساس قوانین و مقررات مناطق آزاد در دستور کار این سازمان برای  حمایت از سرمایه گذاران قرار گرفته است.

   کاهش تعرفه‌های خدمات در بنادر و گمرکات قشم
رئیس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد قشم تصریح کرد: شرکت‌های تولیدی فعال همانند شرکت ذوب روی که سالانه 40 میلیون دلار صادرات دارد مورد حمایت قرار می‌گیرند. «حمیدرضا مومنی» از کاهش تعرفه خدمات در بنادر و گمرکات به عنوان کمک سازمان منطقه آزاد به صنعتگران فعال نام برد و اظهارامیدواری کرد که همه واحدهای تولیدی با افزایش فعالیت‌های خود از بسته‌های حمایتی این سازمان درزمینه ورود مواد اولیه و صادرات محصولات در بخش گمرکی و بندری استفاده کنند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code