موضوعات
کیش

توسعه مزارع پرورش میگو

نویسنده:
سایت‌ها و مزارع پرورش میگوی هرمزگان یکی از مهم‌ترین راه‌های تولید اشتغال جوانان بر پایه اقتصاد مقاومتی است که جایگاهی ارزشمند در تولید، ارزآوری و صادرات به بازارهای جهانی دارد.
1396/07/18

به گزارش تسنیم، هرمزگان یکی از مناطق آب‌و‌هوایی مرطوب و داغ کشور است و پرورش میگو در این موقعیت، کار سختی است که هم نیاز به همت و اراده و هم حمایت از سرمایه‌گذاران بومی به‌خصوص در حوزه پرورش و صادرات میگو از‌سوی مسئولان شیلات و جهاد کشاورزی دارد.
هرمزگان با تولید بیش از 255 هزار تن انواع آبزی رتبه نخست تولیدات شیلاتی را کشور دارد و در سال 95 با تولید بالغ بر 10 هزار تن میگوی پرورشی، توانست رتبه اول تولید میگوی پرورشی کشور را به خود اختصاص دهد. این میگوها که عمدتاً به کشورهای حاشیه خلیج‌فارس، ویتنام، چین، فرانسه، اسپانیا، هنگ کنگ و روسیه صادر می‌شود، نقش تعیین‌کننده‌ای در افزایش ارزآوری به کشور و حمایت از سرمایه‌گذاران و اشتغال جوانان این استان خواهد داشت.
هرچند در چندسال اخیر، پرورش‌دهندگان این بخش با مشکلات زیادی روبه‌رو بوده‌اند، اما اقدامات خوبی نیز برای تکمیل زنجیره ارزش و تولید میگو درسایت‌های پرورش این آبزی در شهرستان‌های مختلف هرمزگان انجام شده است که می‌توان به بهره‌برداری از سایت پرورش میگوی عدالت در شهرستان سیریک اشاره کرد که شهریور ماه سال 94 و بعد از 10 سال توقف با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی بهره‌برداری شد.
سایت پرورش میگوی عدالت با مساحتی بالغ بر 350 هکتار از سال 81 مطالعه و اجرا و در سال 83 شروع به آماده سازی کرده بود، اما سال‌ها متوقف بود. واگذاری این سایت به بخش خصوصی و بهره‌برداری از آن که با هدف اشتغالزایی، افزایش محصولات آبزی‌پروری، کاهش فشار بر ذخایر آبزیان صادرات و توسعه بخش آبزی‌پروری شهرستان سیریک بود، به گفته مسئولان آن برای بیش از 110 نفر به صورت مستقیم و 50 نفر از اهالی منطقه سیریک به صورت غیر‌مستقیم شغل ایجاد کرد.
همچنین در سال 94 از بهبود جاده دسترسی به این سایت و نصب دریچه یکطرفه برای ممانعت از ورود آب و گل‌و‌لای ناخواسته به‌عنوان 2 موضوع مهم از سوی مسئولان شیلات نام برده شد که نیاز به حمایت داشت.
در شهریور ماه امسال، «قاسم دهقانی»، مدیرعامل تعاونی مزارع پرورش میگو شهرستان سیریک، با اعلام ذخیره‌سازی بیش از 17 میلیون قطعه لار و میگو در 70 هکتار از مزارع این شهرستان، بیان کرد در هر دوره از پرورش میگو به‌طور متوسط بیش از 10 نفر به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم مشغول فعالیت هستند.
وی با بیان این‌که برداشت میگو پرورشی آذرماه آغاز می‌شود، اظهار کرد: میگوهای برداشت‌شده بعد از بسته‌بندی به کشورهای جنوب شرقی آسیا و کشورهای حاشیه حوزه خلیج‌فارس صادر می‌شود.
این گفته نشان می‌دهد استان هرمزگان ظرفیت بسیار بالا و ارزشمندی در تولید و صادرات دارد. ضمن اینکه اهمیت توجه به صنایع تبدیلی و بسته‌بندی آبزیان برای کیفیت‌بخشی به صادرات به سایر کشورهای دنیا را نیز دوچندان می‌کند.
 طبق گفته «احمد پاسلار»، رئیس اداره شیلات شهرستان پارسیان، مزرعه پرورش میگوی مقام به صورت مستقیم برای 70 نفر اشتغال ایجاد کرده است، مردادماه امسال نیز بیش از 79 تن میگو از 147 هکتار مزرعه پرورش میگوی مقام پارسیان برداشت شده است.

10 سایت پرورش میگو در مدار تولید
از دیگر سایت‌هایی که نقش مهمی در تولید میگو و اشتغال و کمک به اقتصاد مقاومتی دارند، سایت‌های شور اول و دوم در شرق بندرعباس است.
مدیر کل شیلات هرمزگان شهریور امسال در بازدید از سایت‌های پرورش میگوی شور اول و دوم از نقش صادراتی و صنعتی این سایت‌ها صحبت کرد.
به گفته محبی، سایت شور اول که تاکنون بالغ بر 30 درصد پیشرفت فیزیکی داشته 400 هکتار است و با برخورداری از 16 مزرعه در قالب 18 استخر ظرفیت تولید بیش از 1400 تن میگوی پرورشی را دارد که با بهره‌برداری از آن برای بیش از 400 نفر اشتغالزایی مستقیم و غیرمستقیم ایجادمی‌شود.
طبق گفته‌های مدیرکل شیلات هرمزگان، سایت پرورش میگوی شور دوم در بندرعباس نیز 800 هکتار است که فاز اول آن در 400 هکتار اجرایی می‌شود و اکنون فاز نخست آن 50 درصد پیشرفت فیزیکی دارد. تاکنون سرمایه‌گذار پروژه 11 میلیارد تومان در این پروژه هزینه کرده و مجموع هزینه‌های آن 50 میلیارد تومان برآورد شده است.
وی با بیان این‌که این سایت پرورش میگو شامل 10 مزرعه 36 هکتاری است که هر مزرعه 26 استخر حدوداً یک هکتاری دارد، گفته است احداث این سایت پرورش میگو برای 450 نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم اشتغالزایی می‌کند.
مدیرکل شیلات هرمزگان در این بازدید گفت: 10 سایت پرورش میگو شامل 8 هزار هکتار در هرمزگان در مدار تولید قرار دارد. براساس مجوزهای صادر شده، 8 هزار هکتار مزرعه پرورش میگوی دیگر نیز در استان در حال احداث است.
قشم یکی از دیگر شهرستان‌هایی است که نقش مهمی در تولید آبزیان از‌جمله میگوی پرورشی صادراتی دارد. به عنوان نمونه مزرعه پرورش میگو شرکت دریانوردان قشم در زمینی با 220 هکتار مساحت در 160 استخر یک هکتاری طراحی شده است که در هفته دولت امسال، مرتضی بانک، دبیر شورای عالی مناطق آزاد و حمیدرضا مومنی رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم، کلنگ آن را به زمین زدند.
شرکت‌های میگو مروارید، دُرنا مهر قشم، مروارید شکیل قشم نیز از شرکت‌هایی هستند که در جزیره قشم به فعالیت‌های آبزی‌پروری از‌جمله پرورش میگو مشغول هستند.

افزایش ظرفیت تولید میگو در قشم
مدیرکل صنعت، معدن و تجارت سازمان منطقه آزاد قشم دوشنبه، دهم مهرماه، نیز از احداث مزرعه پرورش میگو در غرب جزیره با 160 استخر یک هکتاری به‌عنوان اقدامی مهم در توسعه فعالیت‌های شیلاتی این منطقه نام برد.
«جهانگیر مجیدی» با اعلام این‌که 220 هکتار زمین برای احداث مزرعه پرورش میگو شرکت دریانوردان اختصاص داده شده است، افزود: همه مجوزهای مورد نیاز احداث 160 استخر (هر استخر با یک هکتار وسعت) برای این مجموعه صادر و کلنگ عملیات اجرایی این طرح شیلاتی اواخر شهریور امسال با حضور مرتضی بانک به زمین زده شد.

   ایجاد 120 شغل مستقیم در شرکت تعاونی مروارید شکیل قشم تا پایان امسال
«خالد نژاد باسعیدو»، مدیرعامل شرکت تعاونی مروارید شکیل قشم، گفت: تا پایان امسال، 120 استخر در مزرعه پرورش میگو روستای دوستکو قشم به بهره‌برداری کامل می‌رسد که در پی آن 120 شغل مستقیم ایجاد می‌شود. وی با بیان این‌که احداث مزرعه پرورش میگو در سال 94 آغاز شد و در سال95 با 6 استخر به بهره‌برداری اولیه رسید، افزود: اکنون تعداد استخرهای زیر کشت میگو به 30 عدد رسیده که 30 نیروی کار مستقیم دارد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code