موضوعات
کیش

بی مهری مسئولان به ورزش پارکور

نویسنده: معصومه کاظمیان/ كیش-خبرنگارهمشهری
پارکور ورزشی است که مورد بی مهری مسئولان جزیره کیش قرار گرفته است ...
1394/05/18
پارکور ورزشی است که مورد بی مهری مسئولان جزیره کیش قرار گرفته است .
پارکور ورزشی مهیج و بسیار کاربردی است که در جزیره زیبای کیش طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده است. اما این ورزش در جزیره کیش مورد بی مهری مسئولان قرار گرفته است و هیچ امکاناتی برایش در نظر نگرفته اند. ورزشکاران این رشته پرهیجان خواستار مکانی برای تمرین و آموزش پارکور در جزیره هستند.
چند سالی است که در بین جوانان، ورزشی به‌نام پارکور باب شده است. این ورزش علاوه بر داشتن هیجان بالا و حرکات اکروباتیک ورزشی کاملا کاربردی است به طوری که ورزشکارانی که به سوی این رشته جلب می‌شوند می توانند امداد گران قهاری شوند.  «فرشاد بیگلری» یکی از جوانان پارکور کاری است که از 16 سالگی به طور جدی این ورزش را دنبال کرده است. وی می‌گفت: این رشته که در حدود 12سال است به ایران ورود پیدا کرده با وجود سابقه کمش طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده است و در بین مردم عادی به میمون بازی نیز مشهور شده است.
وی افزود: علت این نامگذاری به دلیل حرکت‌های مختص این ورزش مهیج است که ورزشکاران با قدرت بدنی بالا و تمرکز بسیار زیاد به راحتی می‌توانند از درو دیوار بالا بروند و به همین خاطر است که نوعی ورزش امدادگرانه نیز محسوب می‌شود و ورزشکاران این رشته مهیج می توانند به کمک افرادی بروند که در مناطق صعب العبور گیر کرده اند. این ورزش مهیج به جزیره زیبای کیش نیز قدم گذاشته است و افراد زیادی در این جزیره به این ورزش روی آورده اند و حتی از این طریق کسب روزی می کنند.
بیگلری در ارتباط با چگونی روی آوردن به این ورزش گفت: از کودکی ورزش رزمی انجام می دادم وعلاقه داشتم از درو دیوار بالا بروم تا اینکه در فیلم ها این حرکت ها را دیدم و بدون داشتن مربی به تمرین این حرکت ها پرداختم.
وی افزود: روزی در پارک لاله تمرین می‌کردم که یکی از دوستان سوال کرد که پارکور کار هستم؟ من تا آن زمان نام این ورزش را نمی دانستم و از طریق او متوجه شدم که این رشته ورزشی وجود دارد و از همان موقع به طور جدی این کار را دنبال کردم.
این پارکورکار جوان ادامه داد: پارکور یک ورزش آزاد است وبا تمرین و آمادگی جسمانی می توان در آن پیش پیشرفت کرد. این ورزش حرکت های خاصی دارد که فقط مختص خودش است. این حرکت ها جنبه کاربردی دارد نه نمایشی، چون ماهیت اصلی این ورزش امداد و نجات است و حتی در کشورهای دیگر از این ورزش در آتش نشانی، ماموریت های پلیس و یگان های ویژه همچنین امداد و نجات استفاده می کنند.
وی در رابطه با خطرات احتمالی این ورزش گفت : این رشته ورزشی نیز همانند دیگر ورزش‌هاست و اگردر انجام حرکت‌های آن دقت کافی صورت نگیرد قطعا خطرناک خواهد بود، ولی این رشته ورزشی به خودی خود هیچ خطری برای ورزشکار ندارد.
این ورزشکار در بیان تفاوت این ورزش با دیگر رشته های ورزشی اظهارکرد:  فرق این رشته با دیگر رشته ها در این است که 60 درصد کار را ذهن انجام می‌دهد و باید با تمرکز بالا کار کرد.
وی تاکید کرد: پارکور به یک ذهن خلاق و آماده نیاز دارد، زیرا در چرخش ها و پرش ها این ذهن است که به بدن دستور می دهد چگونه فرود بیاید.
وی با بیان اینکه این ورزش محبوبیت زیادی در میان جوانان ایرانی پیدا کرده است، افزود: در حال حاضر درایران بالای 3 ملیون نفر پارکور کار می کنند و در جزیره این رشته محبوبیت خاصی دارد و تقاضا برای یادگیری آن زیاد است، ولی متاسفانه ما در جزیره با اینکه یک قطب ورزشی محسوب می شود هیچ امکاناتی نداریم.
این مربی پارکور با اشاره به اینکه تا به حال به طور جدی برای دایر کردن باشگاه آموزشی اقدام نکرده است، بیان کرد: از مسئولین درخواست می کنم برای گسترش این رشته ورزشی مکانی در اختیار دوستداران این رشته قرار دهند تا برای تمرین و آموزش مکان مناسبی داشته باشیم. وی افزود: در حال حاضر من و شاگردانم در پارک تمرین می کنیم، زیرا مکانی برای تمرین و آموزش نداریم.
بیگلری مربی جوان پارکور جزیره کیش در رابطه با گروه های سنی علاقه‌مند به این رشته ورزشی پرتحرک و مهیج گفت: بهترین شرایط سنی برای شروع این ورزش از 12 سالگی است و جالب اینکه زنان و دختران زیادی به سمت این ورزش کشیده شده اند.
وی از علاقه خانم ها به این رشته خبر داد و افزود: ما در ایران پارکور کار خانم حرفه ای نیز داریم، ولی متاسفانه این ورزش جزو ورزش های فقیر محسوب می شود چون با کمبود امکانات مواجه است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code