موضوعات
کیش

بی توجهی منطقه آزاد کیش به سفید شدگی مرجان‌ها

نویسنده:
میزان و دلیل سفید شدگی مرجان‌های جزایر خارگ، تنب بزرگ و کوچک هنوز مورد بررسی ‌وکارشناسی قرار نگرفته‌اند...
1394/07/13
میزان و دلیل سفید شدگی مرجان‌های جزایر خارگ، تنب بزرگ و کوچک هنوز مورد بررسی ‌وکارشناسی قرار نگرفته‌اند.
مدیر کل دفتر زیست بوم معاونت محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست در گفت‌وگو با مانا اظهار كرد: بعد از اعلام گزارشی مبنی بر سفید شدگی مرجان‌های خلیج فارس، معاونت محیط زیست دریایی با تشکیل تیم ویژه ای اقدامات عملی برای بررسی و پایش مرجان‌های خلیج فارس و دریای عمان را آغاز کرد.
«داود میرشکار» ادامه داد: این بررسی‌ها با همکاری مشترک کارشناسان معاونت دریایی و ادارات کل استان‌های ساحلی جنوبی انجام شد و همچنان ادامه دارد.
به گفته وی، بررسی مرجان‌ها در خلیج چابهار و برخی مناطق خلیج فارس هم اکنون به اتمام رسیده است و در حال تهیه گزارش هستیم.
مدیر کل دفتر زیست بوم معاونت محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست افزود: بررسی‌های کارشناسی در خصوص میزان و دلیل سفیدشدگی مرجان‌های اطراف جزایر خارگ، تنب بزرگ و تنب کوچک هنوز انجام نشده است.
وی گفت: به زودی بررسی‌های کارشناسی در این جزایر انجام خواهد شد تا بتوانیم برای تهیه گزارش نهایی از وضعیت تمام مرجان‌های خلیج فارس اقدامات لازم را انجام دهیم.
وی در ادامه گفته‌های خود به وضعیت مرجان‌های جزایر قشم، هنگام و لارک اشاره کرد و گفت: از آنجا که این جزایر در محدوده سازمان منطقه آزاد قشم واقع شده‌اند، لذا تهیه گزارش سفید شدگی مرجان‌ها باید از سوی اداره محیط زیست این سازمان انجام شود.
میرشکار تصریح کرد: گزارشی که از سوی اداره محیط زیست سازمان منطقه آزاد قشم به معاونت دریایی ارسال شده بسیار خلاصه است و ما از آنها خواسته ایم تا گزارش مفصل‌تری را در خصوص وضعیت سفید شدگی این جزایر در اختیار ما قرار دهند.

پاسخگو نبودن منطقه آزاد کیش برای بررسی سفید شدگی مرجان‌ها
این مقام مسئول در معاونت محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست افزود: برای بررسی کارشناسی روی مرجان‌های سفید شده کیش نیز مکاتباتی با سازمان منطقه آزاد کیش صورت گرفته است که تاکنون پاسخی برای همکاری از آنها دریافت نکرده  ایم.
وی گفت: این در حالی است که برای نخستین بار گزارش سفید شدگی مرجان‌های خلیج فارس از سوی یک غواص در کیش به سازمان محیط زیست اعلام شده بود.
مدیر کل دفتر زیست بوم معاونت محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به این‌که هنوز آمار دقیقی از میزان تلفات مرجان‌های خلیج فارس در دست نداریم، تاکید کرد: امیدواریم بتوانیم هرچه سریع‌تر گزارش سفید شدگی مرجان‌های چابهار را نهایی و اعلام کنیم.
وی یادآور شد: پس از سفید شدن مرجان‌ها این احتمال وجود دارد که دوباره این موجودات دریایی احیا و به زندگی خود ادامه دهند که این امر به میزان مقاومت مرجان‌ها بستگی دارد.
میرشکار عنوان کرد: احیای دوباره مرجان‌ها بین 2هفته تا یک ماه به طول خواهد انجامید، بنابراین ظرف یک ماه آینده پایش‌های مجددی را انجام خواهیم داد تا مشخص شود چه مقدار مرجان بعد از سفید شدگی به‌طور مجدد احیا شده‌اند.
وی تاکید کرد: تا یک ماه آینده نیز هوا خنک‌تر خواهد شد و در نتیجه دمای آب کاهش می‌یابد که این امر نیز می‌تواند به احیای دوباره مرجان‌های سفیدشده کمک بیشتری کند.
مرجان‌ها در آب‌های ایرانی خلیج‌فارس تا اندازه زیادی محدود به جزیره‌ها هستند. بیش‌ترین مناطق مرجانی ایران در خلیج‌فارس در اطراف جزایر خارک و خارکو در شمال و اطراف جزایرجنوبی بین لاوان تا هرمز و جزایر هندورابی، کیش، فارور، بنی‌فارور، سیری، لارک، هنگام، تنب کوچک و بزرگ، ابوموسی و قشم واقع شده‌اند.
آبسنگ‌های مرجانی ایران عمدتا از نوع حاشیه‌ای بوده و از شمال‌غرب به جنوب‌شرق خلیج‌فارس، در اطراف ۱۶ جزیره و 2منطقه ساحلی، یعنی خلیج نایبند و خلیج چابهار رشد کرده‌اند.
در خلیج‌فارس نرخ تخریب و خسارت وارده به آبسنگ‌های مرجانی به دلیل فعالیت‌های انسانی گسترده و کنترل نشده بسیار شدیدتر از نرخ متوسط جهانی است.
طبق گزارش‌های سازمان ملل متحد در چند دهه اخیر بیش از ۷۰  درصد سواحل مرجانی کشورهای حوزه خلیج‌فارس و دریای عمان از جمله ایران نابود شده‌است که عمده دلایل آن آلودگی‌های نفتی و پیشروی ساخت‌وسازهای ساحلی در داخل دریا بوده‌  است. استخراج و بهره‌برداری و حمل‌ونقل نفت، بیشترین نقش را در تخریب سواحل مرجانی دارد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code