موضوعات
کیش

ایران در فهرست 6 کشور مخرب جنگل‌های جهان

نویسنده:
فرسایش سریع جنگل‌های ایران به‌ویژه در یک دهه گذشته، چشم‌انداز ناامیدکننده‌ای از موقعیت امروز و فردای جنگل‌های کشور پیش‌روی طبیعت‌دوستان و ایران دوستان قرار می‌دهد...
1396/07/19
فرسایش سریع جنگل‌های ایران به‌ویژه در یک دهه گذشته، چشم‌انداز ناامیدکننده‌ای از موقعیت امروز و فردای جنگل‌های کشور پیش‌روی طبیعت‌دوستان و ایران دوستان قرار می‌دهد. برخی آمارها که به‌تازگی از‌سوی مراجع مسئول انتشار یافته، نشان‌دهنده توجه اندک مردم و مسئولان به این میراث بشری است؛ میراثی که اگر از میان برود یا آلوده شود، حیات انسانی را نیز با مخاطراتی همراه می‌کند. بر‌اساس اطلاعات انتشار‌یافته، جنگل‌های شمال ایران اکنون با سرعت بی‌سابقه‌ای در حال محو شدن هستند و در ۴۰ سال گذشته، نزدیک به ۲۲درصد مساحت آن از بین رفته است.
به گزارش  همشهری همچنین خورهای شمال غربی جزیره قشم بر جزایر رسوبی واقع در خور خوران و ترعه خوران، جزایر ماسه ای مقابل روستاهای طبل و لافت کهنه، لافت نو، گوران، گورزین و چاهو به‌عنوان بخشی از اکوسیستم جنگل‌های حرا یا مانگرو در جنوب کشور، در معرض خطر قرار دارد.
این اکوسیستم در‌زمره غنی‌ترین و حاصلخیزترین اکوسیستم‌های دنیا به حساب می‌آید و اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت،22 کاربری عمده را برای این اکوسیستم‌ها تعیین کرده است. سیستم ریشه‌ای جنگل‌های حرا باعث پایداری رسوبات می‌شود و اجتماعات آنها انرژی امواج را کاهش می‌دهد و در ایجاد جزایر، توسعه سواحل و جلوگیری از تخریب و خوردگی سواحل و فرسایش خاك آنها نقش دارند. مانگروها دارای بیوماس غنی هستند که نسبت به سایر جوامع گیاهی از جهات مختلف پر بارتر است. بنابراین به‌عنوان منبع غذایی مهمی در محدوده استقرار خود محسوب می‌شوند. اکوسیستم‌های مانگرو به‌عنوان ذخیره‌گاه، پناهگاه، محل‌های تغذیه و منطقه نوزادگاهی برای بسیاری از گیاهان و حیوانات غیر‌آبزی و آبزی عمل می‌کنند. حدود ٨٠ درصد آبزیان خلیج‌فارس، دوره تخم‌ریزی خود را در این منطقه می‌گذرانند. بیش از 80 درصد میزان صید در کل دنیا وابسته به وجود اکوسیستم غنی مانگرو، مصب‌ها و زیستگاه های مرجانی برآورد شده است. اكوسیستم جنگل‌های حرا از جهات تامین علوفه دام اهالی بومی و تامین سوخت اهمیت دارند. همچنین مانگروها از نظر گردشگری و دارویی، بسیار مهم هستند.
همه اینها هم در شرایطی اتفاق می‌افتد که هم رهبری و هم قانون بر حفظ این سرمایه‌های ملی تأکید دارند، اما در عمل کمترین کوششی از جانب هیچ‌کس به‌خصوص خود مردم برای آن انجام نمی‌گیرد. خیلی‌ها هم این خطر را باور ندارند که اگر با همین روند پیش برویم، احتمالا تا ۵۰ سال آینده، هیچ اثری از جنگل‌های کشور باقی نخواهد ماند و تنها باید در عکس‌های قدیمی به خاطره‌بازی با آنها بپردازیم.

اهمیت جنگل و ویژگی آن
هر هکتار جنگل قابلیت ذخیره‌سازی ۵۰۰ تا 2 هزار متر‌مکعب آب را دارد و وقتی بدانید زمان نفوذ آب در جنگل 7 دقیقه است، یعنی امکان جاری‌شدن سیل در این مناطق بسیار زیاد است. این زمان را می‌توان با 4 ساعت زمان نفوذ آب در مناطق غیر‌جنگلی مقایسه کرد. غیر از این‌ها هر هکتار جنگل سالانه ۶۸ تن رسوب گوگرد‌و‌غبار را جذب و به جای آن ۲.۵ تن اکسیژن تولید می‌کند. اینها تنها بخشی از فواید پرتعداد جنگل و درختان است.با روندی که ما در پیش گرفته‌ایم معلوم نیست تا چند سال دیگر خبری از آنها در کشورمان باشد.
این آمار و ارقام دلهره‌آور را بخوانید، بلکه توانستیم کاری انجام دهیم و از نابودی ریه‌های ایران جلوگیری کنیم:
۳ هزار تن؛ حجم روانه زباله دفن‌شده در جنگل‌ها...
۶ میلیون متر‌مکعب؛ برداشت سالانه ایران از جنگل‌های شمال کشور که نزدیک به 3 میلیون سال قدمت دارد...
 ۳.۲ میلیون مترمکعب؛ میزان برداشت سالانه پایدار از جنگل...
۹۰۰ میلیون دلار؛ خسارت سالانه ناشی از قطع درختان جنگلی و نابودی جنگل‌های خزری...
۲۰۰ هزار هکتار؛ مساحت جنگل‌ها و مراتع کشور که در ۴۱ سال اخیر طعمه حریق شده‌اند...
۱۱ هزار؛ حریق در عرصه‌های جنگلی و مرتع کشور در 7 سال اخیر...
۴۴۷هزار متر مکعب؛ حجم چوب درختان بلوط و بنه معادل هزار هکتار جنگل که در هر سال به بهانه تامین سوخت و تولید زغال در جنگل‌های چهارمحال‌وبختیاری توسط روستاییان سوزانده می‌شود...
۲۰۴ هزار مترمربع؛ مساحت جنگل‌های منطقه حفاظت‌شده البرز مرکزی در بخش کجور مازندران که تغییر کاربری داده شده است...
۱۶۰۰ متر‌مربع؛ سرانه پوشش جنگلی در ایران...
6هزار مترمربع؛ متوسط سرانه جهانی در کشورهای دارای پوشش جنگلی...
۶.۷۲ درصد؛ سهم مساحت کشور از پوشش جنگلی...
۰.۳۲ درصد؛ سهم ایران از پوشش جنگلی جهان...
3میلیارد و 154 میلیون هکتار؛ مساحت کل جنگل‌های جهان...
11 میلیون و 74 هزار و 554 هکتار؛ مساحت جنگل‌های ایران طبق استاندارد جهانی...
۴ ثانیه؛ مدت زمانی که در آن اندازه مساحت یک زمین فوتبال از پوشش جنگلی جهان کاسته می‌شود...
۳۶۰متر مربع؛ مساحت نابودشده جنگل و مراتع ایران در هر ثانیه...
6هزار کیلومتر؛ طول جاده‌هایی که در جنگل‌ها ساخته شده‌اند...
12هزار اصله درخت؛ تعداد درختان قطع‌شده با عمر بیش از ۷۰ سال توسط وزارت راه در عملیات ترمیم و احداث جاده در پارک گلستان...
۱۰۰ هزار هکتار؛ متوسط سالانه مساحت جنگل‌های تخریب‌شده در 5 دهه اخیر...
۵۴؛ رتبه ایران در میان ۶۵ کشور دارای جنگل دنیا...
۱۰میلیون مترمربع؛ مساحت عرصه‌های جنگلی مازندران که در اثر ویلاسازی تخریب شده است...
۶۰ سال؛ اگر روند ثابت بماند، مدت زمانی که طول می‌کشد تا تمام جنگل‌های ایران از بین برود...ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code