موضوعات
کیش

انتقاد امام جمعه اهل سنت کیش از کشتار مسلمانان میانمار

نویسنده:
امام جمعه اهل سنت کیش با محکوم ساختن جنایات ارتش میانمار و گروه‌های افراطی علیه مسلمانان بی‌پناه میانمار و سکوت مجامع جهانی از کشورهای جهان به‌ویژه کشورهای اسلامی، خواست تا در مقابل این نسل‌کشی سکوت نکنند.
1396/06/22
به گزارش ایرنا، شیخ «یعقوب شمس» اظهار کرد: رفتار‌های ضد انسانی در مناطق مسلمان‌نشین مسلمانان روهینگیا میانمار، سبب شده هزاران نفر خانه و کاشانه خود را ترک کنند و آواره کوه و بیابان شوند. وی گفت: میانمار کشور کوچکی است و درصدی از مسلمانان جهان در آن زندگی می‌کنند، اما حکومت بودایی این کشور چند سالی است که به کمک کشورهای دوست و مدعی دفاع از حقوق بشر، جنایات بیشماری را بر مردم این منطقه روا می‌دارد و آنها را با بدترین شیوه‌ها به خاک و خون می‌کشد.
امام جمعه اهل سنت کیش عنوان کرد: در بررسی‌های انجام‌شده در کشورهای آسیایی و آسیای میانه، عده‌ای بودایی مشغول کار و زندگی هستند، اما حکومت و مردم این کشورها با احترام با بودائیان رفتار می‌کنند. با این حال آنها حاضر نیستند مسلمانان را در کشور خود تحمل کنند و از راه‌های مختلف به آزار و اذیت و کشتار آنها می‌پردازند. وی با بیان این‌که همه این جنایات جلوی چشم جهانیان رخ می‌دهد از سکوت مرگبار مجامع بین المللی و کشورهای مدعی دفاع از حقوق بشر انتقاد کرد.
شمس به وجود بیش از یک و نیم میلیارد مسلمان در سراسر جهان اشاره کرد و افزود: باوجود این تعداد مسلمان، برخی کشورهای اسلامی در مقابل این جنایات سکوت کرده‌‌اند و هیچ واکنشی نشان نمی‌دهند. دنیا هم این همه جنایت را می‌بیند اما لب به اعتراض نمی‌گشاید.
وی حداقل وظیفه مسلمانان را راهپیمایی در محکومیت این جنایت ننگین و رساندن صدای مظلومیت مردم میانمار به گوش جهانیان عنوان کرد. شیخ یعقوب شمس با انتقاد از کسانی که دفاع از حقوق بشر را یدک می‌کشند و به یکدیگر جایزه صلح نوبل اهدا می‌کنند، گفت: مردم مظلوم میانمار خار و خاشاک نیستند که اینگونه کشته شوند.
وی اظهار کرد: کشتار مسلمانان میانمار توسط دشمنان اسلام تنها کشتن تعدادی انسان نیست، بلکه توهین به اسلام و مسلمانان است. امام جمعه اهل سنت کیش تاکید کرد: سکوت جوامع بشری در مقابل این نسل‌کشی‌های ستمگرانه، مظلوم‌کشی را در جهان فرا گیر خواهد کرد و هیچ ملتی از این خطر بزرگ در امان نخواهد ماند.

اظهارات امام جمعه اهل سنت کیش درباره بازی‌های محلی
همچنین امام جمعه اهل سنت کیش در حاشیه دومین رقابت‌های نوجوانان بومی زیر 16‌سال کیش که در خانه مردمشناسی بومیان کیش برگزار شد، گفت: احیا کردن سنت‌ها و بازی‌های محلی در جوانان انگیزه ایجاد می‌کند تا نسبت به آینده خود بیشتر دلگرم شوند.
شمس  افزود: بازی‌های بومی و محلی ابزاری برای انتقال فرهنگ‌ها، آداب و سنن و عقیده هاست. وی با تاکید بر اینکه سنت‌های قدیمی هویت و فرهنگ هر جامعه و کشور است، اظهار کرد: احیا کردن بازی‌های محلی و سنت‌های قدیمی در جوانان انگیزه ایجاد می‌کند تا نسبت به زندگی و آینده خود بیشتر دلگرم شوند. امام جمعه اهل سنت کیش گفت: دنیای امروز دنیای دیجیتال و ماهواره است، اما جوانان بومی کیش در ورزش‌های بومی و محلی نیز شرکت می‌کنند.
شمس افزود: حضور نوجوانان در این رقابت‌ها جدا از یادگیری و آشنایی با فرهنگ و سنت‌های قدیمی، به مهارت‌های زندگی و تجربه آنان نیز می‌افزاید. رئیس کارگروه ورزش بومیان کیش نیز گفت: بازی‌های بومی و محلی از نسل‌های قدیم به نسل‌های جدید منتقل شده است و امروز نوجوانان با حضور در این رقابت‌ها به سنت‌های پیشینیان خود احترام می‌گذارند و به احیای آن کمک می‌کنند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code