موضوعات
کیش

آب‌های ساحلی کیش و ابوموسی کانون خطر موتورلنج‌ها

نویسنده:
معاون امور دریایی بنادر و دریانوردی هرمزگان گفت: عمده‌ترین کانون خطر این شناورها در آب‌های خلیج فارس پیرامون جزایر کیش و ابوموسی شناسایی شده است.
1396/06/22
به گزارش روابط عمومی بنادر و دریانوردی هرمزگان «مهدی نوفرستی» با تشریح گزارشی درخصوص تجزیه و تحلیل‌های آماری سوانح شناورهای سنتی در آب‌های استان هرمزگان مربوط به دوره زمانی ۹۱ تا پایان سال ۹۵ عنوان کرد: تصادم، آبگرفتگی، آتش‌سوزی، به گل نشستن، افتادن افراد به دریا و... از جمله سوانحی است که شناورهای سنتی را طی 5 سال اخیر به کام خطر فرستاده است. وی تعداد سوانح دریایی مربوط به موتورلنج‌ها در آب‌های این استان را ۹۴ مورد عنوان کرد و افزود: علت ۶۰ درصد این سوانح آبگرفتگی و ۲۲ درصد هم آتش‌سوزی اعلام شده است.
معاون امور دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان با اشاره به تحلیل‌های آماری صورت‌گرفته در دوره زمانی وقوع سوانح نیز عنوان کرد: کمترین حوادث مربوط به لنج‌ها در سال ۹۱ با ثبت ۱۵ مورد و بیشترین سوانح در سال ۹۲ با ثبت ۲۲ مورد به وقوع پیوسته است. شهریور و آذر نیز به عنوان ماه‌های پرحادثه در سال اعلام شده‌اند.
نوفرستی سهم شناورهای لنج با بدنه چوبی را ۶۲ درصد کل شناورهای سانحه‌دیده اعلام کرد و افزود: طی 5 سال اخیر، ۲۹ درصد سوانح موتورلنج‌ها در آب‌های جزیره کیش، ۲۸ درصد در حوالی جزیره ابوموسی، ۱۶ درصد در آب‌های بندرلنگه، ۱۱ درصد در حوالی جزیره قشم، ۹درصد در محدوده دریایی جاسک و ۷ درصد در آب‌های ساحلی بندرعباس به ثبت رسیده است.
این مقام مسئول، وجود پمپ‌های روبین بنزینی، سیم‌کش‌های برقی غیر‌استاندارد، رعایت نکردن نکات ایمنی در مکان‌های مربوط مخازن سوخت شناور، غیرایمن بودن محیط موتورخانه‌ها، استفاده از سیلندرهای گاز و وسایل آشپزی غیراستاندارد، نبود کپسول‌های اطفای حریق و کمبود خدمه در موتورلنج‌ها در زمان سانحه را از عواملی دانست که در بروز سوانح آتش‌سوزی در شناورهای سنتی بسیار تاثیر‌گذار است.
وی در بخش دیگری از اظهاراتش به راهکارهای مدیریت و کنترل سوانح مربوط به موتورلنج‌ها نیز اشاره و اظهار کرد: برای پیشگیری از بروز سوانح، شرکت‌های تعاونی باید یک متخصص در حوزه دریایی و ایمنی را برای کنترل ایمنی لنج‌ها مشابه شناورهای مسافری در بندر حقانی استخدام کنند. همچنین یک موتور لنج کشیک را برای شرکت در گشت امدادرسانی و کنترل نکات ایمنی ملزم، آماده به کار داشته باشند.
معاون امور دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان در پایان انجام تمرینات دوره‌ای اطفای حریق، ممنوعیت استفاده از پمپ‌های بنزینی و جایگزینی آنها با پمپ‌های گازوئیلی، بازرسی شناورها برای کنترل حضور حداقل خدمه در لنج‌های مستقر در لنگرگاه و ممنوعیت تعمیرات با تجهیزات گرم در حوضچه بندر را از مواردی دانست که می‌تواند در پیشگیری از بروز سوانح دریایی مربوط به شناورهای سنتی بسیار اثرگذار باشد.
 بر اساس این گزارش، استان هرمزگان به دلیل همجواری با آب‌های خلیج‌فارس و دریای عمان و قرار‌گرفتن در کناره تنگه استراتژیک هرمز، ۴۰ درصد نوار ساحلی و مرزهای دریایی کشور را به خود اختصاص داده است و برهمین اساس، به عنوان مهم‌ترین استان ساحلی و دریایی کشور شناخته می‌شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code