موضوعات
خوزستان

118 پرستار استان تجلیل شدند

نویسنده:
مراسم تجلیل از کادر پرستاری و فوریت های پزشکی نمونه استان به مناسبت ولادت حضرت زینب (س) و روز پرستار در دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز برگزار شد.
1394/11/27
 به گزارش همشهری، در این مراسم که با حضور رئیس دانشگاه علوم پزشکی، مدیرکل امور اجتماعی استانداری خوزستان، رئیس صنفی پرستاران و معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اهواز برگزار شد، از پرستاران و فعالان بخش فوریت‌های پزشکی نمونه استان تجلیل به عمل آمد.
مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در حاشیه این مراسم گفت: امسال در روز پرستار از ۱۱۸ پرستار نمونه تقدیر شد. وی درباره ملاک‌های انتخاب پرستار نمونه بیمارستان‌ها گفت: پرستاران نمونه بر اساس شاخص‌های اعلام شده از سوی وزارت بهداشت و درمان که شامل‌صلاحیت اخلاقی و حرفه‌ای، رفتار با ارباب رجوع، خلاقیت و نو آوری همچنین ارزیابی عملکرد آن‌ها در طی سال است، انتخاب می‌شوند.

ضرورت انسجام کادر درمانی
رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز نیز با اشاره به اهمیت بالای حوزه بهداشت و درمان گفت: وزارت بهداشت و درمان 80درصد از خدمات درمانی کشور را پوشش می‌دهد و دومین دستگاه مهم اجرایی کشور است. با این حال از نظر تامین منابع عمومی دستگاه سیزدهم کشور است و به آن توجه چندانی نشده است. «اسماعیل ایدنی» با تاکید بر ضرورت انسجام بین کادر درمانی و پزشکی گفت: این دو مانند زنجیر به هم متصل هستند و نمی‌توان گفت کدام‌ عضو زنجیره در خروجی کار قوی‌تر و تاثیر گذار‌تر است. بنابراین هیچ اولویتی در کار درمانی بین پزشک و پرستار وجود ندارد.  وی در حالی به این موضوع اشاره کرد که پرستاران از تفاوت زیاد بین کارانه پزشک و پرستار ناراضی و خواستار کم کردن تفاوت درآمدی بین پزشک و پرستار و تعرفه گزاری خدمات پرستاری هستند.
وی یکی از مطالبات مهم جامعه پرستاری را تعرفه گذاری خدمات دانست و افزود: فاصله ای که بین جامعه پزشکی و پرستاری وجود دارد ناشی از تکه تکه شدن جامعه سلامت است و برخی گمان می کنند که پیگیری مطالبات در تقابل بین پزشک و پرستار تعریف می شود.
دکتر ایدنی در ادامه به مشکلات معیشتی پرستاران و کمی درآمد آن‌ها اشاره کرد و گفت: بعد از اجرای طرح تحول سلامت تغییراتی در این زمینه به‌وجود آمده است. به طوری که درآمد کادر پزشکی کشور از ۶ ماهه دوم سال ۹۳ و سال۹۴ حداقل1/7 برابر و در بعضی از بیمارستان‌ها 2/5 تا ۳ برابر افزایش داشته است.

خطر ریزش سرمایه اجتماعی جامعه پزشکی
رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز سرمایه اجتماعی جامعه پزشکی را به دلیل بخشی نگری و عملکرد جزیره ای در معرض خطر ریزش توصیف کرد. «علیرضا گچ کوبان» رئیس سازمان نظام پرستاری خوزستان نیز در این مراسم به مطالبات صنف پرستاران و مشکلات آنها پرداخت و گفت: اجرای کامل قانون طرح بهره وری در همه بیمارستان‌ها اعم از دولتی، خصوصی، نظامی و خیریه، اجرای قوانین مصوب نظیر تعرفه گذاری خدمات پرستاری و ایجاد شرایط استخدام با ردیف‌های خدمتی مناسب با طرح‌های بیمارستان‌ها بخشی از مطالبات پرستاران مسئولان مربوطه است.
 یکی از پرستاران هم در حاشیه این مراسم با انتقاد از کم توجهی به مشکلات پرستاران به همشهری گفت: هر سال در روز پرستار صحبت‌های زیادی درباره سختی کار و کمی درآمد ما می‌شود و ولی بعد از آن مشکلات جامعه پرستاری به فراموشی سپرده می‌شود‌ و در عمل تغییری حاصل نمی‌شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code