موضوعات
خوزستان

۸۴۵ خانوار اهوازی باید جابه‌جا شوند

نویسنده:
یک عضو شورای شهر اهواز با بیان اینکه ۸۴۵ خانوار اهوازی در سکونتگاه‌های غیررسمی و مناطق پرخطر سکونت دارند گفت: جابه‌جایی این خانوارها در دست بررسی است.
1396/09/05
به گزارش مهر «مازیار جهانبخشی» در حاشیه نمایشگاه صنعت ساختمان خوزستان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: روزی که در منطقه منبع آب حادثه ریزش کوه رخ داد همراه دیگر اعضای شورای شهر بلافاصله در منطقه حاضر شدیم و ۱۸ خانوار از اهالی آن منطقه را که در وضعیت خطرناکی زندگی می‌کردند، به جابه‌جایی و زندگی در شیرین‌شهر دعوت کردیم.
وی افزود: در مرحله اول به همراه تعدادی از نمایندگان این خانواده‌ها از شیرین‌شهر بازدید شد، ولی با توجه به نبود امکانات کامل و کافی و همچنین اقلیمی که مردم در منطقه آب داشتند، پیشنهاد انتقال این خانواده‌ها به شهر رامین‌ مطرح شد.
این عضو شورای شهر اهواز بیان کرد: هرچند برخی از اهالی تعلق خاطر بیشتری به شهر رامین نشان دادند، ولی باز هم تعدادی از خانواده‌ها برای جابه‌جایی موافقت نکردند و خواستار دریافت مبلغی شدند که استاندار خوزستان پرداخت ۱۲ میلیون تومان به هر کدام از آنها را انجام داد.
وی ادامه داد: هفته قبل در کمیسیون عمران شورای شهر از انبوه‌سازان و اساتید دانشگاه دعوت و مصوبات ادوار گذشته برای جابه‌جایی ۸۴۵ خانوار ساکن در سکونتگاه‌های غیررسمی شهر اهواز را مورد بررسی قرار دادیم.
جهانبخشی با بیان اینکه حدود 1400 هکتار بافت فرسوده در اهواز داریم گفت: پیش‌بینی می‌کنیم که بین 1500 تا 2 هزار خانوار در اهواز در بافت‌های فرسوده سکونت دارند.
وی گفت: طی مصوبات قبلی مقرر شده بود تا حدود 1700 خانه برای خانواده‌های ساکن در بافت‌های فرسوده و سکونتگاه‌های غیررسمی شهر اهواز ساخته شود که با گذر زمان به ۵۴۰ واحد کاهش پیدا کرد.
جهانبخشی اضافه کرد: هفته آینده در کمیسیون عمران شورای شهر اهواز با مسکن و شهرسازی، شرکت مجری طرح و همچنین انجمن انبوه‌سازان مسکن در مورد برنامه‌ریزی و طراحی بسته‌های تشویقی برای بیش از ۵۰۰ واحد نیازمند به جابه‌جایی اقدام می‌کنیم.
این عضو شورای شهر اهواز اظهار کرد: میزان آورده این خانواده‌ها باید ۶۰ میلیون تومان باشد که بخشی از آن به عنوان تسهیلات در نظر گرفته شده است.

۳۳ درصد درآمد شهرداری اهواز از انبوه‌سازان است
نایب رئیس شورای شهر اهواز نیز در حاشیه نمایشگاه صنعت ساختمان گفت: ۳۳ درصد از درآمد شهرداری مربوط به انبوه‌سازان است و باید یک بسته تشویقی برای حمایت از ساخت‌وسازهای این انجمن در نظر گرفته شود تا شاهد تغییر و تحولی در زمینه احیای بافت فرسوده اهواز و جابه‌جایی سکونتگاه‌های غیررسمی باشیم.
«مهران باباپور» اظهار کرد: متولی بافت فرسوده و سکونتگاه‌های غیررسمی شرکت عمران بهسازی زیر نظر راه و شهرسازی است.وی افزود: چند سال قبل، کارگروهی با عضویت نهادها و سازمان‌های مختلف تشکیل شد و برای سازماندهی و حتی جابه‌جایی سکونتگاه‌های غیررسمی استان به‌ویژه اهواز مصوبه‌ای تصویب کرد.
نایب رئیس شورای شهر اهواز با اشاره به اقدامات تعیین شده برای بخش دولتی در این مصوبه گفت: شهرداری در زمینه پروانه‌های ساخت برای بافت فرسوده باید تخفیف‌هایی ارائه کند که این کار هم توسط شهرداری اهواز صورت گرفت.
باباپور اضافه کرد: این کارگروه در مرحله جابه‌جایی بالغ بر ۸۰۰ واحد مسکونی را مصوب کرد که بخشی از آن انجام گرفت و۱۸۰ واحد (متعلق به مددجویان کمیته امداد) به کمیته امداد واگذار شد.
وی با اشاره به در نظر گرفتن تسهیلات ۳۰ و ۵۰ میلیونی هم برای این خانه‌ها تأکید کرد: قطعا برای بهبود وضعیت این خانوارها و کاهش خطرات ناشی از زندگی در چنین سکونتگاه‌هایی هر آنچه در توان هست به کار می‌گیریم و با همکاری اتحادیه انبوه‌سازان و مسئولان ذی‌ربط اقدامات لازم را انجام می‌دهیم.
باباپور گفت: عمر مسکن در سراسر دنیا سه برابر عمر انسان است، ولی عمر مسکن در برخی نقاط کشور و استان خوزستان یک‌سوم عمر انسان است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code