موضوعات
خوزستان

گشتی در فلکه ساعت اهواز

نویسنده: محمد گلچین‌زاده خبرنگار همشهری
یکی از مشهور‌ترین فلکه‌های ایران درست در یکی از قدیمی‌ترین و با اصالت‌ترین محله‌های اهواز قرار دارد؛ فلکه ساعت. فلکه‌ای بی‌‌‌نهایت محبوب نزد شهروندان که البته در این چند سال نزد مسئولان شهری هم از ارج و قربی قابل توجه برخوردار شده است. نور‌پردازی زیبا و ثبت تصویر فلکه ساعت در معرفی شهر از اقداماتی است که کم و بیش مورد توجه شهروندان نیز قرار گرفته است...
1395/04/08
یکی از مشهور‌ترین فلکه‌های ایران درست در یکی از قدیمی‌ترین و با اصالت‌ترین محله‌های اهواز قرار دارد؛ فلکه ساعت. فلکه‌ای بی‌‌‌نهایت محبوب نزد شهروندان که البته در این چند سال نزد مسئولان شهری هم از ارج و قربی قابل توجه برخوردار شده است. نور‌پردازی زیبا و ثبت تصویر فلکه ساعت در معرفی شهر از اقداماتی است که کم و بیش مورد توجه شهروندان نیز قرار گرفته است.
فلکه ساعت در سال ۱۳۲۹ توسط کلیسای ارامنه اهواز به این شهر اهدا شد. از اتفاق، سازنده بنای فلکه ساعت از کارمندان شهرداری اهواز به نام «آرشاویر ابراهیمیان» بود. یک برج کوچک ۶ متری با ۴ ساعت مربع‌شکل در بالای عمارت که مزین به ۴ بلندگو برای اعلان زمان بود.
بدنه از سنگ سفید مرمر باکیفیت که هنوز مشخص نشده این سنگ‌ها از کجا آمده‌اند. در برخی متون اعلام شده سنگ سفید مرمر این بنا به صورت اختصاصی از ولایت هرات افغانستان به اهواز آورده شده است که معروف است بهترین سنگ مرمر دنیا را دارد. در جایی نیز عنوان شده سنگ مرمر‌ها از شهر قروه کردستان به این منظور تراشیده شده و به مرکز استان منتقل شده‌اند. هرچه باشد این سنگ‌ها در گذر زمان و پس از ۶۵ سال کوچک‌ترین آسیبی ندیده‌اند. آسیب‌ها البته از طرف کسانی است که به نوعی قرار است از این بنای قدیمی شهر نگهداری کنند.
نصب یک دوربین بالای بنای ساعت و همچنین تعبیه یک قفسه فلزی سنگین ظاهراً به خاطر تأمین برق این فلکه از اقداماتی است که به شدت سرزنش شده است. اتفاق نادرست دیگر کاشت چند درخت در اطراف بدنه برج ساعت بود که به کلی دید این فلکه را برای مردم کم می‌کرد. خوشبختانه سال گذشته و از سر فشار اصحاب رسانه این درختان به پارکی در مرکز شهر منتقل شدند.
یکی دیگر از اقداماتی که البته قرار است انجام شود،  عوض کردن سنگ‌های این بناست که در سال‌های بعد به ورطه خرابی نیفتند. ناگفته پیداست این اقدام از اساس اشتباه است و موجب از بین رفتن هویت این بنای قدیمی شهر اهواز خواهد شد.
به نظر می‌رسد اگر مراقبت‌های اساسی از این فلکه نقلی و قدیمی شهر صورت گیرد، این سنگ‌ها و این برج ۶ متری تا سال‌ها بعد هیچ آسیبی نبیند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code