موضوعات
خوزستان

کیفیت ساخت‌‌وساز در استان فراموش نشود

نویسنده: رسول عوده‌زاده/ اهواز- خبرنگار
پس از حادثه انفجار در ساختمان پلاسکو تهران در زمستان سال گذشته، مدیران استانی و شهری خوزستان به تکاپو افتادند تا چاره‌ای برای بافت‌های فرسوده اهواز بیندیشند، به فکر بالا بردن کیفیت ساخت‌وساز باشند و آموزش‌های عمومی ایمنی را گسترش دهند. زلزله کرمانشاه در روز 21 آبان امسال زنگ خطری بود تا همه به فکر بیفتند...
1396/09/12
پس از حادثه انفجار در ساختمان پلاسکو تهران در زمستان سال گذشته، مدیران استانی و شهری خوزستان به تکاپو افتادند تا چاره‌ای برای بافت‌های فرسوده اهواز بیندیشند، به فکر بالا بردن کیفیت ساخت‌وساز باشند و آموزش‌های عمومی ایمنی را گسترش دهند. زلزله کرمانشاه در روز 21 آبان امسال زنگ خطری بود تا همه به فکر بیفتند.
علاوه بر این، به گفته مسئولان مدیریت بحران استان، نیمی از منطقه خوزستان روی گسل‌های زلزله واقع شده و 13 درصد بافت فرسوده کشور در استان خوزستان قرار دارد و باید چاره‌ای برای آن اندیشیده شود. در این شهرستان 16 منطقه دارای بافت فرسوده و حاشیه‌ای شناسایی شده که طبق برنامه چهارم و پنجم توسعه کشور، قرار بود سالانه 10 درصد از این بافت‌ها بازسازی و احیا شود، اما تاکنون این اتفاق نیفتاده است. ارگان‌هایی همچون شهرداری و معاونت عمرانی استانداری می‌توانند نقشی بسیار موثری در احیای بافت‌های فرسوده داشته باشند.
کارشناسان شهرسازی می‌گویند که ارتقای کیفیت ساخت‌‌وساز در اهواز به فراموشی سپرده‌ شده است. به گفته وزیر راه و شهرسازی، واسطه‌گری مالی سازمان نظام ‌مهندسی ریشه انحرافاتی است که رخ ‌داده، چون این واسطه به ‌جای اینکه تنظیم‌کننده روابط باشد و نظارت کند، اگر انحرافی دید جلوش را بگیرد، خودش واسطه مالی است. به گفته او، سازمان نظام‌ مهندسی و سایر نهادها به‌ جای اینکه نقش تنظیم‌کننده قواعد و اجرای قانون را داشته باشند، چون وارد تجارت شده‌اند، اعتماد به آنها از بین رفته است.
از سوی دیگر، 30 درصد مدارس خوزستان نیز فرسوده و تخریبی هستند و این نشان می‌دهد علاوه بر واحدهای مسکونی بافت‌های حاشیه‌ای، بسیاری از مدارس استان نیز در معرض خطر ریزش هستند.

تضمینی نیست که اهواز نلرزد
شهردار اهواز درباره ایمنی واحدهای مسکونی در این کلان‌شهر می‌گوید: در صنعت ساخت‌وساز جان انسان‌ها و ایمنی شهر‌ها در میان است و هیچ تضمینی نیست که اهواز نلرزد.
«منصور کتانباف» می‌افزاید: نظام مهندسی ساختمان قوانین بسیار خوبی دارد، اما اجرای مناسبی ندارد و اگر این قوانین به‌درستی اجرا شود، شاهد بالا رفتن عمر ساختمان‌ها خواهیم بود.
وی می‌گوید: سازندگان حرفه‌ای و کسانی که منازل خود را تخریب و نوسازی می‌کنند و در امر ساخت‌وساز مصرف‌کننده هستند نگاه مناسبی به نظام مهندسی ندارند و تعریف آنها از نظام مهندسی این است که برای اینکه فقط مبلغی را از سازندگان دریافت کند بیشتر به موضوعات اقتصادی توجه دارد و کیفیت کار را در نظر نمی‌گیرد.
شهردار اهواز عنوان می‌کند: اگر در یک ساختمان از مرحله فونداسیون (پی‌ریزی) تا نازک‌کاری ایرادی وارد شود، قطعا پای دستگاه نظارت در میان است که وظیفه‌اش را به‌درستی انجام نداده است.
وی می‌افزاید: در تقسیم کار‌ها شهرداری مسئول کمیت ساختمان و نظام مهندسی مسئول کیفیت است و مواردی مانند مبحث ۱۹ که در ساخت‌وساز الزامی است، حتما باید توسط نظام مهندسی کنترل شود، اما تیم طراحی و نظارت با هم هماهنگ نیستند و پول و مسائل اقتصادی بر کیفیت کار غلبه می‌کند.

ساخت 2 سالن مدیریت بحران در استان
استاندار نیز می‌گوید: بخشی از آمادگی برای مقابله با زلزله آموزشی است، ولی بخش مهمی از آن به فراهم بودن امکانات مربوط می‌شود. پس باید امکانات و تجهیزات هم مهیا شوند.
«غلامرضا شریعتی» می‌افزاید: همچنین باید در ساخت ساختمان‌ها اصول و نکات ایمنی رعایت شود.
وی با تأکید بر اینکه دستگاه‌های متولی نباید در قبال اصول فنی و استاندارد ساختمان‌سازی کوتاهی کنند می‌گوید: همه دستگاه‌های مسئول باید نکات ایمنی را در ساخت ساختمان رعایت کنند تا ایمنی و امنیت شهروندان در برابر هر حادثه‌‌ای تامین و تضمین شود، حتی حادثه‌ای طبیعی همچون زلزله.
استاندار می‌گوید: امکانات و تجهیزات خوبی برای مقابله با زلزله خوزستان وجود دارد، ولی با توجه به ظرفیت و صنایع موجود در خوزستان، این امکانات و تجهیزات در حد وسعت استان نیست.
وی اظهار می‌کند: در این زمینه ساخت 2 سالن مدیریت بحران در غرب و شرق اهواز در برنامه قرار گرفته و امیدواریم تا 3 سال آینده ساخته و آماده شوند.

فرسودگی مدارس
مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان نیز درباره وضعیت مدارس استان می‌گوید: سال‌های متوالی است که مانور زلزله در خوزستان برگزار می‌شود، ولی مشکل اصلی و اساسی آموزش و پرورش استان که فرسودگی ساختمان مدارس و نیاز آنها به مقاوم‌سازی است، مورد توجه‌ قرار نگرفته است.
«محمد تقی‌زاده» می‌گوید: ۳۰ درصد مدارس خوزستان فرسوده و تخریبی هستند و نیاز است که به این مسئله توجه جدی شود.
این مسئول با بیان اینکه 250 هزار دانش‌آموز خوزستانی زیر سقف‌هایی تحصیل می‌کنند که هر لحظه خطر ریزش آنها با کوچک‌ترین حادثه‌ای امکان دارد عنوان می‌کند: برگزاری مانورهای زلزله خوب است، ولی باید خروجی و نتیجه عملی آن را هم شاهد باشیم.

نتیجه عملی جلسات
پس از حادثه پلاسکو و زلزله کرمانشاه، مدیران بحران استان با دستگاه‌های اجرایی مثل راه و شهرسازی، شهرداری و نظام مهندسی ساختمان جلساتی برگزار کردند تا برای شناسایی ساختمان‌های فرسوده که نیاز به ایمن‌سازی و استحکام‌سازی دارند، اقدام شود.
انتظار می‌رود خروجی این جلسات باید برای مردم به صورت عینی مشخص شود. به نظر می‌رسد شهرداری و همچنین سازمان نظام مهندسی باید تلاش بیشتری در ایمنی ساختمان‌ها به‌ویژه سازه‌های قدیمی داشته باشند تا شاهد بروز حوادث این‌چنینی نباشیم.
استانداری، شهرداری و اداره راه و شهرسازی به عنوان ارگان‌های متولی باید با تشکیل ستاد بازآفرینی بافت‌های فرسوده در استان و برگزاری جلسات مربوطه به بازسازی این بافت‌ها کمک کنند تا از میزان خسارت‌های ناشی از زلزله احتمالی کاهش یابد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code