موضوعات
خوزستان

کودکان؛ قربانی فاضلاب‌های روباز اهواز

نویسنده: رسول عوده زاده اهواز- خبرنگار
عصر پنجشنبه گذشته یك كودك سه‌ساله اهوازی به دلیل سقوط در كانال بدون سرپوش فاضلاب، جان خود را از دست داد. دوربین مداربسته اداره كل محیط زیست خوزستان كه لحظه سقوط را ثبت كرده، نشان می‌دهد...
1396/03/29
عصر پنجشنبه گذشته یك كودك سه‌ساله اهوازی به دلیل سقوط در كانال بدون سرپوش فاضلاب، جان خود را از دست داد.
دوربین مداربسته اداره كل محیط زیست خوزستان كه لحظه سقوط را ثبت كرده، نشان می‌دهد «علی بروایه» پسرك سه‌ساله اهوازی تنهایی در حال بازی بود كه در كانال افتاد.
این حادثه ساعت 20 پنجشنبه در كانالی در یكی از خیابان های نزدیك اداره كل منابع طبیعی خوزستان در كوی الهادی اهواز رخ داد. جسد این كودك توسط تیم غواصی و ماموران امداد و نجات آتش نشانی بعد از بیش از ۲۴ ساعت پیدا شد.
«مقصود حق شناس» مدیر روابط عمومی آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اهواز اعلام كرد كه جسد كودك غرق شده در كانال روباز آب‌های سطحی فاضلاب كوی علوی اهواز در ورودی دهانه فاضلاب به رودخانه كارون زیر پل فولاد پیدا شد.
این خبر بازتاب وسیعی در فضای مجازی داشته است. تعدادی از شهروندان با ‌جمع‌آوری یك طومار، خواستار عزل مدیرعامل آبفای اهواز شده‌اند. چون گفته می‌شود كانال مذكور تحت اختیار این اداره است. البته شركت آب و فاضلاب اهواز از پذیرش مسئولیت این كانال شانه خالی كرده است.
 
 آبفا: كانال متعلق به ما نیست
شركت آب و فاضلاب اهواز، كانالی را كه كودك سه ساله در آن سقوط كرده، متعلق به شهرداری اهواز می‌داند. روابط عمومی این اداره به همشهری اعلام كرده است: ضمن ابراز تاسف و همدردی از حادثه سقوط كودك اهوازی در كانال دفع آب‌های سطحی، به اطلاع همه شهروندان گرامی می‌رساند این كانال متعلق به شهرداری و برای دفع آب‌های سطحی در منطقه است كه در موازات كانال دفع فاضلاب شركت آبفا قرار گرفته است.
روابط عمومی این اداره عنوان كرده كه شركت آبفای اهواز برای ساماندهی این كانال‌ها آمادگی دارد و هر زمان كه شهرداری درخواست همكاری كند، با تمام توان كمك خواهد كرد.
 
شهرداری: ادعای آبفا صحت ندارد
اما معاون خدمات شهری شهرداری اهواز پس از موضع‌گیری آبفای اهواز، ادعای این شركت را مبنی بر اینكه این كانال مربوط به شهرداری و به منظور دفع آب‌های سطحی منطقه است، رد كرد و به همشهری گفت: متولی این كانال، شركت آب و فاضلاب اهواز است و وظیفه كنترل آن نیز بر عهده این شركت است.
«علیرضا حلاج» افزود: این كانال تقریبا ۲۰ سال پیش احداث شد و در حال حاضر فاضلاب در آن جاری است. اگر این كانال مربوط به دفع آب‌های سطحی بود، هیچ مشكلی برای كودك به وجود نمی‌آمد. چون در گرمای 50 درجه اهواز و با بارندگی اندك در ماه‌های اخیر، قطره‌ای آب سطحی در آن جاری نمی‌شد.
 
تحویل همه شبكه‌ها به آبفا
به گفته مسئولان شهرداری اهواز، تا قبل از سال 1370 همه شبكه‌های فاضلاب توسط شهرداری احداث شده است، اما این دلیل نمی‌شود كه مدیریت و نگهداری از شبكه‌های احداثی فاضلاب در دوره‌های گذشته از عهده شركت آبفا ساقط شود.
روابط عمومی شهرداری اهواز به همشهری اعلام كرده است: در سال 1370 به موجب ماده ۴ و تبصره‌های ذیل آن از قانون «تشكیل شركت های آب و فاضلاب» همه تاسیسات، شبكه‌ها و مایملك شهرداری‌ها كه در امر آب و فاضلاب انجام عملیات می‌كردند، به شركت آبفا تحویل داده شد و نگهداری و حفظ و ایمن سازی آنها به عهده شركت آبفا محول شد. حتی پرسنل شهرداری شاغل در آن بخش نیز به شركت آب و فاضلاب منتقل شدند. چنان كه می‌توان گفت شركت آب و فاضلاب در سال 1370 و از دل شهرداری تاسیس شد.
روابط عمومی شهرداری اهواز در ادامه اعلام كرده است: كانال مورد اشاره در كوی علوی در سال 1376 به منظور تقویت شبكه فاضلاب و افزایش دبی خروجی ایستگاه پمپاژ كوی علوی احداث و بهره برداری از آن هم به شركت آب و فاضلاب سپرده شد و مدت ۲۰ سال است كه صرفا در حال انتقال فاضلاب است.
طبق گفته روابط عمومی شهرداری اهواز، در صورتی كه این كانال فقط مختص آب‌های سطحی بود، در اوج گرمای این فصل از سال باید خشك‌ و عاری از هرگونه رطوبت می‌بود. در حالی كه قریب ۲۰ سال است كه شركت آبفا به وسیله ایستگاه پمپاژ جنب پل روگذر علوی فاضلاب منطقه را به آن انتقال  داده و از آنجا وارد كانال‌های تحت الارضی محوطه پارك بانوان بزرگراه گلستان می‌کند که‌ پس از عبور عرضی از بزرگراه وارد دانشگاه شهید چمران و از آنجا از طریق كلكتور واقع در ساحلی غرب رودخانه كارون ‌جمع‌آوری و ‌وارد تصفیه خانه غرب اهواز می شود.
به گفته مسئولان شهرداری اهواز، چنانچه شهرداری بنا بر مصوبه‌های شورای شهر و برای رفاه مردم نسبت به احداث شبكه‌های فاضلاب اقدام كند، نباید شركت آب و‌ فاضلاب قصور و كوتاهی خود را در نگهداری از شبكه‌هایی كه سالیان سال در حال بهره برداری از آنهاست متوجه شهرداری كند.
روابط عمومی شهرداری اهواز ادامه داده است: همچنان در بسیاری از نقاط درِ منهول های فاضلاب مفقود یا برداشته شده است و بیم سقوط شهروندان در این چاه‌ها وجود دارد. شهرداری بارها طی مكاتباتی، این موضوع را به شركت آب و ‌فاضلاب متذكر شده، اما این شركت برای ایمن سازی آنها اقدامی انجام نداده است.
روابط عمومی شهرداری اهواز ابراز امیدواری كرده كه دستگاه مذكور (آبفای اهواز) به جای سرپوش نهادن روی ضعف عملكرد خود و فرافكنی در این زمینه، در جهت رفع مشكلات مشابه پیش آمده گام بردارد تا از وقوع حوادث احتمالی در آینده جلوگیری شود.
 
احضار به دستگاه قضایی
مدیركل مدیریت بحران استانداری خوزستان اما از احضار شركت آبفا و شهرداری اهواز از سوی مقامات قضایی خبر داده و گفته است: جلسه‌ای با حضور فرماندار اهواز به منظور بررسی علت وقوع حادثه سقوط پسر خردسال اهوازی در كانال فاضلاب برگزار خواهد شد و اگر در این زمینه دستگاهی كوتاهی كرده‌ و مقصر باشد، باید پاسخ دهد.
«كیامرث حاجی‌زاده» همچنین از تشكیل كمیته ای برای بررسی مرگ این كودك اهوازی خبر داده و اظهار كرده است: دستگاه قضایی به این موضوع ورود كرده و شهرداری اهواز و شركت آب و فاضلاب را احضار كرده است.
به گفته حاجی زاده، این كانال فاضلاب به وسیله قالب‌های بتنی پوشیده شده بود و در نقاطی از آن كانال، روباز بود و متاسفانه این پسربچه از یكی از نقاط روباز كانال، به درون آن سقوط كرد.
مدیركل مدیریت بحران استانداری خوزستان در پاسخ به اینكه متولی این كانال كدام دستگاه اجرایی است، عنوان كرده است: در كمیته ای كه برای بررسی حادثه تشكیل می‌شود، این مساله بررسی و نتیجه آن اطلاع رسانی می‌شود و در صورت اثبات قصور، هر دستگاهی كه متولی این كانال بوده، باید به قانون و مردم پاسخ دهد.
حاجی زاده اظهار كرده است: طی مكاتبه ای با شهرداری اهواز، شهرداران مناطق و نیز شركت آبفای اهواز، ضرورت تعیین تكلیف و ساماندهی و تعمیر و درپوش‌گذاری كانال‌های شهر اعم از كانال‌های دفع آب‌های سطحی را كه زیر پوشش شهرداری است و كانال‌های فاضلاب كه زیر نظر شركت آبفاست را ابلاغ می‌كنیم.
***
در نوروز سال ۹۵ نیز كودكی 5/2 ساله در یكی از چاه‌های فاضلاب بدون حفاظ كوی گلدشت اهواز غرق شد و جان سپرد.
تاكنون اخباری از مرگ چند كودك در فاضلاب شهرهای خوزستان منتشر شده است، به همین دلیل به نظر می‌رسد باید فكری اساسی برای حل این مشكل در اهواز اندیشیده شود تا بیش از این افراد جامعه آسیب نبینند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code