موضوعات
خوزستان

کنترل نقدینگی استان در بازار بورس

نویسنده:
در سال‌های اخیر بازار بورس به یک منبع درآمد شرکت های دولتی و خصوصی و مردم تبدیل شده است و می‌توان به جای انباشت سرمایه در بانک‌ها بدون استفاده اقتصادی از بازار بورس کسب درآمد داشت. البته برای ورود به بازار بورس باید اطلاعات و آگاهی لازم را کسب کرد.
1396/06/25
 به گزارش ایرنا، به‌رغم عمر 49 ساله بورس در ایران، هنوز تعداد کثیری از مردم با این بازار آشنایی ندارند و شاید اصلا نمی‌دانند چنین بازاری در کشور وجود دارد. در حقیقت بورس مکانی است که در آن سهام شرکت‌های گوناگون تولیدی خدماتی و سرمایه‌گذاری دادوستد می‌شود.

مزیت‌های بورس برای خوزستان
کارشناس مسول اقتصادی اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان در این باره بیان کرد: حضور در بورس باعث می‌شود شرکت‌ها بدون دخالت واسطه‌هایی مانند بانک، سپرده‌های خرد مردم را جمع‌آوری کنند و زمینه را برای فعال‌تر شدن بخش‌های تولیدی و خدماتی استان خوزستان، فراهم کند. «فرهاد ترحمی» گفت: کنترل نقدینگی در استان توسط بازار بورس، یک فرصت سرمایه‌گذاری مطلوب برای سرمایه‌گذاران با سرمایه‌های اندک ایجاد و زمینه توزیع عادلانه ثروت را مهیا می‌کند.
وی گفت: مزیت‌های کلان آن برای استان شامل رشد تولید ناخالص ملی و مهار تورم، استفاده از پس‌اندازهای خرد و کوچک مردم، هدایت سرمایه‌های سرگردان و کمک به رشد صنعتی شدن استان است.
این کارشناس مسئول اقتصادی اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان در ادامه با اشاره به مزیت‌های استفاده از بورس برای سرمایه‌گذاران عنوان کرد: نخستین مزیت خوب بورس سرعت نقدشوندگی بورس نسبت به‌ بخش‌های مختلف از جمله مسکن است. اگر فردی در مسکن سرمایه‌گذاری می‌کند زمانی که به پول خود نیاز دارد باید مدت زمان زیادی را صرف پیدا کردن مشتری بکند، ولی در بورس دسترسی به مشتری برای فروش سهام در سریع‌ترین زمان امکان‌پذیر است. ترحمی عنوان کرد: از دیگر مزیت‌های بورس می‌توان به خرید سهام و اوراق بهادار برای کسب بازده مناسب و پوشش در مقابل تورم، اطمینان از گزینه سرمایه‌گذاری به دلیل شفافیت اطلاعات، قابلیت نقدشوندگی اوراق بهادار و سهولت نقل و انتقال سهام و استفاده از معافیت‌های مالیاتی، مشارکت در فرایند تصمیم‌گیری برای اداره شرکت‌ها و افزایش درجه نقدشوندگی ثروت افراد است.
وی افزود: شرکت‌ها می‌توانند با حضور در بورس مزیت‌های مختلفی از جمله دسترسی به منابع مالی کم‌هزینه را به دست بیاورند. در حالت معمول شرکت‌هایی که خارج از بورس فعالیت می‌کنند مواقعی که برای تجهیز کردن تکنولوژی‌های مورد استفاده یا سرمایه ‌در گردش با کمبود منابع مالی مواجه هستند مجبور می‌شوند برای تأمین مالی خود به سمت گرفتن وام‌های با نرخ بالا حرکت کنند یا اقدام به فروش اوراق مشارکت کنند. ترحمی گفت: همچنین شرکت‌هایی که در بورس فعالیت دارند از تخفیف‌های مالیاتی 10 تا 30 درصدی برخوردار هستند که شرکت‌های غیربورسی از آن بی‌بهره هستند.
وی بیان کرد: از دیگر مواردی که شرکت‌ها با حضور در بورس بهره‌مند می‌شوند می‌توان به سهولت در تأمین مالی از طریق انتشار سهام و سایر اوراق بهادار، افزایش اعتبار داخلی و خارجی و تأمین مالی با به وثیقه گذاشتن سهام شرکت در بازارهای مالی داخلی و خارجی، تعیین ارزش بازار بر اساس قانون عرضه و تقاضا تا زمانی که نام شرکت در تابلو بورس درج باشد.
این استاد دانشگاه عنوان کرد: همچنین سهولت در تغییر ترکیب سهامداری و انتقال مالکیت، به وجود آمدن دیدگاهی مطلوب در سرمایه‌گذاران با کاهش ریسک واحد اقتصادی و امکان تأمین مالی با هزینه کمتر، برخورداری از مزایای خاص و اعتباری مانند افزایش سقف تسهیلات بانکی و انتشار اوراق مشارکت و برخورداری از معافیت‌های مالیاتی از دیگر مزایای حضور شرکت‌ها در بازار بورس است.

معایب حضور در بورس
کارشناس سرمایه‌گذاری اداره کل امور اقتصادی و دارایی خوزستان گفت: در ابتدا باید بیان کرد که ضررهای در بورس ناشی از عوامل متعددی است که از آن جمله می‌توان به تأثیرات شدید مسائل سیاسی بر بازار و نبود ثبات اقتصادی، شناخت ناکافی از وضعیت سهام شرکت مورد نظر، خرید سهام در اوج قیمت و بی‌اطلاعی از وقایع ایران و جهان و بروز تحولات غیرقابل پیش‌بینی در جهان است.
«عادل خراسانی» افزود: دلایل فوق از جمله مهم‌ترین عواملی است که باعث بروز زیان‌های شدید به سهامداران بورس می‌شود. البته در کنار این نکات باید به مسائلی نظیر شکل‌گیری حباب در سهام برخی شرکت‌ها و یا توقف‌های طولانی‌مدت نماد برخی شرکت‌ها در بورس اشاره کرد.  وی گفت: با در نظر گرفتن موارد فوق گاهی اوقات اقبال لازم برای پیوستن به بورس صورت نمی‌گیرد که در ادامه به توضیح آن پرداخته می‌شود. همه بورس‌های اوراق بهادار دنیا به عنوان تامین کننده مالی ارزان‌تر، نقش موثری برای شرکت‌های فعال حاضر در مجموعه خود دارند.

تحلیل وضعیت بورس استان خوزستان
کارشناس سرمایه‌گذاری اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان بیان کرد: خوزستان موقعیت استراتژیک و اقتصادی ویژه‌ای در کشور دارد که از این جهت از سایر استان‌ها متمایز است. بدین لحاظ این استان دارای ظرفیت‌های طبیعی و بالقوه ای در بخش‌های مختلف اقتصادی است. به دلیل برخورداری استان از مزیت‌های زیاد در سه رشته صنعتی به عنوان یکی از بهترین و کارآمدترین کانال‌های توسعه در این زمینه، بهره‌مندی از سازوکار تامین مالی از طریق بورس است: صنایع نفت و گاز، فولاد، آهن و کشاورزی.
خراسانی اظهار کرد: حجم خرید و فروش سهام در بورس استان خوزستان در سال 1391 تقریبا یکسان بود. با گذشت زمان حجم خرید از فروش پیشی می‌گیرد که دلیل این امر ورود کثیری از مردم در بازار بورس و تب بورسی است.
وی گفت: سال 1391 حجم خرید در بازار بورس استان 122 میلیون سهم با ارزش 480 میلیارد ریال بود که در سال 1395 میزان خرید در بازار بورس استان به 773 میلیون سهم با ارزش هزار و 442میلیارد ریال افزایش یافت.
این استاد دانشگاه بیان کرد: در بخش فروش نیز حجم فروش در بازار سهام استان در سال 1391، 127 میلیون سهم به ارزش 580 میلیارد ریال بود که در سال 1395حجم فروش به 591 میلیون سهم به ارزش 2 هزار و 87 میلیارد ریال افزایش یافت.
خراسانی بیان کرد: ارزش خرید بورس در استان خوزستان در طی سال‌های 94 و 95 نسبت به فروش رشد کمتری داشته است که این امر به دلیل کاهش انگیزه سرمایه‌گذاری در بورس و خروج از بازار سرمایه‌ در سال‌های مذکور است.
کارشناس سرمایه‌گذاری اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان عنوان کرد: با توجه به پتانسیل‌های مختلف اقتصادی استان در صنایع مختلف تولیدی و خدماتی، محصولات کشاورزی و وجود صنایع نفت، پتروشیمی و فولاد، خوزستان به عنوان یکی از غنی‌ترین مراکز اقتصادی کشور مطرح شده است.
وی گفت: توسعه بازارهای پولی و سرمایه‌ای در استان ضمن اینکه می‌تواند در تامین سرمایه ‌مورد نیاز شرکت‌های استانی موثر باشد در رشد و توسعه شرکت‌ها و دسترسی عامه مردم به بازارهای مالی به منظور کسب بازده مناسب، مفید نیز هست. در مجموع توسعه مالی همه مناطق مبتنی بر وجود سرمایه‌ لازم است. بورس هر منطقه ای می‌تواند از طریق جمع آوری و انباشت سرمایه‌ لازم ضمن کمک به کنترل تورم، در هدایت نقدینگی استان به سمت فعالیت‌های اقتصادی مولد موثر باشد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code