موضوعات
خوزستان

پساب‌ پالایشگاه آبادان به اروند می‌ریزد

نویسنده:
رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست آبادان گفت: پساب خروجی پالایشگاه آبادان که بسیار خطرناک است، به داخل رودخانه اروند می‌ریزد که مسئولان پالایشگاه باید هرچه سریع‌تر این مسئله را مدیریت و آن را رفع کنند.
1396/07/18
«سید احمد موسوی آزاد» در گفت‌وگو با مهر افزود: ما با چهاردیواری پالایشگاه کاری نداریم. مگر آنکه آنان هر نوع آلایندگی را که سبب آلودگی محیط‌زیست و آسیب زدن به مردم شود، به بیرون از چهاردیواری‌شان انتقال دهند. در حال حاضر این موضوع در حال وقوع است که به لحاظ قانونی قابل‌قبول نیست.
وی با ابراز گلایه از تأخیر پالایشگاه آبادان در آغاز و انجام پروژه‌هایی که در کارگروه حفاظت از سواحل و رودخانه‌ها و با هدف کاهش حجم پساب‌های آلوده هدایت‌شونده به رودخانه‌ها مصوب شده‌اند اظهار کرد: پالایشگاه در سال ۹۴ پروژه‌ای را با عنوان آب مداربسته اجرا کرد و به بهره‌برداری رساند که پیش از آن به‌صورت «یک‌بار گذر» بود. به‌این‌ترتیب که پالایشگاه آبی را که از رودخانه‌های بهمن‌شیر و اروند برداشت می‌کرد در فرایندهای مختلف اعم از تصفیه و پالایش مورد استفاده قرار می‌داد و در نهایت این پساب را که حجمی بیش از ۲۰ هزار متر مکعب در ساعت داشت، به رودخانه هدایت می‌کرد.
موسوی آزاد ادامه داد: پساب‌های پالایشگاه شامل دو بخش است: پساب آلوده به مواد نفتی و روغنی و دیگری پساب بدون مواد نفتی و مورد استفاده در نیروگاه‌ها و مبدّل‌ها که با ظرفیت‌های مجزا به رودخانه ریخته می‌شد. پساب مربوط به بخش اول ۶ هزار متر مکعب در ساعت بود که از سیکلین کنار کلانتری ۱۲ جنب مسجد رنگونی‌ها و پساب مربوط به بخش دوم نزدیک به ۱۴ هزار متر مکعب در ساعت بود که از منگیت به رودخانه سرریز می‌شد.
رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست آبادان گفت: با راه‌اندازی پروژه آب مداربسته، آن بخش از پسابی که مواد روغنی نداشت به طور کامل قطع شد و حتی در این فرایند آب دوباره تصفیه شد و در چرخه استفاده قرار گرفت.

حذف تنها ۵۰ درصد روغن از پساب
موسوی آزاد ادامه داد: در بخش پساب روغنی که آلودگی بالایی هم داشت، پالایشگاه با استفاده از تجهیزاتی که در اختیار داشت توانست ۵۰ درصد از چربی و روغن پساب را کنترل و حذف کند که البته باید یک سری اصلاحات را هم در دیگر واحدهایشان به انجام می‌رساندند.
رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست آبادان با بیان اینکه هنوز نیم دیگری از کار ناتمام باقی‌ مانده است اظهار کرد: در حال حاضر مشکل اصلی همین باقی‌مانده کاری است که انجام نشده، چون الان پساب مقدارش کم اما غلظت آلایندگی‌هایش بالا رفته و تنها پروسه‌ای که روی آن انجام می‌شود این است که در حوضچه موجود که کارش فرصت دادن بسیار پیش‌پاافتاده به پساب است، پس از آنکه مواد روغنی بالا آمدند و به هم چسبیدند، با یک کف‌روب، آن را از روی پساب جدا می‌کنند و سپس این پساب را به رودخانه هدایت می‌کنند.

افزایش ۷ برابری مواد آلاینده همراه با پساب
این مسئول با اشاره به اینکه طبق استاندارد، میزان مواد آلاینده همراه با پسابی که می‌تواند وارد رودخانه شود باید ppm ۱۰ باشد عنوان کرد: امسال درگیر ۶۰ تا ppm ۷۰ بودیم که رقمی بیش از ۶ تا ۷ برابر حد استاندارد و حجم بالایی از آلایندگی است.
موسوی آزاد گفت: اگر در هر ساعت 3هزار متر مکعب پساب با ۶۰ تا ppm ۷۰ به رودخانه سرریز شود، یعنی حجم بالایی از مواد نفتی و روغنی از طریق این صنعت بزرگ به همراه پساب در رودخانه تخلیه می‌شود که حجمی قابل‌توجه و نگران‌کننده است.
وی افزود: از سال ۹۴ و پس از بهره‌برداری از پروژه آب مداربسته و مشخص شدن وضعیت موجود، از مسئولان پالایشگاه خواستیم که 2-3 پروژه دیگر را هم برای کاهش میزان روغن و گریس به حد استاندارد و جلوگیری از بروز مشکل در رودخانه به انجام برسانند، اما محقق نشد.

وجود فناوری ۸۰ ساله در پالایشگاه
موسوی آزاد در مورد پروژه نخست قابل‌اجرا اظهار کرد: پالایشگاه تصفیه‌خانه‌ای صنعتی دارد که کارش تصفیه پساب روغنی به ظرفیت ۴۵۰ متر مکعب در ساعت است که پس از جلسات فراوان کارشناسی به این نتیجه رسیدیم که باید ظرفیت این تصفیه‌خانه به 2 برابر افزایش یابد. البته پالایشگاه زمین، تجهیزات و محل اجرای آن را دارد، اما از سال ۹۴ مطالعات اولیه و تهیه نقشه‌های اولیه آن طول کشیده است.
وی اظهار کرد: کارگروه حفاظت از سواحل و رودخانه که در فرمانداری برگزار می‌شود، تا به حال سه بار و به طور مستمر مصوبه افزایش 2 برابری ظرفیت تصفیه‌خانه صنعتی پالایشگاه را تکرار کرده که برای آن باید هرچه سریع‌تر پیمانکار مشخص و تعیین می‌شد. آخرین‌ مهلت تعیین‌شده برای این کار تیرماه امسال بود که قرار شد هرچه سریع‌تر مناقصه برگزار کنند، اما پالایشگاه هنوز این کار را انجام نداده است، در حالی که اجرا و اتمام این پروژه حداقل یک سال و نیم زمان می‌برد.
رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست آبادان با ابراز گلایه از معطلی پالایشگاه برای آغاز به کار این پروژه گفت: در پالایشگاه 3 واحد فعال هستند که فناوری‌شان مربوط به ۷۰ - ۸۰ سال پیش است و باید فناوری این واحدها عوض شود.

تجهیزاتی که در گمرک گیر کرده‌اند
موسوی آزاد با بیان اینکه از 2 سال پیش ما به طور مستمر پیگیر تغییر فرایند این 3 واحدِ دارای فناوری قدیمی هستیم، اظهار کرد: در حال حاضر واحدهای ۷۰، ۷۵ و ۸۰ پالایشگاه درمجموع 1500 متر مکعب پساب تولید می‌کنند که اگر واحد ۸۰ که یکی از واحدهای اصلی است، فرایند ارتباط مستقیم آب با محصولاتش قطع شود، هزار متر مکعب از پساب کاهش می‌یابد و این پساب قابلیت استفاده دوباره پیدا می‌کند و دیگر پساب محسوب نمی‌شود. ضمن آنکه ظرفیت تصفیه‌خانه هم به 2 برابر ظرفیت فعلی می‌رسد.
رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست آبادان گفت: پالایشگاه موفق شد از طریق صندوق بین‌المللی محیط‌زیست و بانک توسعه اسلامی، وامی را به منظور تأمین منابع مالی پروژه تغییر فرایند دریافت کند و حتی یکی از این 3 واحد به مرحله قرارداد رسید و کارهای اجرایی آن هم به انجام رسید.
این مسئول افزود: پالایشگاه تجهیزاتی هم از چین خریداری کرده که متأسفانه حدود 3 ماه است در گمرک مانده‌اند و مجوز خروج برای آنها صادر نشده و به‌این‌ترتیب پروژه‌ای که قرار بود در نیمه اول امسال به انجام برسد و وارد مدار شود، هنوز آغاز نشده است.
موسوی آزاد گفت: اگرچه پالایشگاه اقدامات زیرساختی پروژه را انجام داده، اما تجهیزات به‌ طور کامل مستقر نشده و این تأخیر باید هرچه سریع‌تر رفع شود تا پروژه به مرحله اجرا درآید.

اجرا نشدن ۳ پروژه با گذشت ۲ سال از تصویب
رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست آبادان با تأکید بر اینکه 2 سال است که به طور مستمر پیگیر اجرای واقعی 3 پروژه یادشده هستیم گفت: هنوز هیچ‌یک از این پروژه‌ها نهایی نشده و پساب پالایشگاه با آن حجم از آلودگی که گفته شد، وارد رودخانه‌ای می‌شود که از آن استفاده‌های متعددی می‌شود. این فرایندِ روزمرّه پالایشگاه است.
موسوی آزاد افزود: این موضوع می‌تواند روی اکوسیستم رودخانه، حیات جانداران، حیات ‌وحش و تنوع گیاهی و حتی برداشت آب برای کشاورزی و تجاری تأثیرگذار باشد. البته عراق هم در مورد آلودگی ناشی از انجام فرایند در پالایشگاه گلایه‌مند است و حتی دراین‌باره شکایتی طرح کرده.
وی اظهار کرد: کار ناخوشایندی که اغلب پالایشگاه انجام می‌دهد این است که به هنگام بروز مشکل در هر یک از واحدها سریع پساب تمام واحدها را در رودخانه تخلیه می‌کند و این تنها راه‌حل مسئولان پالایشگاه شده است. ما هم به طور کتبی به دادستانی آبادان اعلام کردیم که قرار نیست راحت‌ترین و دم‌دست‌ترین راه‌حل مد نظر مسئولان پالایشگاه باشد.
این مسئول تأکید کرد: پالایشگاه اجازه ندارد پساب و آلودگی‌های خود را در شهر و حلقوم مردم و محیط‌زیست هدایت کند. این‌ به‌هیچ‌وجه قابل‌قبول نیست و مسئولان پالایشگاه باید آن را مدیریت کنند.

تخلیه پساب‌های آلاینده‌تر به رودخانه
رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست شهرستان آبادان در ادامه گفت: در اتفاقاتی که گاهی در پالایشگاه رخ می‌دهد آنان پساب‌های آلوده‌تری را هم به رودخانه هدایت می‌کنند. به طور مثال در بهمن‌ماه پارسال آنها رقم بالایی از آلودگی‌های نفتی به لحاظ حجم و غلظت را وارد رودخانه کردند و این موضوع در فروردین‌ماه امسال هم به دلیل بروز مشکلاتی از جمله آتش‌سوزی تکرار شد که این وضعیت برای محیط‌زیست و مجموعه شهرستان بسیار خطرآفرین است.
موسوی آزاد گفت: از ابتدای امسال تاکنون سه بار به خاطر انجام نشدن مصوبات کارگروه حفاظت از سواحل و رودخانه توسط پالایشگاه به دادستانی شکایت برده‌ایم. این جدا از مصوباتی است که در جلسات ماهانه با پالایشگاه داریم.
این مسئول با بیان اینکه ما هر سه ماه یک‌بار تمام خروجی‌های پالایشگاه را در 8 نقطه در اطراف پالایشگاه پایش می‌کنیم افزود: در این بررسی‌ها میزان آلایندگی‌هایی را هم که براساس جهت وزش باد از محیط پالایشگاه به داخل شهر نفوذ می‌کند پایش می‌کنیم که این یکی از مصداق‌های شکایت ما از پالایشگاه از طریق دادستانی است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code