موضوعات
خوزستان

نبود جاده؛ بزرگ‌ترین مشکل مناطق کوهستانی دزفول

نویسنده:
نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی در بازدید از مناطق محروم دزفول گفت: مردم ساکن در مناطق محروم شهرستان به‌خصوص بخش شیهون به دلیل صعب‌العبور بودن، از محرومیت‌های بسیاری در حوزه‌های مختلف رنج می‌برند.
1396/09/05
به گزارش خانه ملت«عباس پاپی‌زاده» بیان کرد: جاده صعب‌العبور احمد فداله و دره کاید دزفول از جاده‌های کوهستانی سخت‌گذر هستند که فقط باید با خودروهای مخصوصی همچون شاسی بلند و نیسان در این مکان‌ها تردد کرد. بنابراین سال-هاست که در جاده‌های این منطقه حوادث ناگوار رانندگی رخ می‌دهد.
وی افزود: در سال ۹۴ مجوز و اعتبار اولیه برای بهسازی و آسفالت ۵۰ کیلومتر ابتدایی جاده‌های کوهستانی دزفول دریافت شد که تاکنون ۲۱ کیلومتر ابتدایی آن بهسازی و آسفالت شده است.
پاپی‌زاده تاکید کرد: با توجه به هزینه ۶ میلیارد و 300 میلیون تومانی برای بهسازی جاده‌های مناطق یادشده و صعب‌العبور بودن منطقه، نیاز به افزایش اعتبار این پروژه هست تا وقوع حوادث و تلفات جانی به صفر برسد.

تامین برق منطقه
این نماینده مجلس با اشاره به بازدیدهای صورت گرفته از روستاهای منطقه اظهار کرد: احمدفداله و دره کاید محروم ترین نقاط کشور از لحاظ امکانات ابتدایی زندگی هستند. البته با تلاش و اقدامات جهادی، برق به این منطقه رسیده است.
پاپی‌زاده گفت: هیچ‌کس تصور نمی‌کرد که با وجود راه کوهستانی و دشواری و دوری مسیر، بتوان برق را به این منطقه رساند، ولی با اقدام جهادی شرکت توزیع برق، برق به برخی از روستاها و دهستان‌های منطقه رسیده و امروز بیش از۷۰ روستا و دهستان دارای برق یا پنل خورشیدی برای تامین برق مورد نیاز خود هستند.
وی افزود: باید برای انتقال برق به دیگر مناطق و پشتیبانی از پنل‌های خورشیدی و سرویس‌دهی به آنها هم تدابیری اندیشید.

ارتباط تلفنی
نماینده مردم دزفول در مجلس درباره مشکلات روستای دره چنار دزفول هم گفت: در سال‌های گذشته به دلیل نبود امکانات اولیه ارتباطی همچون تلفن همراه، مشکلات زیادی در منطقه وجود داشت، ولی با پیگیری و تلاش‌های صورت‌گرفته، در آینده نزدیک ۲۸ دکل مخابراتی با اعتبار ۱۱ میلیارد تومان در این منطقه نصب می‌شود.
وی افزود: تاکنون ۶ دکل نصب و 3سایت سالندکوه، فداله عمران و گاگلینه به بهره‌برداری رسیده‌ که برق 40 روستا و دهستان را پوشش می‌دهد. امیدوارم دکل‌های باقی‌مانده هم به‌زودی نصب شوند تا شاهد ارتباط تلفنی کامل در منطقه باشیم.

راه‌اندازی اورژانس هوایی
پاپی‌زاده ادامه داد: در سال‌های گذشته به دلیل نبود راه ارتباطی و مشکلات حوزه بهداشت و درمان، شاهد جان باختن افراد بسیاری بودیم، به طوری که بسیاری از مادران باردار، بیماران و حادثه‌دیدگان در این منطقه به دلیل نبود امکانات اورژانسی جان خود را از دست دادند، ولی امروز با تدابیر قابل قبول دانشگاه علوم پزشکی اورژانس هوایی راه‌اندازی و نیمی از مشکلات همچون انتقال بیمار به بیمارستان برطرف شده است.
این نماینده گفت: البته هنوز منطقه امکانات درمانی ثابت و سیار ندارد و دانشگاه علوم پزشکی دزفول باید برای رفع آنها اقدام کند.

مشکلات مدارس روستایی و عشایری
نماینده مردم دزفول درمجلس همچنین به خدمات ارزنده بسیج سازندگی و بنیاد برکت در امر آبرسانی و احیای چشمه‌های منطقه اشاره کرد و گفت: سال گذشته خدمات قابل قبولی توسط نیروهای بسیج سازندگی و بنیاد برکت انجام شد که جای تقدیر و تشکر دارد.
وی به مشکلات مدارس روستایی و عشایری اشاره کرد و افزود: توسط کمیته امداد، امکاناتی به این مدارس اهدا شده و از سوی استاندار نیز برای رفع محرومیت از مدارس، اعتباراتی به آموزش و پرورش روستایی منطقه اختصاص یافته است.

نبود جاده مناسب در منطقه
 استاندار نیز در این بازدید نیز با اشاره به محرومیت‌های مناطق احمد فدااله و دره کاید گفت: همیشه شنیدیم منطقه احمد فداله و دره کاید محروم و صعب‌العبور هستند، ولی هیچ وقت از نزدیک شاهد این همه سختی و محرومیت نبودیم.
«غلامرضا شریعتی» افزود: مهم‌ترین و بزرگ‌ترین مشکل این منطقه نبود جاده مناسب است. البته به‌زودی جلسه‌ای در استان با حضور نماینده دزفول تشکیل و تصمیم‌های لازم در این خصوص گرفته می‌شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code