موضوعات
خوزستان

کافه کتاب

مرور حکایت عشق در ساقی نامه

نویسنده: مهدی توسلی فر اهواز-خبرنگار همشهری
در طول تاریخ آثار بسیاری از بزرگان در خصوص تبیین و انعکاس جایگاه ولایت(ثقل اصغر) در قرآن به جای مانده است.
1394/04/20
 لیکن این بار برای نخستین بار یکی از نویسندگان استان خوزستان موفق شده است با نگاهی مبتنی بر روایات معصومین (علیهم السلام) ولایت امیرمومنان علی (ع) را در تمامی آیات وحی به تصویر بکشد. «فرخ غدیرپور» بیش از یک سال است که به نگارش مجموعه‌ای با عنوان «مرور حکایت عشق در ساقی نامه» همت گمارده که در آن تمامی آیات قرآن با محوریتی واحد که عبارت از ولایت حضرت امیر (علیه اسلام) است، مورد شرح و بررسی قرار گرفته است.
این اثر که از سوی انتشارات گوهر ماندگار و در شهر قم به چاپ رسیده، از ابتدای امسال تا کنون 2 بار تجدید چاپ شده است.
   غدیر پور تا به حال 15 جزء از قرآن را به همین شیوه به نگارش در آورده است که از این مقدار دو جلد، شامل سوره‌های مبارکه حمد، بقره و آل عمران در 1036 صفحه به چاپ رسیده است.
این مجموعه قرآنی در نمایشگاه قرآن و عترت امسال در استان خوزستان با حضور تعدادی از علما و مسئولان استان رونمایی شد. نویسنده در خلال نگارش «مجموعه مرور حکایت عشق در ساقی نامه» اثر دیگری را نیز تحت عنوان تفسیر دعای عهد بر جای گذاشته که توسط ناشر خوزستانی ترآوا به چاپ رسیده است.
غدیرپور متولد سال 1359 در شهرستان اهواز است. وی در حال حاضر تمام وقت و همت خویش را صرف نگارش مجموعه مذکور کرده است.
نویسنده در بخشی از مقدمه کتاب چنین می‌نویسد: «مجموعه مرور حکایت عشق در ساقی نامه با هدف شرح و تفسیر فرمایش رسول الله در خصوص ارتباط قرآن با اهل بیت رسالت نگاشته گردیده و حقیر در این مجموعه نورانی ، به دنبال بیان آثار ولایت کبری در فرازهای کلام الله بوده ام و بنای تفسیر قرآن را به شیوه معمول نداشته ام .حدیث شریف ثقلین و نیز بسیاری از احادیث و فرمایشات ائمه طاهرین درباره انطباق آیات قرآن با ولایت علی (ع) ، نکته‌ای است ژرف که محور نگارش این مجموعه گردید . لذا به بررسی تمام آیات الهی و کیفیت ارتباط آنها با ولایت پرداخته و از هیچ آیه‌ای گذر نکردم.
در طول تاریخ  آثار بسیاری از بزرگان درباره انطباق برخی از آیات قرآن با ولایت امیرالمؤمنین نگاشته شده ، که البته با توجه به حدیث شریف ثقلین و دیگر فرمایشات معصومین ، نمی توان به آنها قناعت کرد. از سویی دیگر تفاسیر موجود نیز به این مطلب مهم به صورت اختصاصی نپرداخته و صرفاً به کار تفسیر و شرح آیات قرآن همت گماشته اند. حقیر بر این اعتقادم که همه آیات الهی در پس معانی ظاهری و اشارات خویش ، حامل نور قدسی ولایت کبری بوده و قائم به این حقیقت ملکوتی اند ، و این سر عظیم و ودیعه ربانی در بطن آیات مستتر است.»
مهدی
به اطلاع می رساند که جلدهای سوم و چهارم مجموعه مرور حکایت عشق در ساقی نامه به قلم استاد گرانقدر فرخ غدیرپور منتشر گردید .
تا کنون چهار جلد از این مجموعه بی نظیر که به ارتباط میان تمام آیات قرآن با ولایت امیرالمؤمنین علی ع پرداخته ، منتشر گردیده است که شامل سوره های حمد ، بقره ، آل عمران ، نساء ، مائده ، انعام و اعراف می باشد .
1394/10/01 16:02:38

ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code