موضوعات
خوزستان

مرمت غیراصولی، «حمام بکان» را بی‌هویت کرد

نویسنده:
حمام «بکان» بنایی تاریخی یادگار از دوران ساسانی است که در 10 کیلومتری شهرستان بهبهان نزدیک به شهر قدیمی ارجان یا ارگان قرار دارد. نکته درخور تامل در خصوص این اثر این است که این حمام از دوران قبل از اسلام وجود داشته است...
1396/09/04
حمام «بکان» بنایی تاریخی یادگار از دوران ساسانی است که در 10 کیلومتری شهرستان بهبهان نزدیک به شهر قدیمی ارجان یا ارگان قرار دارد. نکته درخور تامل در خصوص این اثر این است که این حمام از دوران قبل از اسلام وجود داشته است.
این حمام که در کنار رودخانه مارون در نزدیکی روستای امام رضا (ع) واقع شده است، دارای حوض، خزینه و رختکنی قدیمی است که تاکنون باقی مانده. معماری این بنا به صورت مربع است و چهار ایوان در چهار جهت آن قرار دارد و در فضایی سرسبز و زیبا در کنار رودخانه قرار گرفته است.
حدود 5 سال پیش بود که مرمت این بنا در دستور کار قرار گرفت و اجرا شد، اما مرمت همان و تغییر شکل بنا همان.
«دولتی مختاران» فعال میراث فرهنگی بهبهان در خصوص حمام بکان و وضعیت کنونی آن به ایسنا گفت: واژه بکان به معنی بزرگان است و قدمت این حمام نشان‌دهنده اهمیت نظافت در دوران ساخت آن است. این حمام که از دوره ساسانی باقی مانده است، از لحاظ فرهنگی و اجتماعی اهمیت بسیار بالایی دارد.
وی ادامه داد: این حمام تاریخی که از دوره ساسانی باقی مانده است، تا حدود 5 سال قبل سرپا بود. تا اینکه آن را نوسازی کردند. معنای نوسازی این است که مرمت به گونه‌ای انجام شود که بافت اجتماعی و فرهنگی و تاریخی بنا حفظ شود، در حالی که پس از مرمت این بنا، تغییراتی غیرضروری در آن پیش آمد.
مختاران افزود: برای مثال آب‌راه‌های سنگی را از بین بردند، ستون‌های چوبی را عوض کردند و حتی درِ ورودی آن را که چوبی بود، عوض کردند و به طور کل تغییر بنیادی و فرهنگی و تاریخی زیادی در آن ایجاد شد.

حمام تاریخی قهوه‌خانه شد
این دوستدار میراث فرهنگی ادامه داد: این بنا پس از مرمت به حال خود رها شد و به صورت خودسرانه یا شاید به صلاح‌دید میراث فرهنگی بهبهان، افرادی به عنوان قهوه‌خانه از آن استفاده کردند.
مختاران اظهار داشت: بعد از اعتراضات پی‌درپی دوستداران میراث فرهنگی، از فعالیت آنان جلوگیری شد، ولی آنان درِ حمام را کندند و به رودخانه انداختند. حمام بکان در حال حاضر رها شده و به مکانی برای تجمع زباله تبدیل شده و زیبایی آن به طور کامل از بین رفته است.

ضرورت رسیدگی به اثر تاریخی پربازدید
این فعال میراث فرهنگی گفت: اداره میراث فرهنگی بهبهان بناهای تاریخی را مورد عنایت خود قرار نمی‌دهد. البته باید در نظر داشت که میراث فرهنگی از لحاظ مالی فقیر است و نمی‌توان انتظار زیادی از آن داشت. اما چون حمام بکان در منطقه قدمگاه امام رضا (ع) قرار گرفته، بسیار پربازدید است و از این رو انتظار می‌رود به بهترین نحو به آن رسیدگی شود.

بی‌مهری به همه آثار تاریخی بهبهان
مختاران گفت: در شهرستان بهبهان فقط حمام بکان نیست که مورد بی‌توجهی قرار گرفته است. در همان منطقه، پل بکان یا کسری یا کتیبه‌های موجود در خود قدمگاه که مربوط به مرمت قدمگاه و حضور امام رضا (ع) در قرن 21 هجری در آن منطقه است، هم آسیب دیده‌اند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code