موضوعات
خوزستان

رودخانه دز متولی پاک‌سازی ندارد

نویسنده:
رشد بی‌رویه جلبک و خزه در بسیاری از مناطق رودخانه دز در کنار ورود فاضلاب و زباله‌های رها شده در جریان آب، آینده‌ای نگران‌کننده برای این رودخانه رقم زده است...
1396/09/07
رشد بی‌رویه جلبک و خزه در بسیاری از مناطق رودخانه دز در کنار ورود فاضلاب و زباله‌های رها شده در جریان آب، آینده‌ای نگران‌کننده برای این رودخانه رقم زده است.
به گزارش ایرنا، لایروبی نشدن رودخانه دز، فاضلاب، تجاوز به حریم رودخانه با ایجاد ده‌ها سازه و رستوران در کنار کاهش دبی و اینک رشد بی‌رویه جلبک‌ها عواملی هستند که رودخانه دز را از نفس انداخته‌اند، به طوری که در بسیاری از نقاط این رودخانه آب راکد شده و جریان ندارد.
معاون امور شهری شهرداری دزفول با بیان اینکه لایروبی و پاک‌سازی رودخانه دز چندی پیش از سوی این شهرداری آغاز شده گفت: با توجه به رشد بی‌رویه جلبک‌ها در برخی نقاط رودخانه دز عملیات لایروبی رودخانه با کمک کارگران این شهرداری آغاز شده، ولی به طور قطع این عملیات نمی‌تواند راهکار خوبی باشد.
«محمد ابوالحلاج» با اشاره به اینکه لایروبی رودخانه دز به صورت موقت انجام می‌شود گفت: پرداختن به مشکلات رودخانه دز نیازمند همکاری همه‌جانبه همه دستگاه‌ها و ادارات است و پاک‌سازی و لایروبی توسط شهرداری به تنهایی امکان‌پذیر نیست.
معاون امور شهری شهرداری دزفول تأکید کرد: نهادهایی که اقدام به فروش آب به کشاورزان می‌کنند باید مقداری از درآمد حاصل از فروش آب را به لایروبی رودخانه دز اختصاص دهند.

کوهی از زباله در رودخانه
ابوالحلاج ادامه داد: علاوه بر رشد بی‌رویه جلبک‌ها، انبوه زباله نیز در رودخانه دز مشاهده می‌شود که ناشی از تجمع زباله در پشت سد تنظیمی و متعلق به بالادست رودخانه است.
 متولیان نگهداری و مدیریت سد تنظیمی به جای جمع‌آوری این زباله‌ها از پشت دریچه‌های سد، ‌هفته‌ای 2 بار دریچه سد را باز و زباله‌ها را به پایین‌دست رودخانه هدایت می‌کنند، در حالی که جمع‌آوری زباله‌ها در پشت سد هزینه کمتری خواهد داشت.
وی خواستار تقسیم وظایف و ورود کلیه ارگان‌های مرتبط با رودخانه دز شد و گفت: همه ارگان‌های ذی‌ربط باید برای پاک‌سازی و لایروبی رودخانه دز ورود کنند.

مدیریت رودخانه دز با کیست؟
مدیر امور آب شمال‌غرب استان نیز گفت: مدیریت رودخانه دز بر عهده امور آب است، اما مسئولیت پاک‌سازی رودخانه در محدوده شهر بر عهده شهرداری و محیط‌‌ زیست است.
«سید محمد سجادیان» افزود: از آنجا که نصب پل شناور در پایین‌دست پل باستانی از سوی شهرداری باعث کندی سرعت جریان آب و رشد بی‌رویه جلبک‌ها و خزه‌ها در این محدوده شده، شهرداری دزفول وظیفه پاک‌سازی این محدوده از خزه و زباله را نیز برعهده دارد.
وی درباره جمع‌آوری زباله در پشت سد تنظیمی نیز گفت: به علت ایجاد خلأ در پشت سد تنظیمی علی‌کله، امکان جمع‌آوری زباله‌ها از پشت سد با قایق وجود ندارد. بنابراین زباله‌ها باید از پشت دریچه سد رهاسازی شوند و جمع‌آوری آنها در پایین‌دست سد تنظیمی علی‌کله انجام گیرد.

جمع‌آوری زباله؛ وظیفه تولیدکننده زباله
رئیس حفاظت محیط‌‌ زیست دزفول نیز گفت: وظیفه جمع‌آوری زباله‌ها برعهده تولیدکننده زباله است و با توجه به اینکه پارک‌های شهر اکثر زباله‌ تولید و وارد رودخانه می‌کنند، وظیفه پاک‌سازی رود دز برعهده متولی آن یعنی شهرداری است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code