موضوعات
خوزستان

رهاسازی 150 آهوی ایرانی در طبیعت

نویسنده:
مدیرکل حفاظت محیط‌‌ زیست خوزستان گفت: منطقه حفاظت‌شده «دیمه» رامهرمز از طرح‌های موفق سازمان حفاظت محیط‌‌ زیست در تکثیر و احیای گونه «آهوی ایرانی» است...
1396/09/11
مدیرکل حفاظت محیط‌‌ زیست خوزستان گفت: منطقه حفاظت‌شده «دیمه» رامهرمز از طرح‌های موفق سازمان حفاظت محیط‌‌ زیست در تکثیر و احیای گونه «آهوی ایرانی» است.  
به گزارش ایسنا «احمدرضا لاهیجان‌زاده» در جریان بازدید از منطقه حفاظت‌شده دیمه رامهرمز، سایت احیا و تکثیر آهوی ایرانی را یکی از موفق‌ترین طرح‌ها دانست و گفت: منطقه حفاظت شده دیمه از نظر فرایند طی شده تا به نتیجه رسیدن از مناطق موفق سازمان حفاظت محیط‌‌ زیست و اداره‌ کل حفاظت محیط‌‌ زیست خوزستان به لحاظ احیای گونه در منطقه بوده است.
 وی ادامه داد: تاکنون بیش از 150 راس آهو از این زیستگاه به حیات وحش بازگردانده شده و توانسته‌اند با محیط سازگاری داشته باشند و در سرشماری سال ۹۶ نیز تعداد آهوان این سایت 120 راس سرشماری شده است.
مدیرکل حفاظت محیط‌‌ زیست خوزستان گفت: در دیمه تاکنون بیش از ۱۵ هکتار نهال‌کاری شده که تحت سیستم آبیاری قرار گرفته است و امسال نیز ۱۰ هکتار دیگر به این مجموعه اضافه شده است. وی نهال‌های کاشته شده را از گونه‌های بومی مقاوم و سازگار با محیط اعلام کرد و گفت: از جمله این گونه‌ها کنار و رملیک است و برای اولین بار توانستیم گونه وحشی رملیک را در نهالستان‌های خوزستان تولید کنیم. لاهیجان‌زاده ادامه داد: تاکنون بیش از ۵۰ هزار اصله نهال در 5 نهالستان خوزستان تولید شده است که می‌توان گفت با این کار نزدیک به ۱۰۰ میلیون تومان صرفه‌جویی در این بخش داشته‌ایم.
بنا بر این گزارش، منطقه حفاظت شده دیمه رامهرمز در مسیر جاده ارتباطی رامهرمز- رامشیر و در شرق استان خوزستان واقع است.
منطقه دیمه منطقه‌ای دشتی- تپه ماهوری است كه برخلاف اكثر مناطق تپه ماهوری كشور، منطقه دشتی آن مشرف به منطقه تپه ماهوری است و در ارتفاع بالاتری قرار گرفته است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code