موضوعات
خوزستان

دستفروشی در آبادان تبدیل به فرهنگ شده است

نویسنده:
فرمانده انتظامی شهرستان آبادان گفت: متاسفانه در برخی خیابان‌ها مثل احمدآباد یك و امیری و برخی مناطق شهری دیگر، ما مسئولان، دستفروشی را برای مردم تبدیل به یك فرهنگ كرده‌ایم و این موضوع در میان دستفروشان ایجاد توقع كرده است....
1395/10/18
 فرمانده انتظامی شهرستان آبادان گفت: متاسفانه در برخی خیابان‌ها مثل احمدآباد یك و امیری و برخی مناطق شهری دیگر، ما مسئولان، دستفروشی را برای مردم تبدیل به یك فرهنگ كرده‌ایم و این موضوع در میان دستفروشان ایجاد توقع كرده است.
سرهنگ «سید محسن تقی زاده» در گفت‌وگو با مهر با بیان اینكه نیروی انتظامی بدون همراهی و كمك سایر دستگاه‌های اجرایی شهر و به تنهایی نمی‌تواند در موضوعات مختلف ازجمله ساماندهی دستفروشان وارد عمل شود، افزود: موضوع ساماندهی دستفروشان جزو حقوق شهروندان است و اگر سایر دستگاه‌ها به ویژه شهرداری و شورای شهر پای كار نیایند، به طور قطع امنیت شهری آسیب می‌بیند.
سرهنگ تقی زاده گفت: مردم با آگاهی و شناخت از گذشته عالی شهر آبادان به‌این شهر سفر می‌كنند، اما متاسفانه وضعیت فعلی آبادان با توجه به جایگاه خاصش در میان سایر شهرهای استان و حتی كشور چندان خوشایند نیست و هر فردی كه به شهر وارد می‌شود، به موضوعاتی بر می‌خورد كه شكل شهری ندارد.
فرمانده انتظامی شهرستان آبادان گفت: در هیچ جایی از قانون نوشته نشده كه اگر برای انجام هر كاری دست به اقدام زدیم و یك یا دو نفر تماس گرفتند و گفتند كه نباید این كار را انجام دهید، ما هم به اجبار دست از اقدام برداریم. به نظر می‌رسد این ضعف مدیریتی است كه باید هر چه سریع تر رفع شود.

نباید عقب‌نشینی كنیم
سرهنگ تقی‌زاده ادامه داد: نباید با اشاره‌ها از انجام كار عقب بكشیم بلكه باید به تكلیفی كه دولت، حاكمیت و دین بر دوش ما نهاده است به درستی عمل كنیم.
فرمانده انتظامی آبادان گفت: ما تابع قانون و مقررات هستیم. ضمن این كه نظر مردم هم برای ما اهمیت دارد، اما اگر بخواهیم به خواسته تمام شهروندان عمل كنیم، به دلیل تنوع خواسته آنها كه به طور قطع با منفعت شخصی همراه است، نمی‌توانیم كار شایسته انجام دهیم. وی تاكید كرد: ما در مقابل مردم مسئولیم و باید پاسخگو باشیم. اگر با یك تشر بخواهیم عقب بكشیم، این مسئولیت دیگر از آن ما نیست و باید از كار كنار بكشیم و بگذاریم كسی كه مسئولیت‌پذیر است و توان انجام كار دارد، پای كار بیاید.

تردد دشوار در خیابان‌ها
فرمانده نیروی انتظامی شهرستان آبادان گفت: همگی شاهدیم كه در خیابان امام(ره) به ویژه در روزهای پنج‌شنبه و جمعه تردد واقعا دشوار است. در این موضوع، انگشت همه به سوی نیروی انتظامی است. در حالی كه نیروی انتظامی به تنهایی امكان برخورد با پدیده دستفروشی را ندارد.
سرهنگ تقی زاده افزود: در ایام عید یا ایام مناسبتی دیگر، دستفروشان خیابان یك احمدآباد را به طور كامل مسدود می‌كنند و این موضوع، تردد را با مشكلاتی مواجه می‌كند.
وی گفت: متاسفانه‌این فرهنگ را ما مسئولان به واسطه عدم برخورد مناسب با این سد معبرها ایجاد كرده‌ایم. اگر در این حین اتفاقی برای سایر مغازه‌ها همچون سرقت از طلافروشی، آتش‌ـ سوزی یا درگیری فیزیكی رخ دهد، چگونه می‌شود با آن مواجه شد و اگر هم نشود كه با آن روبر شد، باید پاسخگوی مردم باشیم.

كج‌سلیقگی در اصلاح هندسی شهر
فرمانده نیروی انتظامی آبادان با بیان اینكه موضوع دستفروشان معضل بزرگی است كه اگر حل نشود، چند روز دیگر با رسیدن نوروز به مشكل جدی در آبادان برخورد می‌كنیم، گفت: اصلاحات هندسی در صورت انجام می‌تواند به موضوع رفع ترافیك در شهر كمك كند. آبادان ترافیك ندارد اما كج سلیقه‌گی‌هایی در زمینه وضع هندسی شهر وجود دارد كه با توجه به بافت قدیمی آبادان نیاز به اصلاح دارد و اگر این كار انجام شود، ترافیكی نخواهیم داشت.
سرهنگ تقی زاده اظهار كرد: مسیر بلوار طیب به سمت پل كابلی امام رضا(ره) و امتداد آن تا جمشیدآباد، به بازار میوه‌فروشانی تبدیل شده كه با وسیله نقلیه خود كار می‌كنند و همه در كنار خیابان و به شكل پارك دوبله می‌كنند. اگرچه ما براساس قانون موظف به جریمه خودروهای غیر از تاكسی و اتوبوس در ایستگاه‌های تاكسی و اتوبوس هستیم، اما نرخ جریمه‌ها آن قدر پایین است كه برای یك فروشنده پرداخت جریمه ۲۰ هزار تومانی و باقی ماندن در همان جا صرفه دارد.

   باید بسیجی‌وار وارد میدان شد
فرمانده نیروی انتظامی آبادان اظهار كرد: برای رفع معضل دستفروشی در شهر، باید یك همت عمومی به كمك ما بیاید. متاسفانه ما مسئولان با شیوه كاركردی خود اجازه داده‌ایم كه ۱۰ نفر نان بخورند. در حالی كه در حق ۳۴۰ هزار جمعیت دیگر اجحاف می‌شود. آیا این جمعیت بی شماری كه بیشترشان هم آبادانی و شهروند بومی این شهر هستند، حق ندارند در آرامش زندگی كنند؟
به گزارش مهر، سرهنگ «سید محسن تقی‌زاده» گفت: برای رفع این گونه مشكلات باید بسیجی وار وارد میدان شد و به دنبال بهانه‌هایی همچون اعتبارات و مصوبات نباشیم. كار باید به طور واقعی انجام شود.
وی افزود: جمع آوری وانت‌بارها برعهده ما است و اگر مسئولی زنگ زد و سفارش یك وانت را كرد، باید با آن هم برخورد شود و مراتب را به اطلاع فرماندار رساند.
این مسئول اظهار كرد: متاسفانه هر وقت می‌خواهیم خودروی متخلفی را توقیف كنیم، با ما تماس می‌گیرند كه‌این كار انجام نشود. در حالی كه ما به عنوان ناجا باید بتوانیم به مردم خدمت كنیم و آرامش و امنیت روانی آنها را فراهم كنیم.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code