موضوعات
خوزستان

خوزستان 722 مدرسه مروج سلامت دارد

نویسنده:
مسئول سلامت نوجوانان و مدارس معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: اهواز 722 مدرسه در استان خوزستان زیر پوشش طرح «مدرسه مروج سلامت» هستند.
1396/07/18
به گزارش ایسنا «زهرا عسکراوی» اظهار کرد: اجرای برنامه مدارس مروج سلامت در ایران از سال 89 – 90 با همکاری آموزش و پرورش آغاز شد. در خوزستان هم از سال 89 – 90 با 30 مدرسه شروع به کار کرد و به‌تدریج توسعه پیدا کرد، به طوری که الان در شهرستان‌های زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی اهواز 722 مدرسه در استان خوزستان زیر پوشش این برنامه قرار دارند.
وی گفت: برنامه سلامت دانش‌آموزان در مدارس مروج سلامت برای انتقال مفاهیم سلامت بین دانش‌آموزان و برای ارتقای سلامت طراحی شده است که منجر به افزایش ظرفیت‌ها و توانمندسازی مردم و دانش‌آموزان برای سالم زندگی کردن و کار کردن خواهد شد.
عسکراوی افزود: هدف از اجرای این برنامه توانمندسازی دانش‌آموزان، پرسنل مدارس و اولیای دانش‌آموزان در خصوص خودمراقبتی و در نهایت ارتقای سلامت جامعه است که با مشارکت والدین، دانش‌آموزان و پرسنل انجام می‌شود.
مسئول سلامت نوجوانان و مدارس معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با بیان اینکه مدارس مروج سلامت 8 موضوع را بررسی می‌کنند افزود: مدارس مروج سلامت مدرسه را سلامت‌محور می‌کنند. در این حرکت مدیر، معلم و دانش‌آموزان ایفای نقش می‌کنند و فضایی آرام از نظر فیزیکی و روانی در مدرسه ایجاد می‌شود. ارائه خدمات بالینی، بهبود تغذیه و مشاوره هم بخشی از فعالیت‌هایی است که در مدارس مروج سلامت اجرا می‌شود.
وی اضافه کرد: در این مدارس سلامت کارکنان مدارس نیز در نظر گرفته شده است تا بتوانند علاوه بر آموزش، در امر پرورش و ارتقای سلامت دانش‌آموزان مشارکت کنند.
مسئول سلامت نوجوانان و مدارس معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: براساس این معیارها مدارسی که می‌خواهند تبدیل به مدرسه مروج سلامت شوند بعد از اجرای این موارد اعلام آمادگی می‌کنند. بعد از آن ممیزی‌های لازم انجام و به مدارس امتیاز داده می‌شود. مدارسی که علاوه بر یاد دادن مفاهیم سلامت، محیطی کاملا امن هم ایجاد کرده باشند لوح مدرسه مروج سلامت دریافت می‌کنند.

توزیع مکمل ویتامین D در مدارس استان
مسئول دفتر بهبود تغذیه مرکز بهداشت خوزستان گفت: مکمل ویتامین D در تمام مدارس متوسطه اول و دوم در شهرستان‌های زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز برای پیشگیری از عوارض ناشی از کمبود این ویتامین در دانش‌آموزان توزیع می‌شود.
«مهنوش صاحبدل» در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: 18 شهرستان تحت نظر دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه جندی شاپور اهواز هستند که توزیع مکمل ویتامین D در مدارس دخترانه و پسرانه به شبکه بهداشت این شهرستان‌ها ابلاغ شده است و در همه مدارس متوسطه اول و دوم چهارشنبه آخر هر ماه این مکمل به دانش‌آموزان ارائه خواهد شد.
وی با بیان اینکه هر فرد بالای 12 سال باید ماهانه یک مکمل ویتامین D مصرف کند افزود: هر دانش‌آموز ماهانه یک عدد مکمل 50 هزار واحدی ویتامین D در مدرسه دریافت می‌کند. این دریافت مکمل به مدت 9 ماه در سال تحصیلی انجام می‌شود. این مکمل تنها برای پیشگیری از ایجاد کمبود ویتامین D است و افرادی که دارای کمبود این ویتامین هستند، باید با انجام آزمایش‌های لازم و طبق دستور پزشک مقدار بیشتری از مکمل این ویتامین را مصرف کنند.
مسئول دفتر بهبود تغذیه مرکز بهداشت خوزستان تأکید کرد: کمبود ویتامین D با عوارضی مانند اختلال در رشد اسکلتی، کوتاه‌قدی، خطر ابتلا به بیماری ام.اس، بیماری‌های قلبی و عروقی، دیابت، راشیتیسم، نرمی استخوان، اضافه وزن و بیماری‌های خودایمنی همراه است.
صاحبدل به طرح توزیع شیر غنی‌شده نیز اشاره کرد و گفت: در سال گذشته به مدارس استان توصیه شد که توزیع شیر غنی‌شده در مدارس ابتدایی در اولویت قرار گیرد، ولی این طرح اجرا نشد.
وی گفت: توزیع شیر در مدارس در اختیار آموزش و پرورش است که تاکنون در خصوص اجرای این طرح اقدامی نشده و این طرح در چند سال اخیر ضعیف عمل کرده است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code