موضوعات
خوزستان

خوزستان در مسیر ترانزیت موادمخدر

نویسنده:
استاندار گفت: براساس نقشه‌ای که توسط سازمان‌ملل تهیه شده، خوزستان در زمینه موادمخدر به طور جدی در معرض خطر است، چون مسیر ترانزیت عوض شده است.
1396/07/18
به گزارش مهر، «غلامرضا شریعتی» در نشست شورای مبارزه با مواد مخدر خوزستان اظهارکرد: پس از اینکه در مرزهای شرقی کشور انسدادهایی ایجاد شد، ترانزیت موادمخدر از راه دریا افزایش یافته و خوزستان را در مسیر قرار داده و در نتیجه آسیب‌پذیری استان ما افزایش یافته است.
شریعتی تأکید کرد: اگر با روش‌های سنتی با مساله موادمخدر مقابله کنیم، آسیبی که در طول 4 تا 5 سال آینده متحمل خواهیم شد، جدی خواهد بود.
رئیس شورای مبارزه با موادمخدر استان ادامه داد: با توجه به وضعیت استان باید نقشه راه مدونی طراحی شود و لازم است اعضای شورای مبارزه با موادمخدر و دستگاه‌های اجرایی برنامه‌های متناسب و پایدار برای مقابله با این معضل تدوین کنند و شاخص‌های کیفی و کمّی از جنبه‌های مختلف رصد شود. همچنین باید برای اشتغال افرادی که مصرف موادمخدر را ترک می‌کنند، برنامه‌ریزی شود.
استاندار با تأکید بر این‌که نباید در مسیر مبارزه با موادمخدر دچار روزمرّگی شویم، گفت: باید از تجربیات استان‌های موفق کشور در این زمینه الگوبرداری و استفاده کرد.

آبگیری مقطعی  «هورالعظیم» را رنجورتر می‌کند
معاون محیط طبیعی اداره‌ کل حفاظت محیط‌‌ زیست خوزستان با بیان این‌که مشکلات حادی در تالاب هورالعظیم وجود دارد، گفت: هورالعظیم نیازمند آبگیری مدون و مداوم و برنامه‌ریزی‌شده است، نه آبگیری مقطعی. آبگیری مقطعی، تنها معضلات هورالعظیم را بیشتر کرده است.
«عادل مولا» در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: کمبود آب در هورالعظیم، تبخیر بالا، پس‌روی آب و کمبود اکسیژن موجب شده که بسیاری از آبزیان و ماهیان این تالاب تلف شوند یا در حال اتلاف باشند. اکنون شاهد مرگ‌ومیر ماهی‌ها در این تالاب هستیم.
مولا گفت: آنچه تالاب هورالعظیم نیاز دارد، آبگیری این تالاب به صورت مستمر است تا این زیستگاه حفظ شود.
معاون محیط طبیعی اداره‌کل حفاظت محیط‌‌ زیست خوزستان ادامه داد: این‌که تالاب هورالعظیم یک بار با ورودی 50 یا 60 مترمکعب در ثانیه آبگیری شود و بعد تا چندین ماه آب به آن وارد نشود، تنها معضلات ما را در این تالاب افزایش خواهد داد و باعث می‌شود که مشکلات گذشته در هورالعظیم تشدید و بیشتر شود.
وی با انتقاد از شیوه مدیریت منابع آب در خوزستان بیان کرد: مشکل ما در خوزستان مدیریت ناصحیح آب و منابع آبی است. فرقی نمی‌کند چه تالاب هورالعظیم و چه تالاب شادگان، بامدژ، میانگران یا بندون، هر کدام از این تالاب‌ها با این وضیعت و این شیوه مدیریت منابع آبی می‌توانند به کانون اصلی ریزگردها تبدیل شوند.
این مسئول با اشاره به مشکلات ناشی از فعالیت شرکت‌های نفتی در اکوسیستم تالاب هورالعظیم گفت: بحث نفت و فعالیت‌های نفت در هورالعظیم مساله پیچیده‌ای است. ابتدای امسال ضرب‌الاجلی برای شرکت‌های نفتی مستقر در این تالاب تعیین شد تا موانع آبگیری در قسمت‌های باقیمانده از تالاب را رفع کنند.
مولا افزود: اما مشکل این است که اگر این شرکت‌ها یک مانع آبگیری را رفع کنند، 10 مانع جدید دیگر ایجاد می‌کنند. تا الان بارها برای شرکت‌های نفتی مستقر در این تالاب ضرب‌الاجل تعیین شده، اما هیچ‌کدام از آنها محقق نشده است.

برداشت عسل در مناطق حفاظت‌شده دزفول ممنوع شد
رئیس اداره حفاظت محیط‌‌ زیست دزفول گفت: هرگونه برداشت عسل و تخریب کندوها در مناطق حفاظت‌شده این شهرستان ممنوع است.
«فرهاد قلی‌نژاد» در گفت‌وگو با ایرنا افزود: با فرارسیدن فصل پاییز، برخی افراد برای برداشت عسل، اقدام به تخریب کندوهای عسل وحشی می‌کنند که این عمل موجب تلف شدن زنبورهای وحشی و کاهش جمعیت و تهدید نسل آنها می‌شود.
وی گفت: بنابراین، برداشت عسل و تخریب کندوها در مناطق حفاظت شده شامل جنگل‌های پارک ملی و منطقه حفاظت‌شده دز، منطقه شکارممنوع هفت‌تنان و منطقه شکارممنوع قلعه شاداب ممنوع و غیرقانونی شده است و در صورت مشاهده هرگونه برداشت و تخریب کندوها، متخلفان به مراجع قضایی معرفی خواهند شد.
رئیس اداره حفاظت محیط‌‌ زیست دزفول از شهروندان و اهالی مناطق روستایی و عشایری این شهرستان خواست که برای حفاظت از نسل زنبورهای وحشی، در صورت مشاهده هرگونه تخریب کندوهای زنبور وحشی، به اداره حفاظت محیط‌‌ زیست و اداره پارک ملی دز گزارش دهند.

ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code