موضوعات
خوزستان

خوزستان در كمبود معلم رتبه اول كشور را دارد

نویسنده:
معاون برنامه‌ریزى و پژوهش و نیروى انسانى آموزش و پرورش خوزستان گفت: خوزستان از لحاظ جمعیت دانش‌آموزى سومین استان كشور است، اما از لحاظ كمبود معلم رتبه اول در كشور را دارد و این مسئله در مقاطع ابتدایى و دبیرستان بیشتر مشاهده می‌شود.
1396/07/19
«حرج چلداوى» در گفت‌وگو با همشهری افزود: علاوه بر كمبود معلم، نبود فضاى آموزشی مناسب، معضل استخدام نیروهاى انسانی مورد نیاز و پایین بودن میزان بودجه از معضلات آموزش و پرورش خوزستان است.
وی درباره راه‌حل این معضلات اظهار كرد: به دلیل محدودیت‌های قانونى و کافی نبودن سهمیه سالانه که ٤٠٠ معلم از طریق آزمون جذب مى‌شوند، امسال با پیگیرى‌های متعدد و مطرح كردن موضوع با نمایندگان و وزیر توانسته‌ایم مجوز جذب 2هزار مربى پیش‌دبستانى و حق‌التدریس را به دست بیاوریم.
چلداوی بر نیاز استان به معلم و مربیان آموزش دیده تأکید کرد و گفت: در نواحی یک، 2 و 4 اهواز و همچنین در شهرستان‌های شهرستان کارون، خرمشهر، آبادان، اروندکنار و شوشتر کمبود شدید معلم داریم که امیدواریم طی سال‌های آینده بتوانیم نیروهای باتجربه بیشتری جذب کنیم.
وی به معضل فضاهای نامناسب آموزشی هم اشاره کرد و گفت: واقعیت این است که توان آموزش و پرورش در ساخت فضاهای مورد نیاز پایین است، چراکه بیش از 98 درصد بودجه این سازمان صرف پرداخت حقوق معلمان می‌شود و بودجه چندانی برای توسعه فضاها و ساخت مدارس باقی نمی‌ماند.
معاون برنامه‌ریزى و پژوهش و نیروى انسانى آموزش و پرورش خوزستان با تأکید بر اینکه برای رفع برخی نیازها در این زمینه باید روی کمک خیران حساب کرد افزود: در برخی مناطق استان خیران مدرسه‌ساز اقدامات خوبی انجام داده‌اند و فعالانه در حال ساخت مدرسه هستند.
چلداوی گفت: فرهنگ مشارکت خیران مدرسه‌ساز در شهرهای خوزستان درمقایسه با بهبهان، دزفول و رامهرمز پایین است و لازم است موسسات خیریه و انجمن‌ها برای ارتقای سطح مشارکت خیران تلاش کنند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code