موضوعات
خوزستان

خوزستان؛ دومین تولیدکننده آبزیان در کشور

نویسنده:
مدیرکل دامپزشکی خوزستان گفت: خوزستان دومین تولید کننده آبزیان در کشور است و سالانه تولیدات خوبی در زمینه ماهیان گرمابی، سردابی و میگو دارد.
1396/07/18
به گزارش ایرنا دکتر«مصطفی کنارکوهی» در جمع خبرنگاران اظهار کرد: براساس آمار اداره کل شیلات استان، سالانه بین 55 تا 60 هزار تن ماهی گرمابی، حدود 800 تن ماهی سردابی و حدود 800 تا هزار تن میگو در خوزستان تولید می‌شود.
وی افزود: اکنون 28 مزرعه پرورش میگو، 749 مزرعه فعال گرمابی و 243 مزرعه در مجتمع‌ها و 18 مزرعه فعال سردابی در خوزستان وجود دارد.
این مسئول درباره آخرین وضعیت بیماری اتلاف ماهیان پرورشی اظهار کرد: هر سال سندرم تلفات ماهیان گرمابی در رودخانه گرگر شوشتر مشاهده می‌شد، اما امسال گزارش بیماری وجود نداشت.
مدیر کل دامپزشکی خوزستان در ادامه در خصوص بیماری تب برفکی هم گفت: امسال کانون تب برفکی در خوزستان وجود نداشت و موردی از ابتلا به آن مشاهده نشد.
کنارکوهی اضافه کرد: امسال تاکنون در گام نخست یک میلیون و 350 هزار دام سبک و 212 هزار دام سنگین واکسینه تب برفکی شدند و در گام دوم، دام‌های سنگین واکسنیه می‌شوند که تا پایان این فصل بیش از 400 هزار رأس دام سنگین واکسینه خواهند شد.
وی اظهارکرد: در گام دوم تب برفکی دام سبک، 3 میلیون و 500 هزار راس هدفگذاری شده است.

تب کریمه - کنگو
کنارکوهی در خصوص بیماری تب کریمه - کنگو هم گفت: پارسال 2 کانون بیماری در شهرستان بهبهان و شهر چوئبده آبادان گزارش شد، اما امسال موردی مشاهده نشد.
مدیر کل دامپزشکی خوزستان گفت: خوزستان بزرگ‌ترین واردکننده نهاده‌های دامی است، به صورتی که سالانه حدود 10 میلیون تن نهاده‌های دامی از بندرهای خوزستان و به صورت اختصاصی از طریق بندر امام وارد می‌شود. اداره کل دامپزشکی از اصلی‌ترین دستگاه‌هایی است که نظارت بهداشتی بر این نهاده‌ها دارد.

خوزستان؛ پنجمین تولیدکننده جوجه در کشور
مدیرکل دامپزشکی خوزستان ادامه داد: خوزستان پنجمین تولیدکننده جوجه در کشور و هفتمین تولیدکننده گوشت قرمز در کشور با حدود 5/3 میلیون راس دام سبک و 400 هزار راس دام سنگین است.
کنارکوهی افزود: در 800 واحد مرغداری فعال در خوزستان سالانه 45 میلیون قطعه جوجه‌ریزی انجام می‌گیرد که فعالیت‌های بهداشتی آنها توسط دامپزشکی رصد می‌شود.
وی اظهار کرد: اکنون 9 کشتارگاه صنعتی طیور در خوزستان و یک کشتارگاه صنعتی گوشت قرمز در اهواز فعال است.
این مسئول گفت: یک مجوز بهداشتی برای احداث کشتارگاه صنعتی در شمال اهواز صادر شده و کشتارگاه‌های خرمشهر، بهبهان، باغملک و دزفول نیز در حال ساخت هستند.

کشتارهای غیرمجاز
کنارکوهی در خصوص کشتارهای غیرمجاز در شهرها گفت: براساس دستورالعمل‌ها وظیفه داریم محل‌های تاییدشده توسط اماکن و دارای پروانه فعالیت از طریق سازمان صنعت و معدن و تجارت یا بقیه دستگاه‌ها را کنترل و نظارت کنیم. حجم پرونده‌هایی که در این خصوص در چند سال گذشته از طریق قوه قضاییه اقدام شده بیش از 500 مورد بوده است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code