موضوعات
خوزستان

خبرهای خوش از ‌میراث‌فرهنگی استان

نویسنده: مهناز بنی‌تمیم اهواز- خبرنگار
این روزها خبرهای خوشی از ‌میراث‌فرهنگی استان به گوش می‌رسد. نقشه‌برداری و مستندسازی هوایی محوطه باستانی «ارجان» بهبهان برای نخستین‌بار و با هدف آگاهی از وضعیت آثار موجود در محدود عرصه و حریم این محوطه باستانی انجام شد...
1396/07/19
این روزها خبرهای خوشی از ‌میراث‌فرهنگی استان به گوش می‌رسد. نقشه‌برداری و مستندسازی هوایی محوطه باستانی «ارجان» بهبهان برای نخستین‌بار و با هدف آگاهی از وضعیت آثار موجود در محدود عرصه و حریم این محوطه باستانی انجام شد، 18 پرونده‌ ثبتی در محدوده  عرصه و حریم محوطه‌ باستانی ارجان بازنگری شدند و یک ‌میلیارد تومان اعتبار برای ثبت و تعیین عرصه و حریم آثار تاریخی خوزستان اختصاص یافت.

نقشه‌برداری و مستند‌سازی محوطه ارجان
معاون ‌میراث‌فرهنگی اداره کل ‌میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان در این باره می‌گوید: در ادامه سلسله مطالعات در خصوص محوطه باستانی ارجان، عملیات نقشه‌برداری و مستند‌سازی این محوطه به انجام رسیده است. از جمله برنامه‌های مدنظر در این مطالعه تهیه نقشه‌های ناهمواری، تعیین موقعیت آثار، تهیه عکس هوایی یکپارچه و... بوده است.
«مرجان شوشتری» در گفت‌وگو با همشهری می‌افزاید: در حال حاضر نقشه‌برداری و مستندسازی محوطه باستانی ارجان بر مبنای نقشه تعیین عرصه و حریم محوطه در گستره‌ای به وسعت تقریبا 2500 هکتار که تمام عرصه و بخش‌هایی از حریم را دربرمی‌گرفت، به انجام رسیده است.
به گفته وی، این عملیات با هماهنگی کامل تمام ارگان‌ها و سازمان‌های ذی‌صلاح نظامی و امنیتی و به وسیله یک پهپاد در 8 پرواز یک‌ساعته محقق شد.
این مسئول می‌گوید: محوطه باستانی ارجان یکی از مهم‌ترین محوطه‌های باستانی کشور است که در مرداد سال 1386 با شماره ثبت 19288 ثبت ملی شد.

بازنگری در 18 پرونده‌ ثبتی در محوطه‌ ارجان
معاون ‌میراث‌فرهنگی اداره کل ‌میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان در ادامه از بازنگری در 18 پرونده‌ ثبتی در محدوده  عرصه و حریم محوطه‌ باستانی ارجان خبر می‌دهد و می‌گوید: در ادامه طرح مطالعاتی محوطه‌ باستانی ارجان، پرونده‌ ثبتی 18 محوطه‌ باستانی هم بازنگری و تدوین شد.
شوشتری می‌گوید: این 18 اثر بازنگری‌شده شامل تل سبز (به شماره ۹۰۷)، تل دو تلون ارجان (به شماره 19251)، تل قنواتی (۱۹۲۹۱)، تل عروسو (۱۹۲۳۸)، تل نارنجستان (۱۹۲۹۰)، تل احمدخانی (۱۹۲۳۹)، تل سیاه (۱۹۲۸۵)، تل شلمبوزار (۱۹۲۵۸)، تل گچینه (۱۹۲۶۳)، تل سفیدک (۱۹۲۶۳)، محوطه عیلامی ارجان (۱۹۲۸۸)، تل گنجی (۱۹۲۶۸)، تل ضدهوایی (۱۹۲۷۶)، محوطه‌ بکان (۱۹۲۶۱)، پل بکان (۱۹۲۶۰)، محوطه‌ بدیل (۱۹۲۸۳)، بنای روش مهر (۱۹۲۴۲) و محوطه‌ حمام ارجان (۱۴۷۰۹) هستند.
وی با بیان اینکه پرونده‌ ثبتی این آثار مربوط به دی ماه سال ۱۳۴۹ تا تیرماه سال ۱۳۸۶ بوده است اظهار می‌کند: مستندنگاری کامل این 18 اثر بر مبنای قالب به‌روزشده‌ پرونده‌های دفتر ثبت آثار ملی امری مهم و ضروری بود که در دستور کار قرار گرفت.
معاون ‌میراث‌فرهنگی خوزستان درخصوص هدف از انجام این مطالعات بیان می‌کند: تهیه‌ عکس‌ها و نقشه‌های جدید، معرفی اصولی و دقیق آثار و تعیین میزان تغییرات صورت گرفته در محدوده‌ عرصه‌ آنها طی چند سال گذشته از جمله اهداف این مطالعات است.

اعتبار مورد نظر
معاون ‌میراث‌فرهنگی اداره‎ کل ‌میراث‌فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری خوزستان در ادامه از اختصاص یک ‌میلیارد تومان اعتبار برای ثبت و تعیین عرصه و حریم آثار تاریخی خوزستان خبر می‌دهد و می‌گوید: این اعتبار قطعاً کمک بسیار بزرگی در جهت حفاظت و نگهداری آثار ارزشمند استان خوزستان خواهد بود.
وی می‌افزاید: سال گذشته در این خصوص اختصاص اعتباری نداشتیم و حتی در کشور هم سابقه‎ای مبنی بر اختصاص چنین مبلغی برای این موضوع در سطح یک استان را سراغ ندارم.
این مسئول درباره روند ثبت آثار ملی می‌گوید: اثری که به عنوان اثرملی شناخته می‎شود، پس از بررسی و با توجه به ضوابط و ارزش‎هایی که دارد، ابتدا در فهرست آثار شناسایی‌شده قرار می‎گیرد و سپس پرونده‌ ثبتی برای آن تهیه می‌شود و به ثبت می‎رسد و درنهایت به‌عنوان بنا یا محوطه‎ تاریخی یا اثرتاریخی مطرح و معرفی می‎شود.
شوشتری می‌افزاید: درخصوص آثار غیرمنقول که شامل بناها و محوطه‎های تاریخی هستند، این آثار علاوه بر ثبت، برای حفاظت، ‌تعیین حریم هم می‎شوند که تحت عنوان نقشه عرصه و حریم تهیه می‌شوند و سپس به ثبت می‎رسند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code