موضوعات
خوزستان

جای خالی خوزستانی‌ها در ترکیب دولت

نویسنده: رسول عوده‌زاده اهواز- خبرنگار
در روزهای گذشته، «عباس پاپی‌زاده» نماینده مردم شهرستان دزفول در مجلس شورای اسلامی به عنوان رئیس مجمع نمایندگان استان خوزستان در مجلس انتخاب شد...
1396/05/22
در روزهای گذشته، «عباس پاپی‌زاده» نماینده مردم شهرستان دزفول در مجلس شورای اسلامی به عنوان رئیس مجمع نمایندگان استان خوزستان در مجلس انتخاب شد. به این ترتیب پاپی‌زاده جایگزین «مجید ناصری‌نژاد» نماینده مردم شهرستان شادگان در مجلس شورای اسلامی و رئیس قبلی مجمع نمایندگان استان شد.
ناظران معتقدند می‌توان با استفاده از ظرفیت نمایندگی و ریاست مجمع استان و با همگرایی و هم افزایی نمایندگان خوزستان، خواسته‌های مردم این استان را مطالبه کرد.
 یکی از این خواسته‌ها که خوزستانی‌ها در هر دولتی بر آن پافشاری دارند، تعیین وزیر یا وزیرانی از خوزستان در کابینه دولت است که متاسفانه در دولت دوازدهم نیز از آن خبری نشد و خوزستان در کابینه دوازدهم سهمی ندارد.
به بهانه این موضوع و نیز به منظور بررسی وضعیت کنونی خوزستان، گفت‌وگویی با «عباس پاپی‌زاده» رئیس مجمع نمایندگان استان خوزستان انجام داده ایم.

عدم استفاده از مدیران خوزستانی در دولت
رئیس مجمع نمایندگان استان خوزستان در گفت‌وگو با همشهری درباره چینش کابینه و عدم استفاده از ظرفیت‌های خوزستانی در آن به ویژه در سه وزارتخانه نیرو، نفت و کشاورزی در دولت دوازدهم می‌گوید: ما هم در سطح وزرا و هم در سطح معاونان وزرا تعدادی از نخبگان و مدیران استان را که واقعا می‌توانند به ارتقای سطح توانمندی مدیریت دولت کمک کنند، پیشنهاد دادیم و جلساتی هم پیرو همین موضوع برگزار کردیم، اما متاسفانه دولت از این پیشنهادها استقبال نکرد.
«عباس پاپی‌زاده» می‌افزاید: این گلایه وجود دارد که چرا در وزارت‌خانه‌های تأثیرگذاری مثل نیرو، کشاورزی و نفت ظرفیت‌های خوزستان دیده نشده است. ما با آقای واعظی مشاور آقای روحانی جلسه‌ای داشتیم و گلایه‌های خودمان را مطرح کردیم. نمایندگان آذری زبان هم گلایه داشتند که از ظرفیت‌های آنان هم در دولت استفاده نشده است.

به نام خوزستان...
رئیس مجمع نمایندگان خوزستان در ادامه می‌گوید: خوزستان از قدیم یک مشکل اساسی داشته و دارد و در صورت عدم اصلاح باز هم ادامه خواهد یافت، آن هم اینکه چه کسی چه کاری کرده است. مردم به نمایندگان، مسئولان و استانداران مراجعه می‌کنند و در صورت عدم اعتراض مردم به مشکلات برق و گردوغبار، پیگیری مسئولان یا نمایندگان مجلس را شاهد نیستیم.
پاپی‌زاده اظهار می‌کند: مقام معظم رهبری نیز دغدغه خوزستان را دارند و از سال ۷۶ بحث طرح ۵۵۰ هزار هکتاری را ابلاغ کردند و ممنونیم که در دولت یازدهم اجرایی شده است.
نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی اضافه می‌کند: همه می‌گویند خوزستان اعتبار ۲۳ هزار میلیارد تومانی را در مصوبه هیأت وزیران برده است. در حالی که شاید اعتبار عمرانی کشور تا پایان سال به ۳۵ هزار میلیارد تومان هم نرسد. سهم فروش از نفت را از 2 درصد به 3 درصد ارتقا دادند، ولی این مساله فقط به اسم خوزستان تمام شد و از طرفی سازمان برنامه و بودجه به خاطر این مصوبه نسبت به کاهش اعتبارات تملک دارایی اقدام کرد.

منت یارانه برق بر سر خوزستان
پاپی‌زاده در ادامه با گلایه از اینکه منت یارانه برق روی سر خوزستان است. در حالی که در برخی مواقع از قیمت اصلی برق پیشی می‌گیرد، می‌گوید: در مصوبه هیأت وزیران، سهم توزیع برق ۱۵۰ میلیارد تومان است ولی تاکنون اختصاص اعتبار برای استان صفر بوده و وقتی در این فصل گرم خبری نباشد، در فصل پاییز هم نمی‌توانیم اعتباری را بگیریم.
رئیس مجمع نمایندگان خوزستان می‌گوید: دولت‌‌ همان اعتبار ۸۵ میلیارد تومان سالانه توزیع برق که از 5 هزار تومان یارانه مشترکان برق خوزستان جمع‌آوری می‌شود را به خود استان اختصاص دهد، دیگر نیازی به کمک دولت نیست.
پاپی‌زاده ادامه می‌دهد: دولت به جبران خسارت‌های ناشی از فعالیت‌های نفتی و گازی در استان خوزستان موظف شده و 3 سال است که این موضوع قانون دائمی شده ولی امور مالیاتی، اقتصاد و دارایی و محیط‌‌ زیست آن را پیگیری نمی‌کنند.

نبود سردخانه برای محصولات خوزستان
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در ادامه گفت‌وگو با خبرنگار همشهری، درباره نبود سردخانه نزدیک مراکز کشاورزی در خوزستان می‌گوید: به دلیل فراهم نبودن زیرساخت‌هایی از جمله ایجاد سردخانه نزدیک به مراکز تولید کشاورزی شاهدیم که محصولی مانند پیاز با قیمت ارزان از کشاورز خریداری و زیر آفتاب ۵۵ درجه دپو می‌شود.
پاپی‌زاده با اشاره به اینکه ما زیرساخت‌های لازم را برای تأمین به موقع محصولات و تنظیم بازار نداریم، اضافه می‌کند: من نماینده مجلس وقتی می‌خواهم به وزارت جهاد کشاورزی به عنوان متولی این موضوع انتقاد کنم، می‌بینم قانون انتزاع که سال ۹۲ مصوب شده تا وظایف را تحویل وزارت جهاد کشاورزی بدهیم، اما در عمل این قانون اواخر سال ۹۴ اجرایی شده است و این وزارتخانه چه زمانی فرصت داشته تا زیرساخت‌هایی مانند سردخانه را به وجود بیاورد.
نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی اضافه می‌کند: وقتی پیاز را از کشاورز کیلویی ۱۵۰ تا ۲۰۰ تومان می‌خرند و بعد آن را زیر آفتاب ۵۵ درجه دپو می‌کنند، بدون اینکه حتی سایه‌بانی روی آن باشد، چه توقعی می‌توان داشت جز اینکه بعد از ۲ روز این محصول بوی تعفن بگیرد که تازه باید هزینه کرد تا آن را دفع کنیم. الان هم که چند روز است پیاز کمیاب شده است. در نتیجه مصرف‌کننده ‌آسیب می‌بیند. یک ماه پیش هم که تولیدکننده نابود شد.

ساخت بی‌رویه سد‌
رئیس مجمع نمایندگان خوزستان در ادامه سخنانش، عمده مشکل خوزستان را ناشی از کانون‌های ریزگرد داخلی در استان عنوان می‌کند و می‌گوید: حقابه زیست محیطی و حقابه کشاورزان رعایت نشده، تالاب‌های این استان که محل رسوب نمک بوده، تبدیل به ریزگردهای نمکی خطرناک‌ترین نوع گردوغبار شده است. به نوعی که این ریزگرد‌ها تمام شبکه آب، حمل ونقل زمینی و هوایی و مخابرات و برق استان را با چالش جدی مواجه ساخته است.
وی می‌افزاید: در خوزستان سدهایی چون سد گتوند با هدف تولید برق احداث شده که متاسفانه موجب شوری آب و تهدید جدی برای محیط‌‌ زیست استان شده است.
پاپی‌زاده می‌گوید: باید باور داشته باشیم که ریزگرد‌ها از علائم مدیریت ضعیف منابع آبی در کشور است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code