موضوعات
خوزستان

جاده‌سازی به جان مشداخ افتاد

نویسنده: ناصر عبیات
منطقه مشداخ (میشداغ) یكی از بهترین زیستگاه‌های «غزال ریم» در خوزستان در آستانه تخریب، كوچك شدن و تكه تكه شدن است....
1395/09/22
منطقه مشداخ (میشداغ) یكی از بهترین زیستگاه‌های «غزال ریم» در خوزستان در آستانه تخریب، كوچك شدن و تكه تكه شدن است.
تا یك سال پیش جمعیت مناسبی از آهو در این منطقه می‌زیست و آمار این گونه جانوری به حدود ۳۰۰ رأس می‌رسید، ولی با گذشت یك سال به كمتر از 20 رأس و شاید هم خیلی كمتر از این رسیده است. اما انقراض تقریبی این گونه در منطقه دلیل نمی‌شود كه زیستگاه آن هم از بین برود.
آنچه بیش از هر چیز انقراض كامل این گونه كمیاب را به سقوط در پرتگاه انقراض نزدیك‌تر می‌كند، ایجاد جاده در ضلع جنوبی این منطقه است. دقیقا جاده‌ای كه در حال احداث است از وسط بهترین چراگاه های آهو در منطقه به اصطلاح حفاظت شده مشداخ (میشداغ) می‌گذرد.
این چراگاه به‌ «ام الغزلان» یا «امریبی» یعنی «پرورش دهنده آهوان» معروف است. با تكمیل این جاده، ضربه جبران ناپذیری به زیستگاه آهو در این منطقه وارد خواهد ‌شد. توسعه كشاورزی و تغییر كاربری در این منطقه لطمه‌های بزرگی به این زیستگاه زده است. حضور بی‌حد و مرز دامداران بومی و غیربومی موجب شده تا این منطقه به كلی ویژگی های طبیعی خود را از دست بدهد و تبدیل به مرتع بزرگ دامداران شود. در ماه های گذشته شاهد فراری شدن تعداد باقی مانده از آهوان به خاك عراق بوده‌ایم.
اما جرقه امید به احیای دوباره آن‌ها زمانی زده شد كه با تلاش خستگی ناپذیر یك محیط‌بان خوزستانی، آهوها دوباره به خاك میهن عزیزمان بازگشتند، ولی ادامه حیات این تعداد بستگی به سلامت زیستگاه منطقه مشداخ دارد كه متأسفانه همچنان در معرض خطر جدی تخریب و تغییر كاربری است.
یكی از عوامل انقراض گونه آهو در این این منطقه مهم تخریب و اشغال زیستگاه است. تغییر كاربری به شكل های مختلف چه با جاده سازی و چه با كاشت گونه‌های گیاهی مهاجم و غیر بومی همچون «كهور پاكستانی» باعث شده كه این منطقه به طور كامل از حال بكر بودن خارج شود و حیات وحش آن در وضعیت بحران قرار گیرد.
گونه‌های جانوری این زیستگاه مهم عبارت‌اند از آهو، گرگ، كفتار (كفتار راه‌راه و شكلی دیگر به رنگ خاكی)، گربه وحشی، گربه شنی، رودك عسلخوار، رودك معمولی، افعی شاخدار خوزستانی، كورمار خوزستانی، طلحه مار، خاردم بین‌النهرین، اسكینك شنزار، مارمولك كرمی شكل جنوبی و.... این‌ها گونه‌های مهم جانوری منطقه هستند كه متأسفانه به دلیل تخریب زیستگاه و شكار بی‌رویه در معرض خطر قرار دارند.
در حال حاضر تنها تعداد انگشت شماری از آهو در این منطقه باقی مانده است. افعی شاخدار عربی، كورمار خوزستانی و مارمولك كرمی شكل جنوبی با تخریب زیستگاه هم به تدریج نسلشان در منطقه منقرض خواهد شد.
یك نكته قابل تأمل این است كه با ایجاد این جاده، شهر مرزی بستان هم از رونق می‌افتد و اقتصاد و اشتغال در این شهر به طور قابل توجهی دچار ركود می‌شود. زیرا مسیر اصلی بازارچه مرزی چذابه تا كیلومتر‌ها منحرف خواهد شد.
ناصر عبیات
فعال محیط‌زیستارسال پیام اشتراک 
 
 Security code