موضوعات
خوزستان

توسعه خدمات بهداشتی و درمانی در خوزستان

نویسنده: رسول عوده‌زاده اهواز – خبرنگار همشهری
قائم مقام وزیر بهداشت در استان و رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپوردر نشست خبری خود به مناسبت هفته دولت گفت: با شروع به کار دولت یازدهم برای تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام حوزه این دانشگاه در خوزستان ۶۴۰ میلیارد تومان بودجه لازم بود...
1394/06/07
  قائم مقام وزیر بهداشت در استان و رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپوردر نشست خبری خود به مناسبت هفته دولت گفت: با شروع به کار دولت یازدهم برای تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام حوزه این دانشگاه در خوزستان ۶۴۰ میلیارد تومان بودجه لازم بود. در آن زمان به دلیل کمبود نقدینگی همه پروژه‌های بهداشتی و درمانی زیر ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی در سراسر کشور متوقف شدند و تکمیل طرح‌های بالای ۷۵ درصد پیشرفت در اولویت قرار گرفت.
«اسماعیل ایدنی»  ادامه داد: با وجود همه این کمبود‌ها تكمیل 3 پروژه زیر ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی در استان نیز در دستور کار قرار گرفت.
وی با بیان این كه بیمارستان کودکان ابوذر دهه ۴۰ و شبیه به هتل ساخته شده است، ادامه داد: بیمارستان جایگزین ابوذر یکی از پروژه‌هایی است که با ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی از وزارت مسکن و شهرسازی به بنیاد مستضعفان واگذار شد.
وی با بیان این كه عملیات ساخت پروژه بیمارستان سوانح و سوختگی اهواز از سوی وزارت مسکن و شهرسازی به سرعت در حال انجام است، گفت: بیمارستان دشت آزادگان از پروژه های با پیشرفت فیزیکی زیر ۵۰ درصد در برنامه های دولت قرار گرفت و پیمانکار وزارت نفت در حال اجرای اقدامات لازم در این زمینه است.
وی ادامه داد: بخش BICU بیمارستان سوانح و سوختگی اهواز نیز از پروژه های تکمیل شده است و با افتتاح این بخش برای اولین بار بخش ICU سوختگی در جنوب غرب کشور راه‌اندازی شد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: بیمارستان مادر رامهرمز نیز در گذشته بدون این‌که آماده بهره برداری باشد، افتتاح شده بود و در دولت یازدهم آماده بهره برداری است.

برنامه‌های هفته دولت
رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز درباره پروژه‌های افتتاحی در هفته دولت گفت: بیش از ۵۰ پروژه بهداشت و درمان در خوزستان آماده بهره برداری است و برای ساخت و تکمیل این پروژه‌ها بیش از ۵۷ میلیارد ریال هزینه شده است.
ایدنی افزود: این پروژه‌ها شامل بهره برداری از ۱۹خانه بهداشت در شهرستان‌های باغملک، اندیکا، هویزه، شوشتر، ایذه، دشت آزادگان و حمیدیه و 5 پروژه آزمایشگاهی از جمله آزمایشگاه مرجع آب، سم‌شناسی، فارماکوگنوزی، مرکزی ویس و مرکزی شماره 4 شهری اهواز، باوی و شوشتر است.
وی بیان کرد: مرکز دندانپزشکی ویژه بیماران مبتلا به ایدز و کلینیک دندانپزشکی درمانگاه امام جعفر صادق (ع) در اندیمشک، درمانگاه ترک اعتیاد بیمارستان سینا در کارون، 2 مرکز بهداشتی درمانی در شوشتر، بهره برداری از اورژانس بیمارستان مادر رامهرمز و اورژانس بیمارستان الهادی شوشتر و ساختمان ستاد شبکه بهداشت و درمان هویزه از دیگر پروژه‌های آماده بهره برداری است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز همچنین گفت: بهره برداری از ۱۹ پروژه شامل بخش بیمارستانی، تعمیر و تجهیز مرکز بهداشتی، درمانی در اهواز، ایذه، لالی و شوشتر نیز از دیگر پروژه‌های هفته دولت در بخش بهداشت و درمان خوزستان است.
همچنین «نادر صاکی» معاون توسعه، پژوهش و فناوری اطلاعات دانشگاه علوم پزشکی اهواز نیز در این نشست از راه‌اندازی کتابخانه دیجیتالی دانشگاه علوم پزشکی اهواز با ۹ هزار جلد کتاب  الکترونیکی خبر داد.

باروری بیش از میانگین کشوری
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اهواز گفت: به زودی شاهد راه‌اندازی سامانه بهداشت ۱۹۰ خواهیم بود و مردم می‌توانند هر موردی که سلامت و بهداشت جامعه را به خطر بیاندازد، به این سامانه اطلاع دهند.
«شکرالله سلمان‌زاده» افزود: میزان باروری کلی در سال‌های ۹۰ تا ۹۲ در 2/2 است که این رقم را در سال‌های ۹۲ تا ۹۴ به 7/2 رسانده‌ایم. در حالی که هدفگذاری کشوری در این بخش 7/1 است.

«ریزگرد‌ها» در خوزستان ماندگارند
قائم مقام وزیر بهداشت در استان و رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: علوم پزشکی اهواز به تبع برنامه‌های کلی وزارت بهداشت برنامه‌ای برای حل مشکل ریزگرد‌ها به صورت مشخص مگر در اقدامات مشترک فرابخشی ندارد.
«اسماعیل ایدنی» با بیان این كه مقابله و کنترل ریزگرد‌ها موضوعی فرابخشی است و حوزه‌های مختلفی را درگیر کرده است، گفت: پدیده گرد و غبار سلامت شهروندان را به خطر انداخته و تشخیص میزان تاثیر آن بر سلامت شهروندان و حفاظت از سلامت آن‌ها وظیفه ماست. وی افزود: مسائلی چون ندادن حقآبه تالاب‌ها و منابع آبی، عامل انسانی، خشکسالی، تغییر اقلیمی و مسائل زیست محیطی در به وجود آمدن پدیده ریزگرد‌ها دخیل هستند و ما نقشی در آن‌ها نداریم.
ایدنی با بیان این كه منابع تولیدکننده ریزگرد‌ها‌‌ در برنامه‌های فرابخشی تعریف می‌شود، اظهار كرد: ما با عوارض پدیده گرد و خاک مواجه و در این زمینه دستگاهی آسیب پذیر هستیم و بخش زیادی از منابع مالی دانشگاه در 2 سال و نیم اخیر برای مقابله با عوارض این پدیده هزینه شده است.
پیش از این وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به همشهری گفته بود: این وزارتخانه هیچ برنامه ویژه‌ای برای مبارزه با ریزگرد‌ها ندارد. «سیدحسن هاشمی» با اشاره به زمان‌بر بودن حل مشکلات ناشی از گرد و خاک افزوده بود: حل مشکل ریزدگرد‌ها سال‌ها زمان می‌برد. وزارت بهداشت فقط با افزایش خدمات درمانی، کادر پزشکی و امکانات بهداشتی سعی می‌کند تبعات ناشی از ریزگرد‌ها را به کمترین سطح ممکن برساند.
ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code