موضوعات
خوزستان

تصویب 2072 طرح هادی روستایی در استان

نویسنده:
مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری گفت: برای فراهم‌سازی زمینه توسعه و عمران نقاط روستایی، تهیه و اجرای طرح هادی برای روستاهای بالای 20 خانوار الزامی است و در استان خوزستان در 2072 روستا طرح هادی مصوب شده است.
1396/07/17
«عبدالله حسینی» در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: تهیه طرح هادی برای روستاها در حوزه وظایف ذاتی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی است. مضافا اینکه پس از تهیه طرح هادی توسط بنیاد مسکن استان به همراه مطالعات برنامه‌ریزی در کمیته تصویب طرح‌های هادی روستایی بررسی و تصویب می‌شود.
وی اضافه کرد: بعد از 10 سال طرح‌های مصوب نیازمند بازنگری هستند و براساس اعتبارات ابلاغی استان 276 طرح هادی روستایی بازنگری شده و 450 طرح نیازمند بازنگری است.
مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری با اشاره به اجرای طرح بوستان امید در روستاها عنوان کرد: تامین سرانه مورد نیاز فضای سبز در اجرای طرح مصوب هادی روستا، برنامه‌ریزی در خصوص حفظ، نگهداری و توسعه فضاهای سبز عمومی روستا، احداث و مناسب‌سازی فضاهای سبز برای استفاده گروه‌های خاص از جمله کودکان، بانوان، سالمندان و معلولین جسمی و حرکتی از اهداف احداث طرح بوستان امید است.
حسینی ادامه داد: طرح بوستان امید در کل شهرستان‌های استان به تفکیک روستا و بخش در 67 بخشداری طی تفاهم‌نامه فی مابین استاندار خوزستان و رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور به 300 روستا در 5 سال شروع و مقرر شد در سال 1396 عملیات اجرایی احداث 180 بوستان روستایی واجد شرایط انجام شود.
وی همچنین در خصوص بهسازی و آسفالت روستاهای خوزستان که از جمله مشکلات است و به عنوان مطالبه عمومی ساکنان روستاهای استان دنبال می‌شود، گفت: به منظور تکمیل اجرای عملیات بهسازی معابر روستایی در سال 1396 نیازسنجی برای همه روستاهای بالای 200 خانوار صورت پذیرفته و معابر نیازمند بهسازی به تفکیک نوع پروژه زیرسازی (اساس و زیراساس) و آسفالت و با احجام مشخص برای تخصیص اعتبار به سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها کشور معرفی شده‌اند.
مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری اظهار کرد: در سال 1395 از محل اعتبارات مالیات بر ارزش افزوده و بند «و» تبصره 6 قانون بودجه کشور پروژه‌های بهسازی معابر دهیاری‌های استان صورت گرفته است.
وی در خصوص فرهنگ‌سازی و افزایش میزان مشارکت‌پذیری روستاییان در پروژه‌های فرهنگی و اجتماعی و برنامه‌های آینده این اداره کل گفت: باید موضوع فرهنگ‌سازی در خصوص مشارکت مردم روستا برای توسعه روستایی و پایدار بودن این توسعه، مسئله فرهنگ مشارکت در جلسات شهرستانی و استانی و بازدیدهای مکرر از روستا را با مردم و دهیاران مطرح و اهمیت موضوع مشارکت را در تعیین سرنوشت پیشرفت روستا متذکر شویم.
حسینی بیان کرد: این کار درخور یاری مردم و مشارکت آنها به نسبت قبل رو به افزایش است که با برنامه‌ریزی و آموزش در پی تداوم آن هستیم. ضمناً پیگیری شکل‌گیری تشکل‌های مردم‌نهاد از دیگر برنامه‌های اجتماعی روستاهاست.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code