موضوعات
خوزستان

تجهیزات ایمنی خوزستان مطابق استانداردهای کشور نیست

نویسنده:
استاندار خوزستان با بیان اینکه در صورت وقوع بلایای طبیعی در استان خوزستان، امکانات و تجهیزات موجود در حد وسعت استان نیست گفت: امکانات لازم برای رویارویی در زمان وقوع حوادث طبیعی در استان خوزستان باید مطابق با استانداردهای کشور شود...
1396/09/11
استاندار خوزستان با بیان اینکه در صورت وقوع بلایای طبیعی در استان خوزستان، امکانات و تجهیزات موجود در حد وسعت استان نیست گفت: امکانات لازم برای رویارویی در زمان وقوع حوادث طبیعی در استان خوزستان باید مطابق با استانداردهای کشور شود.
به گزارش ایسنا «غلامرضا شریعتی» در حاشیه برگزاری مانور سراسری زلزله و ایمنی مدارس که هشتم آذر در اهواز برگزار شد اظهار کرد: امکان وقوع حوادث طبیعی همیشه وجود دارد و باید خود را در برابر چنین حوادثی ایمن کنیم. در برخی کشورها ساختمان‌هایی وجود دارند که در برابر زلزله‌های بالای 7 ریشتر مقاومت می‌کنند و ما هم باید به‌تدریج و در یک بازه زمانی مشخص برای ساخت چنین ساختمان‌هایی اقدام کنیم.
وی افزود: هدف از برگزاری مانور زلزله آموزش بیشتر دانش‌آموزان برای حفاظت از خود و دیگران در صورت وقوع زلزله است که با توجه به همکاری دستگاه‌های مختلف و آموزش دانش‌آموزان، این مانور درمرکز استان به‌خوبی برگزار شده و به هدف خود رسیده است، ولی باید این آموزش‌ها گسترش یابد.
استاندار ادامه داد: بخشی از آمادگی برای مقابله با زلزله آموزشی و انسانی است، ولی باید امکانات و تجهیزات هم مهیا شوند. همچنین باید در ساخت ساختمان‌ها اصول و نکات ایمنی رعایت شود.
شریعتی با بیان اینکه در بعضی مواقع پس از وقوع بلایای طبیعی متوجه می‌شویم که اصول ساخت ساختمان‌ها رعایت نشده است گفت: دستگاه‌های متولی در قبال عدم رعایت اصول فنی و استاندارد کوتاهی نکنند و تأکید می‌کنم همه دستگاه‌هایی که در این زمینه مسئولیت دارند نکات ایمنی را در ساخت ساختمان برای ایمنی در برابر بلایای طبیعی رعایت و از حقوق آحاد مردم دفاع کنند.
وی گفت: بسیاری از آسیب‌ها ناشی از کاهلی و کم‌کاری‌های گذشته است که باید در این زمینه به طور جدی همت کنیم.
استاندار گفت: امکانات و تجهیزات خوبی برای مقابله با زلزله خوزستان وجود دارد، ولی با توجه به ظرفیت و صنایع موجود در خوزستان این امکانات و تجهیزات در حد وسعت استان نیست که در این زمینه با شهرداری برای خرید بالابرهای بلندمرتبه، آب‌پاش‌ و ساخت 2 سالن مدیریت بحران در غرب و شرق اهواز صحبت شده و امیدواریم که این تجهیزات تا یک سال آینده تامین شوند.
شریعتی عنوان کرد: باید به‌تدریج و با برنامه‌ریزی در یک پروسه سه‌ساله امکانات لازم برای رویارویی با حوادث طبیعی مطابق با استانداردهای کشور شود.
استاندار با اشاره به تخریبی بودن 30 درصد مدارس خوزستان عنوان کرد: اگرچه وزارت آموزش و پرورش بودجه ملی دارد، ولی ما نیز به عنوان استانداری خوزستان در بازسازی مدارسی به صورت ویژه وارد شدیم و امیدواریم اداره کل نوسازی مدارس هم جدی‌تر اقدام کند تا استاندارد‌های مدارس خوزستان ارتقا یابد.

خوزستان؛ روی گسل‌ زلزله
مدیرکل مدیریت بحران خوزستان نیز در این مراسم با بیان اینکه بیش از نیمی از اقلیم خوزستان روی گسل‌های زلزله قرار دارد، بر لزوم آمادگی دستگاه‌های ذی‌ربط به منظور مقابله با بلایای طبیعی تأکید کرد.
«کیامرث حاجی‌زاده» اظهار کرد: مرتبا شاهد وقوع زمین‌لرزه‌هایی در استان هستیم. بنابراین زلزله یکی از 4 بحران اصلی خوزستان است که همین امر لزوم آمادگی همه دستگاه ذی‌‌ربط را ضروری‌تر می‌کند.
وی تأکید کرد: مقاوم‌سازی و بازسازی مدارس استان و نیز آمادگی مدارس برای مقابله با زلزله‌های احتمالی اهمیت زیادی دارد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code