موضوعات
خوزستان

بچه‌هایی که سقف کلاسشان آسمان است

نویسنده:
روستای تنباکو کار یکی از روستاهای ایذه است که دانش‌آموزان آن بدون کلاس درس و فقط با یک میز و نیمکت زیر آسمان آبی این روستای نفت‌خیز به تحصیل می‌پردازند.
1396/07/19
به گزارش تسنیم، 19 روز از سال تحصیلی جدید می‌گذرد، اما همچنان دانش‌آموزانی در برخی از روستاهای خوزستان هستند که هنوز کلاس درسی برای ادامه تحصیلشان ندارند.با نگاهی به برخی از روستاهای شهرستان ایذه به دانش‌آموزانی می‌رسیم که سقف کلاس درس آنها آسمان است.
در ماه‌های اخیر استاندار خوزستان و مدیرکل آموزش و پرورش از ریشه‌کن کردن مدارس کانکسی و خشت و گلی در استان خبر دادند، در صورتی که  دانش‌آموزان برخی از روستاهای ایذه آرزوی تحصیل در کانکس را دارند.
البته ناگفته نماند که روستای تنباکوکار1 تنها 4 دانش‌آموز دارد، اما باز تعداد کم دانش‌آموزان دلیل بر این نمی‌شود که آنها بدون کلاس درس بمانند.

برای دانش‌آموزان کانکس می‌فرستیم
«محمد مرادی» مسئول نوسازی مدارس شهرستان ایذه در گفت‌وگو با تسنیم درباره وضعیت روستای تنباکو کار گفت: روستای تنباکو کار1 تنها 4 دانش‌آموز دارد که در حال تحصیل هستند و امسال هم آموزش و پرورش مجوز داده که در این روستا کلاس درس دایر شود، چون در سال‌های گذشته به دلیل تعداد کم دانش‌آموزان در این روستا مدرسه‌ای وجود نداشت.                                 
وی افزود: روستای تنباکوکار 2 در حال حاضر 8 دانش‌آموز دارد و در واقع کلنگ احداث یک مدرسه یک‌کلاسه در آنجا به زمین زده شده و مقرر شده که آموزش و پرورش شهرستان ایذه یک خانه به عنوان مدرسه برای تحصیل آن دانش‌آموزان فعلا اجاره کند و کانکسی که در روستای تنباکو کار 2 وجود دارد، به روستای تنباکوکار یک فرستاده شود تا دانش‌آموزان بدون کلاس نمانند.
مسئول نوسازی مدارس شهرستان ایذه در پاسخ به اینکه چه زمانی این کانکس برای این دانش‌آموزان فرستاده می‌شود عنوان کرد: این کانکس تا آخر هفته جاری به روستای تنباکوکار 1 فرستاده می‌شود.

بچه‌ها کلاس درس می‌خواهند
یکی از اهالی روستا هم گفت: در روستای تنباکو کار1، 4 دانش‌آموز در مقطع ابتدایی در حال تحصیل هستند که 2 نفر از آنها دختر و 2 نفر پسر هستند.
«محمدی» گفت: 2 دانش‌آموز دیگر هم داریم که دختر هستند و در مقطع راهنمایی تحصیل می‌کنند و باید چند کیلومتر راه را به سبب نبود مدرسه در روستا طی کنند تا به مدرسه بروند.
او ادامه داد: سال آینده 4 دانش‌آموز به دوره ابتدایی وارد می‌شوند که با این 4 نفر تعدادشان به 8 نفر می‌رسد و آموزش و پرورش باید برای ایجاد مدرسه در این روستا فکری کند.
این مرد روستایی گفت: آموزش و پرورش شهرستان ایذه وعده داده بود که وضعیت کلاس درس را مشخص می‌کند، اما تا الان انجام نشده و مشخص نیست که چه زمانی انجام شود.
***
برخی از روستاهای شهر دهدز از قبیل بنه ارون، بردزرد، لارم و پاموله نیز فاقد کلاس درس مناسب هستند که در سال گذشته تعدادی کانکس برای این روستاها فرستاده شد، اما پس از گذشته یک سال همچنان این کانکس‌ها در شهر دهدز در حال خاک خوردن هستند و دانش‌آموزان توقع کلاس درس واقعی ندارند و چشم‌انتظار همین کانکس‌ها هستند که هنوز درشان
 بسته است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code