موضوعات
خوزستان

به یاد شیخ ابراهیم دیراوی، روحانی شاعر

نویسنده:
حجت‌الاسلام شیخ «ابراهیم دیراوی»، از روحانیان شاعر برجسته استان و مبدع سبک شعر الگلاید، که تاکنون دیوان‌های شعر بسیاری از جمله دیوان الدیراوی، درب الشمس، گرگیعان، ارث الیتیم، الغریب و دیوان علی ضفاف کارون را تالیف کرده، دار فانی را وداع گفت...
1395/02/26
حجت‌الاسلام شیخ «ابراهیم دیراوی»، از روحانیان شاعر برجسته استان و مبدع سبک شعر الگلاید، که تاکنون دیوان‌های شعر بسیاری از جمله دیوان الدیراوی، درب الشمس، گرگیعان، ارث الیتیم، الغریب و دیوان علی ضفاف کارون را تالیف کرده، دار فانی را وداع گفت. به گزارش همشهری، این شاعر ملقب به «شیخ الشعرا»ی خوزستان به دلیل کهولت سن در ۸۰ سالگی پنجشنبه در شهر مقدس قم دعوت حق را لبیک گفت و جمعه تشییع و به خاک سپرده شد. از سوی دیگر فرزندان شیخ الشعرا از موافقت خود برای دفن پیکر ایشان در زادگاه خویش خبر دادند. بنا بود ایشان در شهر مقدس قم به خاک سپرده شود که با مخالفت فعالان فرهنگی و درخواست از خانواده ایشان برای دفن در جزیره مینو (صلبوخ) در خرمشهر همراه بود که این امر محقق شد.
آیت‌الله «سیدعبدالصاحب موسوی»، نماینده ادوار مجلس، نماینده اسبق ولی‌فقیه در لبنان و مؤسس دفتر اهل‌بیت(ع) در عراق و سوریه در این مراسم گفت: ادبیات عرب با ارتحال شیخ دیراوی یک رکن مهمی را از دست داد. ایشان میراث مردم خوزستان را با شعر و ادبیات پاسداری و جاودانه کردند.
 «نعیم حمیدی»، یکی از فعالان فرهنگی، طی سخنان کوتاهی در مراسم تشییع ضمن پاسداشت یاد و خاطره این شاعر نامدار عرب خوزستان گفت: شیخ ابراهیم دیراوی، شاعر بزرگ و نامدار مردمی است که در قالب قصائد زیبا و نغز خود پاسدار میراث معنوی و ادب عربی بود و شهرت او مرزهای جغرافیایی را در نوردید و فرا‌تر از جمهوری اسلامی رفت. وی با انتقاد از بی‌تفاوتی مسئولان استان به ویژه ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و میراث فرهنگی در قبال آثار زنده‌یاد علامه شیخ ابراهیم دیراوی گفت: متأسفانه با گذشت دو روز از رحلت شیخ الشعرای عرب خوزستان مسئولان و مدیران استان حتی از انتشار پیام تسلیت نیز دریغ کرده‌اند و راه بی‌تفاوتی را در پیش گرفته‌اند. ‌ای کاش معاونت فرهنگی منطقه آزاد اروند که سالانه میلیارد‌ها تومان صرف برنامه فرهنگی و هنری در تهران می‌کند و به ترویج آثار هنرمندان غیربومی می‌پردازد بخش ناچیزی از اعتبارات فرهنگی خود را صرف نشر آثار ادبی علامه دیراوی می‌کرد. چرا هیچکدام از مدیران استان به خود زحمت حضور در مراسم تشییع و تدفین این شاعر بزرگ و نامدار را ندادند.
مدیر روابط عمومی منطقه آزاد اروند نیز به همشهری گفت: قطعاً شیخ ابراهیم دیراوی از مفاخر ادبی استان و کشور است و از دوستان قدیمی اینجانب بود و منطقه آزاد خود را مکلف می‌داند آثار او را چاپ کند و از مقام شامخ وی تجلیل به عمل آورد. «ابراهیم عچرش» همچنین اعلام کرد که منطقه آزاد ایجاد یادمان و هم برگزاری مراسم بزرگداشت در خرمشهر را تقبل کرد.
دیراوی دو سال پیش، در همایش تکریم خود به بی‌لطفی و بی‌مهری‌های صورت‌گرفته به شعر فصیح در استان اشاره کرده و گفته بود: «آن طور که می‌خواستم جواب خدمات و فعالیت‌های ادبی خود را در خوزستان ندیدم و بسیاری از اشعار و دیوان‌هایم بی‌ثمر ماند. ۶۰ سال از عمرم را وقف خدمت به شعر و ادب عربی کردم و اشعار بسیاری را در موضوعات مذهبی و اجتماعی فراوانی سرودم.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code