موضوعات
خوزستان

برنامه پنج‌ساله توسعه شهرداری اهواز روی میز شورای‌شهر

نویسنده:
برنامه پنج‌ساله توسعه شهرداری اهواز در سیزدهمین جلسه علنی شورای شهر مورد بررسی قرار گرفت.
1396/09/05
به گزارش ایسنا، در ابتدای این جلسه «محمدجعفر فلسفی» رئیس شورای اسلامی شهر اهواز اظهار کرد: برنامه پنج‌ساله توسعه شهرداری شهر اهواز نقشه راه شورای شهر است و باید با تأمل و دقت مورد بررسی قرار گیرد.
وی با بیان اینكه بررسی و اجرای این برنامه با شروع به كار شورای پنجم همراه شده است اظهار كرد: با توجه به فشردگی برنامه‌های شورا در 3 ماه اخیر، تمایل داشتیم مدت زمان بیشتری را برای بررسی این برنامه اختصاص دهیم، اما با توجه به نیاز موجود، این برنامه باید هرچه سریع‌تر مورد بررسی قرار گیرد.
فلسفی با اشاره به بخشی از این برنامه بیان كرد: پیروی از دستورالعمل‌های زیست‌محیطی و پیوست‌های فرهنگی توام هستند، اما در این برنامه در تمام بخش‌ها بُعد زیست‌محیطی قید شود و پیوست‌های فرهنگی دیده نمی‌شود.
رئیس شورای شهر اهواز افزود: مناطق کم‌برخوردار از دغدغه‌های جدی در اهواز هستند. از این رو امیدواریم طبق این برنامه توزیع عادلانه امكانات، کمکی به این مناطق بکند.

معضل اصلی شهر اهواز
فلسفی یكی از معضلات اصلی در شهر اهواز را ترمیم آسفالت برشمرد و گفت: شهرداری رویکردی به نام کیفی‌سازی در ترمیم ندارد. در خصوص آسفالت، مدتی پس از پایان كار نیاز به ترمیم وجود دارد كه این کار هزینه‌های بسیار سنگینی به دنبال دارد و آسیب‌های جدی به پروژه‌ها وارد می‌سازد.
وی با بیان اینكه در این برنامه تأكید زیادی بر استانداردسازی شده گفت: توجه به استانداردها خوب است، اما نباید از کیفیت غافل شد.
رئیس شورای شهر اهواز اظهار كرد: در فرصت یك‌ماهه موجود برای تصویب این طرح از پیشنهادهای فعالان اجتماعی، دانشگاهیان، حوزه و سازمان‌های مردم‌نهاد برای اجرای هرچه بهتر این برنامه استقبال خواهیم كرد.

تعریف 54 طرح و پروژه
در ادامه جلسه «مهدی قمیشی» مدیر كمیته بررسی توسعه پنج‌ساله فنی و عمرانی شهرداری اهواز با بیان اینكه این برنامه در سال‌های 1397 تا سال 1401 اجرا خواهد شد گفت: اعضای كمیته بررسی توسعه پنج‌ساله فنی و عمرانی شهرداری كار خود را در
8 منطقه شهرداری اهواز آغاز کرده‌اند.
وی گفت: در این كمیته 54 طرح و پروژه برای ستاد شهرداری اهواز تعریف شده است و 192 پروژه و طرح نیز برای مناطق مورد برنامه ریزی قرار گرفت. همچنین 77 شاخص برای ستاد و 216 شاخص هم برای شهرداری‌های مناطق استخراج شده است. قمیشی افزود: این پروژه‌ها كه طی دو جلسه در صحن علنی شورا ارائه خواهند شد، در چارچوب وظایف شهرداری هستند. بودجه‌های شهر اهواز قطعا فرابخشی هستند، چون این شهر هم با مسائل ملی مرتبط است و هم دستگاه‌هایی كه در آن فعالیت دارند موظف هستند هزینه‌های فعالیت خود را در آن پرداخت كنند، اما پروژه‌های تعریف شده در برنامه توسعه پنج‌ساله فنی و عمرانی شهرداری در قالب بودجه‌های شهرداری هستند.
مدیر كمیته بررسی توسعه پنج‌ساله فنی و عمرانی شهرداری اهواز ادامه داد: پروژه‌های ملی در شهر اهواز نیز مورد توجه كمیته بررسی توسعه پنج‌ساله فنی و عمرانی شهرداری اهواز قرار گرفته است. ازجمله مسئله كارون و استفاده از چشم‌انداز و توانایی‌های آن كه بدون تردید تنها با بودجه‌های شهرداری نمی‌توان آن را محقق كرد.
وی گفت: امیدواریم بتوانیم این طرح‌ها را با كمك دولت، مسئولان استانی و صنایع به مرحله اجرا برسانیم تا شاهد ایجاد تحول در اهواز باشیم.

برنامه پنج‌ساله قابل اصلاح است
معاون برنامه‌ریزی و توسعه شهرداری اهواز نیز در این جلسه گفت: برنامه استراتژیك پنج‌ساله شهرداری اهواز همیشه قابل اصلاح است، چون بدون تردید تا پنج سال آینده با تغییرات محیطی همراه خواهیم بود.
«ابراهیم نوشادی» افزود: پس از تصویب برنامه در شورای شهر، قراردادی با دانشگاه شهید چمران اهواز برای ارزیابی سالانه و بازنگری برنامه به امضا خواهد رسید تا در صورت بروز مشكل در اجرا و نیاز به ایجاد تغییر در آن با توجه به تغییرات محیطی، این برنامه مورد ارزیابی قرار گیرد و مشكلات رفع شوند.
وی اظهار كرد: در نظر داریم دستگاهی بیرون از مجموعه شهرداری بر اجرای برنامه نظارت داشته باشد تا موضوعات داخلی شهرداری، خللی در اجرای آن ایجاد نكند. از این رو دانشگاه شهید چمران اهواز به عنوان دانشگاه مادر برای این كار در نظر گرفته شده است تا گزارش‌های لازم از سوی این دانشگاه به شهرداری و شورای شهر ارائه شود.

اهواز؛ محروم از سالن مدیریت بحران
«مهران باباپور» عضو شورای شهر اهواز نیز در این جلسه گفت: برخوردار نبودن پروژه‌های شهرداری از شناسنامه یکی از مشکلاتی است که باید حتما چاره‌ای برای آن اندیشیده شود. این اقدام باعث می‌شود ناظر، بهره‌بردار و مردم از روند اجرای پروژه مطلع باشند.
وی افزود: گاهی پیش می‌آید که یک پروژه به خاطر نداشتن شناسنامه ملی به فراموشی سپرده می‌شود یا از بین می‌رود. پس می‌طلبد که گزارش‌های کارفرما و پیمانکار در شناسنامه پروژه قید و اطلاع‌رسانی شود.
این عضو شورای شهر اهواز در ادامه با بیان اینکه بیشتر نقاط کشور روی گسل زلزله قرار دارند و شهر اهواز هم از این بلای طبیعی در امان نیست اظهار کرد: اگر زمین‌لرزه‌ای در اهواز رخ دهد، مکانی برای استقرار آسیب‌دیدگان نداریم و درواقع هیچ سالن مدیریت بحرانی در مرکز خوزستان تعبیه نشده است.
باباپور افزود: چندی پیش شاهد ریزش کوه در یکی از مناطق اهواز بودیم، به طوری که این حادثه باعث شد صدمات جانی و مالی زیادی به ساکنین وارد شود، ولی به دلیل نبود سالن مدیریت بحران، ما در مواجهه با این بحران کاسه چه کنم دست گرفتیم.
وی با تأکید بر ضرورت احداث مکانی برای استقرار آسیب‌دیدگان حوادث گفت: شهرداری اهواز باید با مدیریت شهری به مدیریت بحران کمک کند و این سالن را از محل اعتبارات ملی احداث کند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code