موضوعات
خوزستان

اندیمشک؛ قطب تولید چغندرقند کشور

نویسنده:
رئیس جهاد کشاورزی اندیمشک با اشاره به لزوم اجرای طرح‌های صنایع تبدیلی در کشور گفت: اندیمشک یکی از مهم‌ترین قطب‌های تولید چغندر قند و حبوبات در استان خوزستان است و کشت و تولید چغندر قند در این شهرستان در مقایسه با پارسال ۸۰ درصد افزایش یافته است...
1396/08/30
رئیس جهاد کشاورزی اندیمشک با اشاره به لزوم اجرای طرح‌های صنایع تبدیلی در کشور گفت: اندیمشک یکی از مهم‌ترین قطب‌های تولید چغندر قند و حبوبات در استان خوزستان است و کشت و تولید چغندر قند در این شهرستان در مقایسه با پارسال ۸۰ درصد افزایش یافته است.
«سیدهدایت‌الله موسوی» در گفت‌وگو با تسنیم اظهار کرد: شهرستان اندیمشک یکی از قطب‌های مهم تولید چغندر قند کشور است.
وی افزود: باید بیش از گذشته از ظرفیت شهرستان اندیمشک در زمینه تولید چغندر استفاده و زمینه را برای افزایش توان اقتصادی کشور و کارآفرینی در شهرستان فراهم کرد.
موسوی با اشاره به اینکه امسال توجه ویژه‌ای به افزایش تولیدات کشاورزی اندیمشک شده و طرح‌های مختلفی در این زمینه به اجرا رسیده است بیان کرد: یکی از این طرح‌ها توسعه کشت چغندر در شهرستان اندیمشک بوده و با اجرای این طرح‌ها 1700 هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان اندیمشک به کشت چغندر اختصاص یافته است.

ایجاد صنایع تبدیلی
رئیس جهاد کشاورزی اندیمشک با اشاره به اینکه در طول سال‌های اخیر به دلیل عدم فعالیت کارخانه‌های تبدیلی محصول چغندر تولید شده در شهرستان به استان‌های دیگر صادر و تبدیل شده است بیان کرد: افزایش تولید چغندر و تبدیل آن نیازمند حمایت مسئولان و جذب سرمایه‌گذاران بخش دولتی و خصوصی است.
وی با بیان اینکه کشت چغندر قند در اندیمشک زمینه را برای اصلاح و بهبود خاک، کنترل آفات بیماری‌ها و علف‌های هرز فراهم می‌کند گفت: تکمیل چرخه تناوب زراعی، افزایش درآمدی بیش از صددرصد نسبت به کشت‌های رایج را برای زارعین از جمله دیگر آثار مثبت کشت و تولید چغندر قند در شهرستان اندیمشک به دلیل تولید انواع محصولات کشاورزی است.
رئیس جهاد کشاورزی اندیمشک با اشاره به اینکه چغندر تولیدشده در شهرستان اندیمشک امکان صادرات به کشورهای مختلف جهان را دارد ادامه داد: در صورت توجه به توسعه تولید و ایجاد صنایع تبدیلی در شهرستان اندیمشک عرصه برای شکوفایی بخش تولید محصولات کشاورزی استان بیش از گذشته با تکیه بر چغندر قند فراهم می‌شود.

تولید حبوبات
رئیس جهاد کشاورزی اندیمشک در زمینه تولید حبوبات در این شهرستان هم اظهار کرد: اندیمشک یکی از مهم‌ترین تولید‌کنندگان حبوبات در استان خوزستان است و سهم عمده‌ای در تأمین نیازهای شهروندان دارد.
موسوی با بیان اینکه میانگین تولید حبوبات در اندیمشک 1/5 تن در هر هکتار است افزود: امسال 750 تن انواع حبوبات در شهرستان اندیمشک تولید و روانه بازار مصرف شده است که این میزان کشت نسبت به سال گذشته 8 هکتار رشد داشته است.
این مسئول اضافه کرد: با اختصاص 3 هکتار از اراضی کشاورزی اندیمشک به کشت لوبیا سبز حدود 5 تن از این محصول در شهرستان تولید و روانه بازار مصرف شده است.
رئیس جهاد کشاورزی اندیمشک با بیان اینکه انواع لوبیا و ماش مهم‌ترین محصولات تولیدشده شهرستان در زمینه حبوبات هستند عنوان کرد: امسال 468 هکتار از اراضی کشاورزی اندیمشک به کشت انواع حبوبات اختصاص یافته که از این میزان سطح  زیر کشت 410 هکتار متعلق به ماش و 600 تن در شهرستان تولید شده است.
وی با بیان اینکه 45 هکتار از اراضی کشاورزی اندیمشک به کشت لوبیا اختصاص یافته و 90 تن از این محصول در شهرستان تولید شده است گفت: شهرستان اندیمشک در زمینه تولید انواع محصولات کشاورزی دارای ظرفیت خاص و منحصربه‌فردی است.

حمایت از کارآفرینی
رئیس جهاد کشاورزی اندیمشک در بخش دیگری از صحبتش با بیان اینکه برای حمایت از کارآفرینی و شکوفایی اقتصادی شهرستان، طرح‌های گسترده‌ای در زمینه توسعه خدمات صنایع تبدیلی در شهرستان و با همکاری فرمانداری و نماینده مردم اندیمشک در مجلس شورای اسلامی آغاز شده است عنوان کرد: پیش‌بینی می‌شود با اجرای این طرح‌ها بیش از 140 فرصت شغلی در شهرستان ایجاد شود.
موسوی با اشاره به اینکه با اجرای این طرح‌ها بیش از 10 واحد تولیدی در شهرستان ایجاد می‌شود و به بهره‌برداری می‌رسد گفت: برای اجرای این طرح‌ها، بیش از960 میلیارد ریال اعتبار تعیین و اختصاص یافته است و با بهره‌برداری از آنها گامی بلند در مسیر توسعه خدمات این حوزه برداشته می‌شود.

   رئیس جهاد کشاورزی اندیمشک: 1700 هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان به کشت چغندر اختصاص دارد
 
 چغندر تولیدشده در شهرستان اندیمشک، امکان صادرات به کشورهای مختلف جهان را دارد
 
 در صورت ایجاد صنایع تبدیلی در شهرستان اندیمشک، زمینه برای شکوفایی بیشتر کشاورزی خوزستان فراهم خواهد ‌شد
ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code