موضوعات
خوزستان

انتقاد ائمه‌جمعه خوزستان از استخدام غیربومی‌ها در شرکت نفت

نویسنده:
خطیب نماز جمعه اهواز گفت: تصمیم غیراصولی صنعت نفت در خصوص جذب نیروهای غیربومی در میدان‌های نفتی خوزستان، این استان را با بحران جدی روبه‌رو کرده و زمینه را برای سوءاستفاده دشمنان از جوانان فراهم می‌کند...
1396/09/12
خطیب نماز جمعه اهواز گفت: تصمیم غیراصولی صنعت نفت در خصوص جذب نیروهای غیربومی در میدان‌های نفتی خوزستان، این استان را با بحران جدی روبه‌رو کرده و زمینه را برای سوءاستفاده دشمنان از جوانان فراهم می‌کند.
به گزارش ایرنا، آیت‌الله «سید محمدعلی موسوی جزایری» در خطبه‌های نماز جمعه اهواز با تأکید بر لغو مصوبه جذب 2500 نیروی غیربومی در میدان‌های نفتی خوزستان توسط کارگزاری صنعت نفت اظهار کرد: اجرای این مصوبه مانند یک بیماری برای هر کشور و هر نظامی یک خطر بزرگ محسوب می‌شود.
وی افزود: بی‌مهری مسئولان صنعت نفت به جذب نیروهای بومی استان‌ها برای هیچ‌یک از مسئولان خوزستان و ائمه جمعه قابل قبول نیست، چراکه این میدان‌های نفتی در این استان قرار دارند و براساس قانون اولویت با نیروهای بومی است.
خطیب نماز جمعه اهواز ادامه داد: نیروهای بومی مناطق هویزه، جفیر و سوسنگرد باید بیشترین سهم را از این استخدام داشته باشند، چون تخصص لازم را دارند و اگر هم در این خصوص نیازمند کسب تخصص بیشتر هستند، می‌توان با برگزاری دوره‌های آموزشی کوتاه‌مدت آن را تقویت کرد.
وی تأکید کرد: تمامی علما و ائمه جمعه خوزستان نامه‌ای مبنی بر بی‌مهری صنعت نفت برای رئیس جمهوری آماده کرده‌اند تا اعتراض خود را در مورد این مسئله مهم مطرح کنند.
آیت‌الله موسوی جزایری گفت: مسئولان باید گوش‌های خود را باز کنند و بدون ملاحظه عواقب کار، دست به استخدام غیربومی‌ها نزنند، چراکه نادیده گرفتن حقوق نیروهای بومی دشمن را از این موضوع خرسند می‌کند. دشمنان هر روز به دنبال بهانه‌ای برای ایجاد تفرقه در خوزستان هستند و نباید این بهانه را به دست دشمنان بدهیم.
امام جمعه اهواز با بیان اینکه در خصوص جذب نیروهای بومی در میدان‌های نفتی خوزستان هیچ توجیهی از هیچ مسئولی پذیرفته نیست گفت: اگر مسئولان می‌توانند با عدالت رفتار کنند، بر سر کار بمانند و اگر نمی‌توانند، جایی برای آنها نیست.

اجحاف در حق جوانان خوزستانی
امام جمعه شادگان نیز در خطبه‌های نماز جمعه با انتقاد از نحوه فراخوان استخدام 2500 نفر در شرکت نفت اظهار کرد: شرایط سخت و اشتباه در استخدام نیروهای بومی باعث شده تا جوانان تحصیل‌کرده خوزستان گزینش نشوند.
حجت‌الاسلام «سید مجید شرفی» گفت: جذب نیروهای غیربومی در وزارت نفت نوعی اجحاف و بی‌عدالتی در حق جوانان غیور خوزستان است.

ظلم آشکار نفت در حق جوانان خوزستان
امام جمعه بندرماهشهر نیز گفت: شرایط استخدامی اخیر وزارت نفت ظلم آشکاری در حق جوانان خوزستان است. بنابراین ضرورت دارد که مسئولان در اسرع وقت در شرایط آن تجدید نظر کنند و در این میان نگاه ویژه‌ای به جوانان خوزستانی داشته باشند.
حجت‌الاسلام «عبدالحسین غبیشاوی» در خطبه‌های نماز جمعه بندر ماهشهر افزود: مسئولان وزارت نفت به گونه‌ای شرایط جذب 2500 نفر را در این وزارت فراهم کرده‌اند که سهم جوانان خوزستانی در آن نزدیک به صفر است، در حالی که محل فعالیت نیروهای جذب‌شده باید خوزستان باشد.
وی به نامه اخیر ائمه جمعه خوزستان به رئیس جمهوری در این زمینه اشاره کرد و گفت: متن این نامه خطاب به رئیس جمهوری و وزیر نفت حاکی از آن است که شرایط استخدامی اخیر وزارت نفت ظلم آشکاری در حق جوانان خوزستان است. البته این اتفاق تازه‌ای در وزارت نفت نیست. در صنایع پتروشیمی ماهشهر هم درصد بالایی از نیروهای شاغل غیربومی هستند.
حجت‌الاسلام غبیشاوی اظهار کرد: آمار بیکاری در خوزستان بسیار بالا است و این بیکاری خطر آسیب‌های اجتماعی فراوانی را به دنبال دارد و نمی‌توان در قبال آن بی‌تفاوت بود، چون هر خللی در این استان امور کل کشور را مختل می‌کند.
وی ادامه داد: نباید با نادیده گرفتن حقوق مردم خوزستان به آنها ظلم کرد و فرصتی برای دشمنان نظام مهیا کرد. شرایط پرخطری است و مسئولان باید به حفظ امنیت و آرامش در خوزستان نگاه ویژه‌ای داشت.
خطیب جمعه بندر ماهشهر گفت: با وجود ماده 47 برنامه ششم توسعه کشور، استخدام نیروهای بومی در وزارت نفت در اولویت است، اما شاهد رعایت نشدن این ماده هستیم و مسئولان باید تلاش کنند در شرایط اخیر استخدامی وزارت نفت تجدید نظر کنند.

نبود نظارت صحیح بازرسی
امام جمعه خرمشهر نیز گفت: بیشتر ضعف‌ها و معضلاتی که در دستگاه‌های دولتی کشور مشاهده می‌شود ناشی از نبود نظارت صحیح دستگاه بازرسی کشور است.
حجت‌الاسلام «سید عبدالنبی موسوی‌فر» در آیین عبادی- سیاسی نماز جمعه خرمشهر اظهارکرد: اگر یک مرکز دولتی بداند که سازمان بازرسی کشور تمام عملکرد آن را زیر نظر دارد، جرئت تخلف نخواهد داشت، گرچه برخی تلاش می‌کنند قانون را دور بزنند.
وی با بیان اینکه برخی از مسئولان کشوری به وظیفه خود به‌درستی عمل نمی‌کنند گفت: برخی مشکلات در مرحله فرایند مجلس و نماینده‌های مجلس است که برخی از آنان به وظیفه خود عمل نمی‌کنند.
امام جمعه خرمشهر عمده‌ترین آسیب‌ اجتماعی را بیکاری دانست و اظهار کرد: یکی از آسیب‌های جدی اجتماعی بیکاری جوانان است که در سایه این بیکاری، تعدادی به زندان‌ها می‌روند و تعدادی از خانواده‌ها از هم پاشیده می‌شوند.
حجت‌الاسلام موسوی‌فر افزود: نرخ بیکاری در بیشتر شهرستان‌های استان زرخیر خوزستان بالای 40 درصد برآورد شده و این در حالی است که عمده منابع نفتی و غیرنفتی کشور در این استان وجود دارد.

شرایط برای استخدام جوانان خوزستان فراهم شود
حجت‌الاسلام «محمد میری» امام جمعه موقت اندیمشک نیز در خطبه‌های نماز جمعه با انتقاد از شرایط استخدام شرکت نفت گفت: از این استخدام چیزی عاید جوانان خوزستانی نمی‌شود. بنابراین باید طوری برنامه‌ریزی شود که شرایط برای استخدام جوانان خوزستان هم فراهم شود.

نبود اولویت استخدام برای خوزستانی‌ها
امام جمعه ایذه نیز با اشاره به آزمون استخدامی وزارت نفت گفت: در این آزمون هیچ توجهی به استان خوزستان به عنوان منطقه‌ای که بخش عظیمی از نفت، گاز و انرژی را در خود دارد نشده است و این استان هیچ اولویتی در این آزمون ندارد.
حجت‌الاسلام «سید کمال موسوی» افزود: این‌ گونه اقدامات از سوی وزارت نفت درست نیست و انصاف نیست که حق خوزستانی‌ها در این آزمون دیده نشود و این استان با داشتن منابع عظیم نفتی دانشجویان و فارغ‌التحصیلان آن همچنان از شغل در این زمینه بی‌بهره باشند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code