موضوعات
خوزستان

آغاز مهار فوران چاه ۱۴۷ رگ‌ سفید از عمق

نویسنده:
معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت: با ایجاد زیرساخت‌های لازم و برپایی دکل حفاری ۹۳، گام اصلی برای انجام عملیات تخصصی مهار فوران چاه ۱۴۷ رگ سفید از عمق آغاز شد...
1396/09/04
معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت: با ایجاد زیرساخت‌های لازم و برپایی دکل حفاری ۹۳، گام اصلی برای انجام عملیات تخصصی مهار فوران چاه ۱۴۷ رگ سفید از عمق آغاز شد.
 به گزارش مهر «محسن پاک‌نژاد» که برای نظارت مستقیم بر عملیات مهار و کنترل فوران چاه ۱۴۷ در موقعیت میدان نفتی رگ ‌سفید به سر می‌برد گفت: در نتیجه همت و هماهنگی میان متخصصان، کارشناسان و تیم‌های عملیاتی و پشتیبانی شرکت‌های ملی مناطق نفت‌خیز جنوب و ملی حفاری، تمامی اقدامات براساس برنامه تدوین‌شده ادامه دارد.
وی گفت: با نصب و برپایی این دکل و گردش مته حفاری، در عمل وارد فاز اجرایی روش بستن چاه از عمق (B۰TTOM KILL) شده‌ایم که براساس برنامه‌ریزی مهندسی حفاری در عمق حدود 2400 متری چاه در حال فوران مسدود و تحت کنترل قرار می‌گیرد.
پاک‌نژاد افزود: این در حالی است که برای مهار و کشتن چاه از عمق، حفر 2 حلقه چاه انحرافی پیش‌بینی شده و به همین منظور دستگاه حفاری ۹۴ فتح نیز روی لوکیشن A برپا شده و این دکل حفر چاه دوم را از زاویه دیگر برای کنترل فوران به‌زودی آغار می‌کند.
معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در امور تولید با بیان اینکه تمام کارهای اجرایی کنترل فوران چاه بر محور برنامه‌ریزی‌های تخصصی و مهندسی است اظهار کرد: گروه‌های مهندسی از هر دو شرکت در خصوص نحوه برپایی دکل، روش حفاری، وزن سیال، زوایای حفاری جهت‌دار و رفتار مخزن در جلسات متعدد جوانب کار را مورد ارزیابی‌های کارشناسی دقیق قرار داده‌اند تا در کمترین زمان ممکن این عملیات به نتیجه مطلوب برسد.
پاک‌نژاد افزود: این عملیات با حساسیت و دقت عمل بالا و با رعایت کامل نکات ایمنی انجام می‌شود، چون حجم و حرارت آتش ناشی از فوران نفت و گاز بسیار بالاست و براساس بررسی‌های انجام‌شده دما در محور آتش به بیش از ۸۰۰ درجه سانتی‌گراد می‌رسد.
معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در امور تولید با اشاره به اینکه با پاک‌سازی اطراف دهانه چاه عملیات مهار، کنترل و ایمن‌سازی آن وارد گام اجرایی می‌شود اضافه کرد: هرچند تسریع در انجام موفق عملیات مهار چاه بسیار حائز اهمیت است، اما مهم‌تر از آن تحقق این امر بدون بروز کوچک‌ترین حادثه و آسیب رسیدن به نیروی انسانی است. بنابراین، دقت در کار همسو با سرعت-عمل مورد تأکید است.
وی به پیچیدگی عملیات مهار و سختی کار در درون آتش توسط مهارگران صنعت نفت اشاره کرد و گفت: فشار بیش از حد نفت و گاز، دمای بالای آتش، ذوب شدن تجهیزات و قطعات و درهم تنیدگی آنها در دهانه چاه، پاک‌سازی کانون آتش را از ضایعات دکل حفاری با مشکلات متعددی مواجه ساخته است، اما مهارگران مصمم هستند تا این کار دشوار را به سرانجام برسانند و زمینه عملیات اصلی کنترل از دهانه چاه را فراهم آورند.
بنا بر این گزارش، هفتم آبان امسال بود که دکل حفاری ۹۵ فتح شرکت ملی حفاری ایران مستقر روی چاه شماره ۱۴۷ میدان رگ ‌سفید بر اثر فوران گاز چاه ۱۴۷ رگ سفید دچار حریق شد و در این حادثه 2 تن از کارکنان شرکت ملی حفاری ایران جان باختند.
 میدان نفتی رگ سفید واقع در جنوب غربی کشور و یکی از میدان‌های بزرگ نفتی است که از اطراف در بین میدان‌های نفتی بی‌بی حکیمه (در جنوب شرق)، پازنان (درشمال شرق)، رامشیر (درشمال غرب)، زاغه- هندیجان- بهرگانسر و تنگو (درجنوب غرب) محصور شده است.
 این میدان در سال ١٣٣٠ شمسی کشف و تولید از آن از سال ۱۳۴۵ آغاز شد. بهره‌برداری از بخش غربی میدان (رگ سفید یک) توسط شرکت نفت و گاز آغاجاری و بهره‌برداری از بخش شرقی میدان (رگ سفید 2) توسط شرکت نفت و گاز گچساران انجام می‌شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code