موضوعات
خوزستان

اجرای طرح آبرسانی به کانون‌های گرد و غبار اهواز

نویسنده:
معاون عمرانی استاندار با تشریح آخرین اقدامات صورت گرفته در طرح ضربتی دولت برای مهار ریزگردها گفت: تا 10 روز دیگر آب از طریق کانال آبرسانی به عرصه‌های فوق بحرانی جنوب شرق اهواز خواهد رسید.
1396/07/19
«فرامند هاشمی‌زاده» به ایسنا گفت‌: طرح ضربتی دولت برای مهار ریزگردها در عرصه‌های بحرانی و فوق ‌بحرانی گرد و خاک در سه بخش در حال انجام است. احداث کانال آبرسانی به عرصه‌های فوق بحرانی 42 هزار هکتاری در جنوب شرق اهواز به اتمام رسیده و این بخش از کار انجام شده است.
وی ادامه داد: تنها عبور این کانال آبرسانی از کانال کوت امیر مانده که با انجام کارهای جزئی باقی‌مانده تا 10 روز دیگر، آب از طریق این کانال آبرسانی از رودخانه کارون به این عرصه‌های فوق بحرانی گرد و خاک خواهد رسید.هاشمی‌زاده گفت: بخش دوم این طرح ضربتی نهال‌کاری در این عرصه فوق بحرانی بود که سال گذشته نزدیک به 7هزار هکتار از این عرصه‌ها نهال‌کاری شد. الان این نهال‌های کشت شده هنوز سبز هستند و نزدیک به 80 درصد این نهال‌ها موجودند. معاون استاندار ادامه داد: برای امسال نهال‌کاری در 12 تا 15 هزار هکتار از این عرصه مورد برنامه‌ریزی قرار گرفته که این مرحله از کاشت نهال از مهرماه امسال به طور جدی آغاز شد و براساس برنامه‌ریزی انجام شده، مجموع مساحت نهال‌کاری شده در این عرصه به حدود 20 هزار هکتار می‌رسد. وی اظهار کرد: برای تامین اعتبار این طرح، اعتبارات به وزارت جهاد کشاورزی و وزارت نیرو ابلاغ شده و از حدود 100 میلیون دلاری که مجلس شورای اسلامی که برای ریزگردهای خوزستان تخصیص داد، امسال حدود 220 میلیارد تومان تامین شد.
هاشمی‌زاده عنوان کرد: با اقدامات انجام‌شده و برنامه‌ریزی‌شده پیش‌بینی می‌شود که عرصه فوق بحرانی گرد و خاک در جنوب شرق اهواز ظرف سه یا چهار سال کاملا مهار شود.
معاون عمرانی استاندار گفت: برای سایر کانون‌های گرد و غبار در خوزستان برنامه‌ریزی‌های بلندمدتی براساس مصوبه دولت صورت گرفته است.

آب شرب 3 روستای بخش غیزانیه پایدار شد
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی خوزستان عنوان کرد: با عملیات تعویض خط انتقال، آب شرب 3 روستای شاخ کوپال، یعار و عرب راشد پایدار شد.
به گزارش روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب روستایی خوزستان، «درویشعلی کریمی» افزود: خط انتقال آب شرب 3 روستای شاخ کوپال، یعار و عرب راشد در میان راه از تپه‌ای به ارتفاع 15 متر عبور می‌کرد که منجر به افت فشار و عدم توزیع مطلوب آب شرب در این روستاها می‌شد.
کریمی افزود: خط انتقال آب شرب این روستاها فلزی بود و به دلیل فرسودگی همیشه دچار شکستگی می‌شد. به همین علت با استفاده از 500 متر لوله پلی اتیلن و عبور آن از کنار تپه 15 متری آب شرب این روستاها پایدار و شبانه‌روزی شد.
وی با اشاره به بهره‌مندی 134 خانوار روستایی در بخش غیزانیه از آب شرب پایدار و بهداشتی گفت: روستای شاخ کوپال 80 خانوار و 700 نفر جمعیت، یعار 14 خانوار و 120 نفر جمعیت و عرب راشد 40 خانوار و 250 نفر جمعیت را تحت پوشش دارند.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی خوزستان گفت: تا پیش از اجرا و بهره‌برداری از این پروژه، روستاهای مذکور با قطعی مکرر آب شرب مواجه بودند که الان دیگر مشکل تامین آب شرب هر سه روستا حل شده است.

خطرات فرسایش رودخانه  برای 2 روستای خوزستان
مدیرکل مدیریت بحران خوزستان از تزریق اعتبارات لازم برای ایمن‌سازی 2 روستای در معرض خطر فرسایش رودخانه در استان خبر داد.
«کیامرث حاجی‌زاده» در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: براساس گزارش‌ها و برآوردهای سازمان آب و برق خوزستان، 116 بازه فرسایشی در رودخانه‌های استان وجود دارد، اما مطالعات در این حوزه باید به طور کارشناسانه کامل‌تر شود. وی گفت: روستای «ام‌الحجار» در بخش دارخوین شادگان و روستای «سید نبی» در بخش مرکزی اهواز که به ترتیب در حاشیه رودخانه‌های کارون و دز هستند، از سال‌های گذشته به علت فرسایش رودخانه در این دو نقطه در وضعیت بسیار بحرانی قرار دارند. مدیرکل مدیریت بحران خوزستان عنوان کرد: با توجه به وضعیت بحرانی این دو روستا بازدیدهایی از این دو نقطه داشتیم و با جلسات و هماهنگی‌هایی که انجام گرفت. اعتبارات لازم هم از طریق ستاد مدیریت بحران خوزستان برای ایمن‌سازی این دو روستا و جلوگیری از فرسایش خاک به سازمان آب و برق خوزستان تزریق شد. حاجی‌زاده تاکید کرد: در حال پیگیری هستیم تا هرچه سریع‌تر کار ایمن‌سازی این دو روستا انجام شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code