موضوعات
خوزستان

اثری از تخریب پل سفید مشاهده نشده است

نویسنده:
معاون میراث فرهنگی خوزستان با بیان اینکه یگان حفاظت این اداره‎ کل تاکنون اثری از تخریب روی پل سفید اهواز مشاهده نکرده است‏، گفت: برای بررسی دقیق‎تر این موضوع باید نظر دفتر فنی شهرداری را جویا شد...
1396/09/11
معاون میراث فرهنگی خوزستان با بیان اینکه یگان حفاظت این اداره‎ کل تاکنون اثری از تخریب روی پل سفید اهواز مشاهده نکرده است  ، گفت: برای بررسی دقیق‎تر این موضوع باید نظر دفتر فنی شهرداری را جویا شد.
به گزارش ایسنا «مرجان شوشتری» اظهار کرد: پل سفید اهواز به عنوان اثری ارزشی که دارای پیشینه‎ای تاریخی است، باید به عنوان یک جاذبه گردشگری مطرح و فراتر از صرفا ارتباط دادن غرب و شرق رودخانه کارون از آن بهره‎برداری شود.
وی ادامه داد: پل سفید با نماد‎های اطرافش تعریف کاملی از یک جاذبه گردشگری را در شهر اهواز ارائه می‎دهد، چون این پل از سمت غرب به دانشکده سه‎گوش، میدان ساعت و میدان راه‎آهن ارتباط دارد که خود پیشینه‎ای تاریخی دارد و از سویی به فلکه شهدا ختم می‎شود که بخشی از این فلکه نیز دارای بافتی تاریخی است و تنها ساباط و سرای موجود یعنی مجموعه معین‎التجار را در خود می‎بیند.
شوشتری افزود: علاوه بر این، وجود رستوران قدیمی خیام در مجاورت رود کارون که با پل سفید اهواز عجین شده است، نیز خود یک جاذبه محسوب می‎شود، چراکه چشم‎انداز این رستوران بخش وسیعی از رودخانه کارون، پل سفید و سرای معین‎التجار را پوشش می‎دهد.
معاون میراث فرهنگی خوزستان با اشاره به اینکه وجود این مجموعه‎های تاریخی در کنار یکدیگر، چگونگی شکل‎گیری بافت تاریخی ـ سنتی حوزه لب کارون را از سال 1335 تاکنون به تصویر می‎کشد افزود: این منطقه در کنار منطقه عامری، دو بافت سنتی شهر را تشکیل می‎دهد.
شوشتری اضافه می‌کند: از طرفی خود رودخانه کارون یک عنصر طبیعی باارزش در استان خوزستان است و بسیاری از دوره‎های تاریخی به واسطه همین رودخانه کارون شکل گرفته و ایجاد شده‎اند. با این تفاصیل، قطعا باید با پل سفید اهواز رفتاری خاص داشت و از آن در گردشگری نیز استفاده شود.
وی با اشاره به برخی صحبت‎های اخیر مبنی بر آسیب دیدن پل سفید توضیح داد: برای دریافتن این موضوع که آیا پل سفید اهواز به مرحله‎ای رسیده است که توان بهره‎برداری و عبور وسائط نقلیه را ندارد و باید مانع تردد خودروها روی آن شد، باید گفت به دلیل آنکه شهرداری چند سال پیش سازه این پل را تقویت کرد باید نظر این ارگان و دفتر فنی آن را جویا شد.
شوشتری بیان کرد: ما در اداره ‎کل میراث فرهنگی تا به امروز نامه‎ای از سوی شهرداری مبنی بر اینکه پل سفید نیازمند توجهی ویژه از بُعد ایمنی باشد یا اینکه توان حمل‌و‌نقل موتوری را روی خود نداشته باشد دریافت نکرده‎ایم و طبیعی است چنانچه چنین نامه‎ای دریافت کنیم، قطعا بنا به وظیفه خودمان در قبال آثار تاریخی، همکاری لازم را با شهرداری انجام خواهیم داد. یگان حفاظت میراث فرهنگی استان هم تاکنون اثری از تخریب روی این پل مشاهده و اعلام نکرده است.
این مسئول با تأکید بر اینکه تمام پروژه‎های شهری‎ که در اطراف پل سفید انجام می‎شود تحت نظارت اداره‎ کل میراث فرهنگی استان هستند اضافه کرد: اجرای هر نوع طرحی برای آثار تاریخی یا در محدوده آنها چنانچه به لحاظ فنی، منظری و معماری بر پل تاثیرگذار باشند، قطعا مورد بررسی قرار می‎گیرد تا از هرگونه عملیاتی که به آثار تاریخی خدشه وارد کند جلوگیری شود.
معاون میراث فرهنگی خوزستان تأکید کرد: قطعاً هیچ‎‌یک از مسئولان اداره‎ کل میراث فرهنگی استان امنیت مردم را در مرحله دوم قرار نخواهند داد و همان‌‌طور که یک اثر تاریخی از ارزش بالایی برخوردار است، امنیت مردم هم اهمیت بسیار زیادی دارد.
پل سفید اهواز یا پل معلق یا پل هلالی نام یکی از پل‌های شهر اهواز است که یکی از نمادهای این شهر محسوب می‌شود. این پل در سال ۱۳۱۵ خورشیدی روی رودخانه کارون ساخته شده و دارای دو قوس بتونی ۱۲ و ۲۰ متری است. این اثر 26 آبان 1378 با شماره ۲۴۹۳ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید و نخستین عملیات بازسازی و مرمت این پل نیز تابستان ۱۳۸۹ در دستور کار قرار گرفت.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code