موضوعات
خوزستان

آب‌گرفتگی؛ داستان تکراری بندر ماهشهر

نویسنده:
شهرستان صنعتی بندر ماهشهر چند سال است که با معضل آب‌گرفتگی معابر در زمان بارندگی مواجه است...
1396/09/07
شهرستان صنعتی بندر ماهشهر چند سال است که با معضل آب‌گرفتگی معابر در زمان بارندگی مواجه است.
به گزارش ایرنا، بندرماهشهر در بارندگی روزهای اخیر شاهد بارش‌های قابل‌توجهی بود که در این شرایط مانند سال‌های گذشته، معابر سراسر شهرستان به‌ویژه مناطق حاشیه‌ای آن دچار آب‌گرفتگی شد؛ آب‌گرفتگی‌ای که نه تنها عبور و مرور را برای مردم با مشکلاتی همراه ساخت، بلکه آب‌های سطحی و حتی فاضلاب به برخی منازل سرازیر شد و ساکنان مناطقی چون شهرک گاما و کمپ یحیی‌خان را با مشکل مواجه کرد.
بعد از بارش‌های اخیر معابر سراسر شهرستان حتی مناطق برخوردار آن به مشکل آب‌گرفتگی دچار شدند. در برخی مناطق از جمله فاز 7 محل استقرار مسکن مهر به دنبال آب‌گرفتگی معابر شبکه فاضلاب جوابگوی آب‌های ورودی نبود و تردد و زندگی مردم را مختل کرد و مشکلات بهداشتی برای شهروندان به دنبال داشت.

کلاف سردرگم
«ایرج میرزا‌بیگی» یک شهروند با گلایه از آب‌گرفتگی معابر در زمان بارندگی به ایرنا گفت: متاسفانه در طول سال‌های گذشته در زمان بارندگی همواره شاهد آب‌گرفتگی معابر هستیم که این خود مشکلات متعددی به همراه داشته است و مسئولان شهرستان نیز برای برون‌رفت از این وضعیت، راهکاری اساسی ارائه نداده‌اند.
این شهروند افزود: مشکل آب‌گرفتگی معابر مانند یک کلاف سردرگم شده است، چراکه با وجود مراجعه مکرر به شهرداری و آب و فاضلاب بندرماهشهر پاسخ قانع‌کننده‌ای نمی‌دهند و بدون توجه به معضل هر سال فقط به اقدامات ابتدایی تخلیه آب‌های سطحی که تا روزها پس از بارندگی باقی می‌ماند، بسنده می‌کنند.

فاضلاب در خانه
«مینا محمدی» شهروند دیگری در گفت‌وگو با ایرنا، به بالا آمدن فاضلاب در منزل خود پس از بارندگی اشاره کرد و گفت: شبکه فاضلاب شهرستان جوابگو نیست و پس از هر بارندگی علاوه بر داشتن دغدغه آب‌گرفتگی معابر، با مشکل ورود فاضلاب به درون خانه هم مواجه هستیم.
وی ادامه داد: پاسخگو نبودن مسئولان شهروندان را سردر گم کرده است.

شبکه جمع‌آوری آب‌های سطحی
اما رئیس اداره آب و فاضلاب بندر ماهشهر در این زمینه اظهار کرد: بندر ماهشهر متفاوت از سایر شهرستان‌ها از شبکه جمع‌آوری آب‌های سطحی برخوردار است و اداره آب و فاضلاب برای رفاه شهروندان با همکاری شهرداری اقدام به جمع‌آوری آب‌های سطحی معابر می‌کند تا در زمان بارندگی، آب‌های سطحی به شبکه فاضلاب منتهی و جمع‌آوری شوند.
«ابراهیم علوانی» ادامه داد: 90 درصد شهرستان ماهشهر دارای شبکه فاضلاب است، اما با این حال، هنگام بارندگی باز شاهد آب‌گرفتگی معابر و بروز مشکلاتی برای شهروندان هستیم.

لزوم راه‌اندازی شبکه جمع‌آوری آب‌های سطحی
رئیس اداره آب و فاضلاب بندر ماهشهر گفت: شهرهای جنوبی بندر ماهشهر به دلیل همسطح بودن و نداشتن شیب در هنگام بارندگی دچار آب‌گرفتگی معابر می‌شوند که در این شرایط پمپ‌های 23 ایستگاه اداره آب و فاضلاب که برای 2 ساعت کار مفید تعبیه شده‌اند، شبانه‌روز در زمان بارندگی به جمع‌آوری آب‌های سطحی می‌پردازند. البته این کار خود، خرابی پمپ‌ها و هزینه‌های سنگین برق را به این اداره تحمیل می‌کند.
علوانی تاکید کرد: از مسئولان شهرداری بندر ماهشهر که به‌خوبی در جریان این مشکل همیشگی هستند، انتظار می‌رود در اسرع وقت برای جذب اعتبار برای راه‌اندازی شبکه جمع‌آوری آب‌های سطحی اقدام کنند، چراکه سیستم موجود جوابگوی شرایط شهرستان نیست و به یقین در بارندگی‌های آینده هم با مشکلات این‌چنینی مواجه خواهیم شد.

از سال آینده مشکل نخواهیم داشت
سرپرست شهرداری بندر ماهشهر هم گفت: به دنبال بارندگی‌های اخیر معابر دچار آب‌گرفتگی شدند که با تلاش شبانه‌روزی نیروی‌های شهرداری و اداره آب و فاضلاب آب‌های سطحی تخلیه شدند. به دلیل نبود امکانات کافی در اداره آب و فاضلاب، این موضوع با تاخیر انجام شد و حتی در نقاطی اقدام به بازگشایی کانال‌های فاضلاب کردیم.
«حسین صفری» گفت: شهرداری بندر ماهشهر با فراهم کردن تجهیزات و نیروی عملیاتی خود برای مدیریت بحران و دفع آب‌های سطحی در بارندگی‌های پیش رو آمادگی کامل دارد.
وی در ادامه اظهار کرد: شهرداری ماهشهر در 2 سال اخیر برای دفع آب‌های سطحی به‌ویژه در نقاط آسیب‌پذیر مانند فاز یک، دو، آزادگان و طالقانی اقداماتی انجام داده است و همچنین چند پروژه بزرگ در این زمینه اجرا شده است.
صفری گفت: با تامین اعتبار و راه‌اندازی شبکه دفع آب‌های سطحی، به طور قطع از سال آینده دیگر آب‌گرفتگی معابر نخواهیم داشت.

انتظار از شهروندان ماهشهری
سرپرست شهرداری بندرماهشهر در ادامه گفت: موضوع دیگری که به مشکلات موجود اضافه می‌کند همکاری نکردن شهروندان در برخی نقاط شهر است که با ریختن ضایعات و نخاله‌های ساختمانی خود در مخازن دفع فاضلاب و کانال‌های روباز باعث گرفتگی کانال‌ها در مواقع بارندگی می‌شوند.
صفری گفت: از شهروندان انتظار می‌رود که ضایعات و نخاله‌های ساختمانی خود را در مخازن دفع فاضلاب و کانال‌های روباز خالی نکنند و با این کار، مسئولان را در مدیریت بحران یاری کنند.

  رئیس اداره آب و فاضلاب بندر ماهشهر: 90 درصد شهرستان ماهشهر دارای شبکه فاضلاب است ،اما با این حال، هنگام بارندگی باز شاهد آب‌گرفتگی معابر و بروز مشکلاتی برای شهروندان هستیم
 
 سرپرست شهرداری بندر ماهشهر: با تامین اعتبار و راه‌اندازی شبکه دفع آب‌های سطحی، به طور قطع از سال آینده دیگر آب‌گرفتگی معابر نخواهیم داشتارسال پیام اشتراک 
 
 Security code