موضوعات
خراسان شمالی

45 درصد اراضی خراسان شمالی به شیوه سنتی آبیاری می‌شود

نویسنده:
مدیر امور آب و خاک و فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: هم اکنون 45 درصد اراضی کشاورزی در این استان به شیوه سنتی آبیاری می‌شود....
1396/05/16
مدیر امور آب و خاک و فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: هم اکنون 45 درصد اراضی کشاورزی در این استان به شیوه سنتی آبیاری می‌شود.
«بهروز عربی» در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه هم اکنون 45 درصد اراضی کشاورزی خراسان شمالی زیر پوشش سامانه‌های نوین آبیاری هستند، گفت: تا 80 درصد از هزینه‌های اجرای سامانه‌های نوین آبیاری توسط دولت تامین و مابقی هزینه‌ها به صورت  تسهیلات به متقاضی اعطا می‌شود.
وی با بیان اینکه هم اکنون در سامانه‌های سنتی آبیاری میانگین بازده انتقال آب حدود 30 تا 35 درصد است گفت: با طرح‌هایی که اجرا شده میانگین بازده انتقال آب در استان به 42 درصد رسیده  است.
عربی افزود: این میزان در کشور 44 درصد است که خراسان شمالی 2 درصد نسبت به میانگین کشوری در زمینه بازده انتقال آب عقب است.
مدیر امور آب و خاک و فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی با بیان اینکه در روش‌هایی که منجر به استقرار سامانه‌های آبیاری بارانی می‌شود راندمان آبیاری از 42 درصد به 70 درصد افزایش پیدا می‌کند، افزود: در سامانه‌های قطره ای تا 90 درصد بازده انتقال آب افزایش پیدا می‌کند.
عربی افزود: 50 هزار هکتار از اراضی خراسان شمالی مستعد اجرای طرح آبیاری نوین است که تاکنون 22 هزار هکتار از آن به این سیستم‌ها مجهز شده است.
خراسان شمالی 344 هزار هکتار عرصه کشاورزی دارد که از این سطح حدود 40 هزار هکتار باغی و مابقی زراعی است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code